Prejsť na obsah
Životný štýl

Oxid dusnatý účinky – Ako zlepšiť kondíciu?

Prečítajte si všetko o dôležitosti oxidu dusnatého. Povieme vám tiež, ako ho môžete použiť na podporu cvičenia.

Oxid dusnatý, známy tiež pod skratkou NO a nitroxid, je významným plynom v ľudskom tele, ktorý hrá dôležitú úlohu pri rozširovaní ciev a zabezpečení dostatočného prekrvenia orgánov. V lekárstve sa používa ako látka uvoľňujúca hladké svalstvo proti kŕčom. Skutočnosť, že nitroxid zvyšuje prietok krvi zaujala aj športovú spoločnosť, ktorá ho začala využívať na zlepšenie fyzickej zdatnosti. NO je odborníkmi považovaný za rovnako účinnú formu suplementácie akou je napríklad kreatín či kofeín. Prečo? Dozviete sa v článku.

Oxid dusnatý účinky - Ako zlepšiť kondíciu?

V atmosfére aj v ľudskom tele

Začnime trošku prírodovedou. Oxid dusnatý je v podstate veľmi jednoduchý plyn, obsahuje jeden atóm kyslíka a jeden atóm dusíka. Vyskytuje sa v atmosfére, kde sa dostáva z výfukových plynov a cigaretového dymu. Spôsobuje rozširovanie ozónovej diery a vznik kyslých dažďov. Áno, plyn, ktorý predstavuje vysoké environmentálne riziko, máme všetci v krvi.

A nie len to. Naše telo si ho aj samo vytvára. Môže byť produkovaný krvou, srdcom či kostnou dreňou. Je súčasťou nervov a podieľa sa na prenose informácií.NO syntetizovaný z bielych krviniek zas bojuje proti infekciám aj nádorovým bunkám. Na vznik oxidu dusnatého je potrebná aminokyselina l-arginín. Tá sa, za prítomnosti kyslíka a koenzýmu, syntetizuje na NO a aminokyselinu l-citrulín.

Druhý kyslík

Asi tak by sme mohli pomenovať úlohu oxidu dusnatého v organizme. Jeho objav v ľudskom tele bol natoľko významný, že vedci, ktorým sa ho podarilo identifikovať získali aj Nobelovu cenu. V ľudskom organizme je NO dôležitým regulátorom fyziologických funkcií ako je napr. vazodilatácia ( pozn. rozširovanie ciev) či prenos nervových vzruchov. Okrem toho sa uplatňuje aj v tráviacom systéme, posilňuje pamäť a má protizápalové účinky. Výskumy však priniesli ďalšie poznatky o vplyve NO na jednotlivé systémy ľudského organizmu.

1. Krvný obeh

Azda najdôležitejšou funkciou tejto malej molekuly je jej schopnosť rozširovať vnútornú časť cievy tým, že uvoľní hladké svalstvo v cievnej stene. V dôsledku toho dôjde k lepšiemu prekrveniu a zníženiu krvného tlaku. Zvýšená prítomnosť NO v cievach pomáha uvoľňovať aterosklerotické pláty, ktoré bránia prúdeniu krvi v cievach. Slúži preto ako prevencia proti ischemickej chorobe srdca alebo mozgovej mŕtvici.

Priaznivé účinky oxidu dusnatého však nie sú využívané len na prevenciu srdcovocievnych chorôb. Jeho suplementáciu preslávila najmä známa modrá tabletka pre mužov. Výskumy dokázali, že zvýšila prietok krvi u ľudí s erektilnou dysfunkciou.

Medzi jeho ďalšie účinky na srdcovo cievny systém patria:

  • znižuje stuhnutosť tepien,
  • znižuje zrážanlivosť krvi a zabraňuje vzniku krvných zrazenín,
  • chráni steny ciev,
  • podporuje prekysličenie a vyživenie svalov .

2. Imunitný systém

Oxid dusnatý sa zásadne podieľa aj na fungovaní našej imunity. Jeho tvorba patrí k významným funkciám imunitného systému, ktorý je vďaka nemu chránení pred infekčnými baktériami, vírusmi a parazitmi. Toxický účinok NO bol pozorovaný aj voči niektorým nádorovým bunkám. Dôležitú úlohu v obranyschopnosti má nitroxid aj vďaka svojim protizápalovým účinkom.

Odporúčaná je jeho suplementácia po transplantácií orgánov. V zahraničí je l- arginín, ako prekurzor oxidu dusnatého, podávaný po transplantácii obličiek. Aj keď všetky jeho funkcie v regulácií imunitného systému nie sú zatiaľ jasné, už teraz vieme, že pacientom pomáha vyrovnať sa s transplantovaným orgánom. V prípade obličiek, zlepšuje navyše aj ich činnosť.

3. Nervový systém

Ako sme už uviedli, oxid dusnatý je súčasťou nervov a zabezpečuje prenos nervových vzruchov. Nitroxid hrá tiež dôležitú úlohu pri fungovaní pamäti, pretože ho mozog využíva na vybavovanie dlhodobých spomienok. Podieľa sa na vývoji centrálnej nervovej sústavy a znižuje pocit bolesti. V neposlednom rade, zlepšuje kvalitu spánku. Pri pacientoch s narušeným biorytmom a pod sociálnym stresom bola zistená znížená produkcia NO. Vedci zo Slovenskej akadémie vied prišli aj na to, že pri duševných poruchách sa mení aj úroveň NO.

4. Cukrovka

U ľudí trpiacich diabetom 2. typu je narušená produkcia oxidu dusnatého. To ešte viac zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, ochorení srdca a obličiek. Štúdie potvrdili suplementáciu L-arginínom ako vhodnú doplnkovú terapiu pri cukrovke, ktorej výsledkom je zvýšená produkcia NO. Opätovné zvýšenie nitroxidu viedlo k zníženiu zdravotných komplikácií spojených s cukrovkou. Aj keď l-arginín nezabránil v rozvoji cukrovky, u pacientov bolo pozorovaná vyššia citlivost na inzulín, čo v konečnom dôsledku prispelo k lepšej kontrole cukru v krvi. Slovenskí vedci zo SAV dospeli navyše k zisteniam, že pri obezite NO zohráva veľmi dôležitú úlohu vo vzťahu k leptínu. Leptín je hormón, ktorý signalizuje mozgu pocity hladu a sýtosti.

Oxid dusnatý pre športovcov

Oxid dusnatý pre športovcov

A prejdime konečne k tomu, čo nás všetkých zaujíma najviac- vplyv NO na svalovú prácu a športový výkon. Suplementácia L-arginínom, má preukázateľný vplyv na zlepšenie tréningových procesov, a to po fyzickej aj mentálnej stránke.

Pre správne fungovanie svalov je nevyhnutné dostatočné prekrvenie. Práve pre túto vlastnosť sú l-arginín spolu s l-citrulínom základnými zložkami tzv. „púmp“, ktoré patria medzi obľúbené doplnky výživy bodybuilderov. Zvýšením produkcie NO v tele dochádza k lepšiemu prístupu kyslíka ku tkanivám, a počas vysoko intenzívnej námahy umožňuje rýchlejšie prijímať veľké množstvo kyslíka. Použitím l- arginínu tiež možno znížiť množstvo krvného laktátu, ktorý spôsobuje únavu. Okrem toho pomáha udržať plnú koncentráciu a maximálny výkon počas dlhšieho časového úseku. V neposlednom rade zvýšená koncentrácia NO má za následok aj zníženie pocitu bolesti, lepšiu regeneráciu a kvalitnejší spánok.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu oxidu dusnatého?

Prirodzenou cestou ako zvýšiť oxid dusnatý je konzumáciou potravín, ktoré sú bohaté na nitráty. Sú to predovšetkým červená repa, špenát či rastlina Morinda Citrifolia (Noni). Dobrým zdrojom je aj tmavé ovocie ako sú čučoriedky alebo červené hrozno.

Ďalším dôležitým krokom je konzumácia antioxidantov. Prečo? Oxid dusnatý je nestabilná molekula. Jej rozkladaniu zabránite práve dostatočným prísunom antioxidantov. Medzi ne patrí napr. vitamín C a vitamín E.

Podporiť produkciu NO môžete aj suplementáciou l-citrulínu. L- citrulín vzniká ako vedľajší produkt pri premene l-arginínu na oxid dusnatý. Výhodou l-citrulínu je jeho schopnosť recyklácie späť na l-arginín, z ktorého opäť môže vzniknúť molekula NO.

A na záver najsilnejší hráč – l-arginín. Jeho význam sme si spomenuli v článku niekoľko krát. Ako aminokyselina sa prirodzene vyskytuje v mäse, ale bohatý na arginín je aj sójový proteín.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu oxidu dusnatého?

Doplnky výživy na zvýšenie NO

Efektívnou cestou ako zlepšiť váš výkon na tréningoch je suplementáciou l-arginínu pred tréningom. Počas oddychových dní nezáleží na čase, kedy aminokyselinu užijete. Pokiaľ však beriete tzv. pumpy, dajte si pozor obsah kofeínu, ktorý môže narušiť váš spánok. Užívať l-arginín môžu tak muži ako aj ženy. Podporí vás pri chudnutí aj pri zvyšovaní vašich maximálok.

Okrem bežnej L- formy arginínu, na trhu nájdeme aj formu AAKG, čo znamená arginín alfa ketoglutarát. Tá sľubuje lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť. AAKG Shock od BioTechUSA obsahuje navyše aj horčík, ktorý chráni pred svalovými kŕčmi a prispieva k správnej látkovej výmene.

Možným vedľajším účinkom l-arginínu sú tráviace ťažkosti ako sú kŕče či hnačky. Naopak pri l-citrulíne sa toho báť nemusíte. Jeho efektívnejšie forma citrulín malat pomáha oddialiť únavu pri záťaži, zlepšiť regeneráciu a zvýšiť produkciu oxidu dusnatého v tele, čo pomôže zväčšiť prietok krvi, a v priebehu času tak zvýšiť rast svalov.

Zhrňme si to

Oxid dusnatý je nevyhnutý pre naše zdravie, podporuje srdce, cievy, mozog a pomáha nám vyrovnať sa s civilizačnými chorobami. Jeho hlavným zdrojom je aminokyselina l-arginín, resp. l-citrulín. Avšak, zvýšenú pozornosť doplnkom výživy s obsahom l-arginínu by mali venovať pacienti po infarkte, ľudia trpiaci alergiami, astmou, herpesmi či genitálnymi oparmi. Na druhú stranu, pre zdravých športovcov je pomocníkom pri dosahovaní ich cieľov.
Jeho hlavné pozitíva pre športujúcu verejnosť môžeme preto zhrnúť do týchto bodov:

  • zníženie spotreby kyslíka pri záťaži,
  • zvýšená adaptácia srdcového tkaniva na aeróbnu záťaž,
  • zvýšená tolerancia na laktát v krvi, v dôsledku čoho sa zvyšuje aj výkon športovca,
  • predĺžená doba, počas ktorej je športovec schopný vydržať v maximálnom napätí.

Katarína Jurčiaková