Prejsť na obsah
Životný štýl

Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla?

Ak ste niekedy zvažovali prípravky na potlačenie chuti do jedla, prosím, nerobte to! Tieto produkty nemajú žiadny účinok a hlavne existuje dôvod, prečo sme hladní.

Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla?

Prípravky na potlačenie chuti do jedla sú obyčajne výživové doplnky, ktoré sľubujú stratu hmotnosti spôsobom, že vďaka zníženej chuti do jedla zjete menej. Sú to väčšinou tablety s obsahom vlákniny, ktoré nasiaknu vodu v žalúdku, napučia sa a tým vás zasýtia. Ako výsledok sa budete cítiť nafúknutý a viac jedla nezjete. Sú určité produkty, ktoré normalizujú chuť do jedla optimalizáciou hladiny cukru v krvi. Vyzerá to ako veľmi jednoduché riešenie pre akýkoľvek problém s chudnutím, ale ak je možné chuť do jedla potlačiť tak ľahko, prečo je na svete toľko obéznych ľudí? Ako tablety na potlačenie chuti do jedla fungujú? Naozaj si stačí dať jednu tabletku a schudneme? Prečo musíme svoj apetít potláčať? Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla?

Prečo sa cítite hladní?

Pocitom hladu nám mozog naznačuje, že máme prijať nejakú stravu, lebo telo to potrebuje.

Existuje niekoľko motivačných faktorov, ktoré prinútia mozog naznačiť nám, že sme hladní. Tieto môžu zahŕňať aj falošné signály, a to, keď síce nepotrebujeme energiu alebo vitamíny a minerály z potravín, ale z nejakého dôvodu nám mozog stále vysiela signál. Takéto podnety môžu byť buď chutné jedlá z reklám alebo úžasné vône vychádzajúce z pekárne či reštaurácie. Ale tieto signály môžete dostať aj keď ste vystavení stresu alebo máte nedostatok spánku. Ak má mozog dôvod na poslanie takéhoto signálu, pravdepodobne telo niečo potrebuje. Podobné signály môžeme dostať aj keď máme nízku hladinu cukru v krvi v žalúdku alebo nemáme dobrý tlak.

Nemusíme vyslovene hladovať, aby sme sa cítili hladní. Napríklad, ak jeme príliš veľa jednoduchých sacharidov, telo reaguje vylučovaním inzulínu a ako výsledok, cukry v krvi sa presunú do buniek a hladina cukru v krvi tým pádom klesne aj napriek tomu, že ste pred chvíľou jedli. Budete sa stále cítiť hladní, hoci vášmu telu nechýba žiadna energia. Z dlhodobého hľadiska takto môže vzniknúť cukrovka. Ale je prípravok na potlačenie chuti účinný v prípade týchto signálov?

Vzťah medzi tréningom a hladom

Vzťah medzi tréningom a hladom

Veľa poradcov odporúča, že ak chcete schudnúť, musíte začať cvičiť. Áno, to je skvelý nápad, ale samotné cvičenie v stratu hmotnosti nevyústi, pokiaľ nezačnete dávať pozor aj na svoju stravu. Cvičenie znamená dodatočný výdaj energie, čo môže byť pri chudnutí užitočné, pokiaľ nejete toľko, koľko bolo spotrebované pri cvičení. Vaše telo si bude vyžadovať spálenú energiu a ak budete telo poslúchať a toľko zjete, neschudnete. Ak začnete cvičiť pravidelne, musíte tiež zvážiť, že vaše telo bude potrebovať extra živiny na regeneráciu. Teda musíte spraviť vo svojej strave zmeny. Pre regeneráciu svalových tkanív je kľúčové použitie dostatočného množstva bielkovín. Sacharidy sú najlepšie riešenie na doplnenie požadovanej energie, ale naozaj záleží na tom, aký druh sacharidov jete. Musíte tiež dávať pozor na príjem vitamínov a minerálov kvôli poteniu, inak sa ľahšie unavíte a oslabíte a tým pádom až tak nepocítite pozitívne účinky cvičenia.

Keď začínate cvičiť, musíte sa uistiť, že v tele máte vždy dostatočné množstvo kvalitných živín, inak musíte rátať s možnosťou, že budete hladní a ako výsledok môžete po tréningu skonzumovať oveľa viac jedla, ako potrebujete!

Je kľúčové, aby ste si vedome stanovili svoj cieľ a podľa toho zostavili svoj jedálniček!

Prípravky na potlačenie chuti do jedla

Ako môžete vidieť, za hladom stojí niekoľko dôvodov. Podobne, aj obezita má niekoľko dôvodov, či už psychických alebo fyzických. Obezita alebo nadváha je jasne spôsobená faktom, že čím viac jedla prijmeme, tým viac telo môže využiť a uskladní sa vo forme tuku. Čo znamená, že jeme viac ako potrebujeme. Ale prečo jeme viac? Preto, že máme väčší apetít? Nie nevyhnutne.

Stresoví alebo emoční jedáci nejedia viac, pretože majú väčší apetít, ale preto, že sa potrebujú zbaviť stresu. Ak sú za falošnými signálmi hladu hormonálne dôvody, dokonca ak aj odstránime príznaky, príčina stále môže zotrvať. To znamená, že v tomto prípade potlačenie hladu neznamená dlhodobé riešenie.

Prípravky na potlačenie hladu sú vytvorené, aby pracovali na princípe, že kvôli obsahu vlákniny zvýšia svoj objem v žalúdku a v črevách a opúšťajú telo bez vstrebávania.

Áno, ale čo sa deje s užitočnými živinami? Žiaľ, tie sa počas tohto procesu nevstrebávajú. Keďže absorbujú vodu, ľahko dôjde k dehydratácii, čo môže spôsobiť bolesti hlavy, suchú pokožku – a vzhľadom na nasledujúci efekt bude vaše telo vyžadovať tekutiny, teda neskôr jej absorbuje oveľa viac, čo spôsobí výrazné zadržiavanie vody. Nesprávna rovnováha vody môže spôsobiť problémy aj v kardiovaskulárnom systéme, ale pri cvičení budete musieť čeliť vyššie spomenutým nevýhodám. Budete unavenejší a slabší, ak nebudete mať dostatok vody.

Namiesto tabletiek: správna strava a spaľovanie tuku

Namiesto tabletiek: správna strava a spaľovanie tuku

Ak vyskladáte svoju stravu správne a budete ju dodržiavať, znížite tým šancu, že budete hladní alebo že váš apetít bude rásť. Optimálna diéta pozostáva aspoň z 5 jedál denne. Nevyhnutné živiny sú distribuované rovnomerne medzi jedlá v množstve požadovanom na základe vašej hmotnosti. Každé jedlo by malo obsahovať primerané množstvo kvalitných sacharidov, bielkovín a tukov a musíme tiež dbať na príjem minerálov a vitamínov počas dňa. Užívaním zdrojov sacharidov s predĺženým uvoľňovaním sa môžete vyhnúť inzulínovým výkyvom, ktoré neskôr spôsobia pocit hladu.

Existuje niekoľko výživových doplnkov, ktoré sú veľmi účinné a užitočné. L-karnitín je jeden z nich, ktorý motivuje vaše telo využívať mastné kyseliny uvoľňované počas tréningu ako energiu. Okrem toho poznáme výživové doplnky s obsahom kofeínu s termogenickým účinkom a ich cieľom je nakopnúť metabolizmus a tým zabezpečiť lepšie využitie kalórií. Nezabudnite, že môžete výrazne k chudnutiu prispieť nielen upravením stravy, ale aj cvičením. Potrebujete trénovať aspoň trikrát do týždňa, ale najlepšie je, ak cvičíte a ste aktívny každý deň, môžete tiež bicyklovať či robiť silové cvičenia.

Nezáleží na tom, aký výživový doplnok používate, je dôležité, aby ste mysleli aj na mechanizmus činností, ktoré sú s jeho užívaním spojené, aby ste určili, či naozaj produkt potrebujete alebo nie. Ak chcete úspešne schudnúť, nestane sa to kvôli tabletke, ale vďaka vašej vytrvalosti, vôli a primeranej rovnováhe energie. V prípade, že neexistuje dôvod na hlad z nedostatku správneho množstva živín – napríklad viete, že ste dobre nespali alebo že ste v strese, uistite sa, že pijete dostatok tekutín (napríklad zeleného čaju) a jete dostatok potravín, čo vám pomôže rýchlo zaplniť žalúdok.

Ak držíte diétu a ste hladní, môžete jesť nízkokalorické potraviny, napríklad ovocie alebo proteínovú tyčinku. Môžete si dať kedykoľvek proteínový šejk, rýchlo vás zasýti a zníži vašu chuť na sladké. Zopár mandlí je tiež dobrou voľbou, ale dávajte pozor, aby ste ich nezjedli veľa, hoci obsahujú veľa dobrých mastných kyselín, je ľahké sa nimi prejesť a prijmete tak príliš veľa kalórií. Ak máte radi korenie, môžete si nastrúhať do čaju zázvor alebo ho môžete zjesť len tak, pretože má pozitívny účinok na hladinu leptínu na potlačenie chuti do jedla.