Meditácia: Moderná metóda, ako sa zbaviť stresu a zlepšiť svoj spánok
Meditácia je v súčasnosti pomerne známou technikou, no zároveň sa s ňou spája aj niekoľko omylov a mýtov. Tie majú za následok, že túto populárnu a úspešnú techniku nevyužívame vo svoj prospech, aj napriek jej výhodám. Jej základné princípy sú pritom mimoriadne jednoduché, nevyžaduje si žiadne náradie ani pomôcky a jej pozitívne účinky sú pomerne výrazné.
Meditáciou sa dokážeme efektívne zbaviť moderného neduhu – stresu, vieme zlepšiť koncentráciu a zdravý spánok. To je len malý výpočet pozitív, ktoré meditácia prináša. Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu o meditácii, vyvrátili sme najčastejšie mýty a ponúkneme vám aj niekoľko užitočných rád, ako s meditáciou začať.
Mýty o meditácii
S meditáciou sa spája niekoľko nepravdivých mýtov. V prípade, že vás meditácia zaujala a chceli by ste ju aj vyskúšať, zbavíme vás pochybností a nepravdivé mýty a mylné predstavy vyvrátime hneď na začiatku.
- Cieľom meditácie je zaspať. Nie je pravda, že meditácia má skončiť spánkom, práve naopak. Skutočným cieľom je niečo iné.
- Je to náboženský rituál. Aj tento mýtus je nesprávny. V skutočnosti sa meditácia nespája sa so žiadnym náboženstvom. Pravdou ale je, že vychádza zo starých, pôvodne náboženských techník. V súčasnosti sa ale neviaže k žiadnemu vierovyznaniu, ani filozofii.
- Lotosová pozícia je jediná správna. Nie je pravdou, že lotosová pozícia je jediná, v ktorej možno meditáciu vykonávať. Jedná sa o mylnú predstavu. V tomto článku vám ukážeme, aké rôznorodé môžu byť meditačné polohy.
- Musí trvať dlho. Aj niekoľko minút denne môže priniesť pozitívne účinky. Dôležité je meditovať pravidelne a nájsť si čas, ktorý je pre vás vhodný.
- Musíte mať prázdnu myseľ. Toto je jedno z najčastejších nedorozumení. Meditácia neznamená mať prázdnu myseľ. Cieľom meditácie nie je potlačiť myšlienky, ale skôr sústrediť sa na prítomný okamih, na svoje myšlienky a pocity. Myšlienky v meditácii môžu prichádzať aj odchádzať.
Význam meditácie
Meditácia sa dá definovať rôzne, najčastejšie sa však uvádza definícia, že sa jedná o vedomú zmenu stavu vedomia, v ktorom sa jedinec odpútava od vonkajších impulzov a myseľ aj telo prechádza do stavu sústredenia. Inými slovami je meditácia akési zastavenie sa, spomalenie a ponorenie sa do svojho vnútra.
Meditácia prináša mnoho pozitívnych vplyvov na naše duševné, emocionálne, fyzické aj sociálne blaho a preto má veľký význam. Faktom je, že meditácia má význam nielen kvôli zlepšenej psychike, má pozitívne účinky aj na naše telo.
Ako začať s meditáciou
Meditácia je individuálnou praxou, preto neexistuje jeden univerzálny a „správny” spôsob. Každý človek môže mať odlišný prístup k meditácii a nájsť si vlastnú metódu, ktorá najlepšie vyhovuje jeho potrebám a preferenciám. Tie sa totiž časom môžu meniť a vyvíjať – tak, ako sa postupne vyvíja a mení každý z nás. Existujú isté základné rady, ktoré sú užitočné najmä pre začiatočníkov a záujemcov o meditáciu:
- Nájdite si tiché miesto. Vyberte si tiché miesto bez rušivých vplyvov. Môžete si vytvoriť malý rituál, ako zapálenie sviečky alebo zapnutie jemnej hudby, aby ste si vytvorili relaxačnú a pokojnú atmosféru.
- Zaujmite vhodnú pozíciu. Môžete sedieť na zemi s prekríženými nohami (lotosová pozícia) alebo vám môže vyhovovať sedenie na stoličke s nohami položenými na zemi. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a mali vyrovnanú chrbticu.
- Zamerajte sa na dýchanie. Meditáciu začínajte koncentráciou na pravidelné a hlboké dýchanie. Najprv hlboko vdýchnite a pomaly vydýchnite. Sústreďte sa na pohyb vášho brucha aj hrudníka počas celej meditácie. Ak vaša myseľ začne blúdiť a odbiehať k rôznym myšlienkam, vrátite sa jednoducho – koncentráciou na dýchanie.
- Zamerajte sa na prítomný okamih. Snažte sa byť úplne prítomný v aktuálnom okamihu. Sústreďte sa na svoje pocity, zvuky a vedomie svojho tela. Buďte pozorovateľom, nie sudcom.
- Meditujte pravidelne. Iba pravidelné meditácie prinášajú tie najlepšie výsledky. Snažte sa meditovať každý deň, hoci len na niekoľko minút.
- Buďte trpezlivý. Meditácia je zručnosť, ktorá sa rozvíja s praxou a potrebuje čas. Na začiatku nemajte prehnané očakávania v podobe okamžitých „zázrakov”. Každá meditácia bude iná a to je v úplnom poriadku.
- Využite rôzne typy meditácie. Skúste rôzne techniky meditácie, ako je meditácia sústredená na dýchanie, vizualizáciu, chôdzu vedomia, alebo na sústredené opakovanie slov (mantra). Nájdite si spôsob, ktorý vám vyhovuje najviac.
- Snažte sa neupadnúť do spánku. Cieľom meditácie nie je zaspať. Z tohto dôvodu neodporúčame voliť pozíciu v ľahu. Ak máte tendenciu zaspávať, zvoľte radšej inú dennú dobu, najlepšie ráno po prebudení.
Výhody pravidelnej meditácie
V prípade, že ste sa práve rozhodujete, či s meditáciou začnete, určite vám pomôžu informácie o konkrétnych a vedecky overených výhodách pravidelnej meditácie. Ich zoznam je pomerne pestrý, vybrali sme pre vás tie najzásadnejšie. Aj tu platí poznanie z úvodu – výhody sa netýkajú len psychiky, majú pozitívny dopad aj na fungovanie nášho tela.
- Zvýšená koncentrácia a pozornosť. Pravidelná meditácia môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa a zvýšiť pozornosť. Pomáha trénovať myseľ, aby bola menej roztržitá a viac koncentrovaná.
- Stres a úzkosť. Meditácia je uznávaná ako účinný nástroj na zníženie stresu a úzkosti. Praktizovanie meditácie umožňuje upokojiť myseľ a telo, zmierniť napätie a nájsť vnútorný pokoj.
- Zlepšenie sebadôvery. Meditácia môže pomôcť objaviť a uvedomiť si vnútorné hodnoty. Pomáha rozvíjať pozitívny vzťah k sebe a zlepšiť sebadôveru.
- Fyzické zdravie. Meditácia má pozitívny vplyv na fyzické zdravie. Pomáha znižovať krvný tlak, zlepšuje imunitný systém, pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a znižuje zápal v tele.
- Lepšia kvalita spánku. Meditácia môže pomôcť zmierniť nespavosť a zlepšiť kvalitu spánku. Pomáha uvoľniť myseľ a telo pred spaním, čo podporuje lepší a hlbší spánok a zvyšuje tak mieru regenerácie po ťažkom fyzickom, alebo psychickom výkone.
- Podporuje kreativitu. Meditácia podporuje uvoľnený a otvorený prístup k mysleniu, čo môže podporiť kreativitu a inovatívne myslenie.