Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Predtréningovka – ako a prečo ju užívať?

Pokukovali ste po predtréningových prípravkoch, ale nepoznáte ich zložky a účinky? Prečítajte si článok a zistite všetko o ich výhodách a o mnoho viac.

Predtréningovka - ako a prečo ju užívať?

Po celom dni v práci alebo v škole, môžete byť do času, kým pôjdete do posilňovne taký unavený, že sa nebudete vedieť sústrediť a nebudete schopný vyťažiť z cvikov toľko, koľko na progres potrebujete. Práve vtedy prichádza vhod predtréningový prípravok, aby vás na tie dve hodinky nakopol, pomohol vám koncentrovať a taktiež podporí svaly, zásobovanie energie a regeneráciu.

Je dôležité, aby ste na začiatku tréningu boli fyzicky aj mentálne sústredený. Ak to tak nie je, cvičenie nebude dostatočne intenzívne na to, aby ste spravili nejaký pokrok. Keď ste unavený alebo ste jednoducho vynechali jedlo pred cestou do posilňovne, môžete tréning rovno zahodiť. No pre podobné sitácie existuje riešenie. Niekedy si ani neviete predstaviť, že by ste sa dali dokopy, ale dajte si nejaký predtréningový prípravok a o 5 minút rozlámete činky na kusy!

Čo predtréningový prípravok obsahuje?

V regáloch nájdete širokú škálu predtréningových doplnkov. Ak by ste ich hľadali, nájdete ich aj ako NO – nitric oxide prípravky. Väčšinou obsahujú množstvo prírodných zložiek. Najbežnejšia aktívna zložka je kofeín, ale veľa z nich obsahuje tiež arginín, ktorý je zodpovedný za posilnenie hladiny oxidu dusíka. Tieto zložky majú vazodilatačný efekt, čo znamená urýchlenie transportu živín do svalov, ako aj odstránenia zbytočných látok, teda podporujú zotavenie. Vaše svaly dostanú energiu, ktorú potrebujú ľahšie, takže môžu pracovať účinnejšie.

Veľa predtréningových prípravkov tiež obsahuje kreatín monohydrát, zodpovedný za získanie energie zo živín a obnovovanie energie, takže vydržíte intenzívnu záťaž dlhšie.

Beta alanín a citrulín malát môžete tiež nájsť medzi zložkami; podporujú výdrž a vytrvalosť, čiže môžete trénovať dlhšie bez okyslenia a znižovania hladiny energie.

Na čo sú predtréningové doplnky dobré?

Čo čakáte od tréningu, keď nevenujte pozornosť tomu, ako vaše svaly fungujú, či ich využívate v celom rozsahu pohybu, či máte potrebnú tréningovú záťaž, či môžete dosiahnuť úroveň ako posledne alebo či ju dokážete dokonca aj prekonať? Ak nie ste mentálne sústredený počas tréningu, myslíte na večerný program, zajtrajšie množstvo práce či učenia, ak čakáte 5 minút medzi sériami, môžete na nejaký progres rovnako zabudnúť.

Keď pijete tieto vo vode rozpustné nápojové prášky alebo ich užívate v kapsulách, pomaly začnete cítiť vo vašom tele to brnenie, ktoré vás núti vziať činky. Predtréningové prípravky vás prebudia, nakopnú krvný obeh a dodajú vám pocit, že na svete ste len vy a tie činky. Budete cítiť ako vaše svaly dostanú množstvo krvi, ako pumpujú a ako každým opakovaním ste o krôčik bližšie k veľkým svalom. Budete schopný cvičiť s ťažšími činkami, s väčšou výdržou a dostanete zo seba maximum, hoci ste polhodinu predtým zvažovali, že pôjdete radšej domov a vynecháte tréning.

Zvýšená záťaž určite zlepší vaše výsledky, keď naberáte svalovú hmotu. Ale predtréningové prípravky môžete tiež užívať, keď chcete schudnúť, pretože vás môžu nakopnúť a pomôcť vašej koncentrácii, aj keď je váš príjem sacharidov nízky a budete cítiť výsledky vášho tréningu vo svojich napumpovaných svaloch.

Predtréningové prípravky

Ktorý je pre vás najlepší?

Najskôr by ste si mali pozrieť zloženie predtréningového prípravku. Ak ste citlivý na kofeín, vyhnite sa tým, čo ho obsahujú. Ak máte problémy s krvným obehom ako vysoký krvný tlak, vyhnite sa tým s kreatínom. Vyskúšajte a otestujte, ktorý je pre vás najlepší. Ak je váš cieľ schudnúť, hľadajte verzie bez cukru. Ak chcete nabrať objem, vhodné sú aj tie s obsahom cukru. Pre kardio odporúčame tie, ktoré obsahujú citrulín malát. Opäť, kreatín tu nemusí byť dobrý nápad a nebudete potrebovať tiež žiadny arginín.

Poznáme práškové, vo vode rozpustné, kapsulové a tabletové verzie. Všetky z nich sú fajn, otázka je, ktorý z nich vám príde najvhodnejší na prenášanie, pitie alebo užívanie. Máte radi ovocné príchute nápojových doplnkov alebo radšej prehĺtate tablety? Ak si vyberiete kapsulu alebo tabletu, užívajte ju trocha skôr, keďže tekutiny sa do tráviacej sústavy dostanú rýchlejšie. V ich účinkoch nie je žiadny rozdiel.

Kedy a ako užívať predtréningové prípravky?

Pre najlepší účinok by mali byť predtréningové prípravky užívané asi 20 minút pred tréningom. 2 alebo 3 hodiny skôr, ako chcete, sa najedzte. Po tréningu môžete vypiť svoj šejk a potom si dať opäť do hodiny jedlo. Odporúčané dávkovanie bude uvedené na obale. Buďte opatrný s doplnkami s obsahom kofeínu, hlavne ak počas dňa pijete kávu alebo cvičíte neskoro večer.

Môžete sa predávkovať predtréningovými prípravkami?

Predtréningové prípravky obyčajne obsahujú oveľa viac kofeínu ako espresso a to musíte brať do úvahy. Taktiež, verzia s kofeínom sa neodporúča na večerný tréning, pretože nemusíte dobre v noci spať. Určite sa neodporúča užívať väčšie množstvá, pretože vaše telo je väčšie alebo preto, že cvičíte viac ako bežný návštevník fitness centra.

Ak užijete príliš veľa, môžete pociťovať triašku alebo nevoľnosť, ale ak dodržíte to, čo je uvedené na balení, nebudete mať problém. Ak ešte nie ste zvyknutý na zložky, mali by ste začať polovičnou dávkou a potom ju zvýšiť.

V prípade, že užívate predtréningový prípravok pravidelne alebo pred každým tréningom, mali by ste si dať po mesiaci pauzu alebo prejsť na prípravok s inou aktívnou zložkou, aby ste si naň nezvykli.

Ďalšie prírodné zložky, ktoré zvýšia vašu hladinu energie

Mäso, semená a orechy, či niektoré druhy zeleniny obsahujú množstvo aktívnych zložiek, ktoré vám pomôžu zvýšiť úroveň sily.

Problém s energeticky bohatými jedlami je, že neobsahujú nevyhnutné aktívne zložky v takej koncentrácii a čistote ako predtréningové prípravky. A aj vstrebávanie aktívnych zložiek zo stravy je pomalšie a náročnejšie.

Najlepšie riešenie je jesť jedlo v adekvátnej kvalite a množstve, ktoré nevystaví váš tráviaci systém ďalšej záťaži a obsahuje živiny (vitamíny, minerály a antioxidanty), ktoré podporia váš tréning, ako aj zotavenie a to by malo byť doplnené predtréningovým prípravkom, ktorý nakopne váš tréning v správnom čase.

Ak sú váš cieľ, progres a zmena pre vás dôležité, ale po celodennej práci vám nezostáva zostatok koncentrácie a sily, vyskúšajte predtréningový prípravok a nakopnite sa na tréning, aký ste neverili, že môžete mať.