Prejsť na obsah
Životný štýl
Tipy na výživové doplnky

Športovci radia o objemových prípravkoch

Čo je objemový prípravok a načo je dobrý? Kto ho môže užívať a kedy? Aké výsledky s ním možno dosiahnuť? Nemá vedľajšie, škodlivé účinky? Ak sa ti už tieto otázky vybavili, potom sú nasledovné riadky určené pre teba. Ak nie, aj v tom prípade je užitočné si ich prečítať, veď sa z nich môžeš dozvedieť množstvo zaujímavostí, týkajúcich sa zväčšovania objemu!

Zväčšovanie objemu

Veda zvyšovania objemu

Prvá a najdôležitejšia informácia týkajúca sa kontrolovaného zväčšovania objemu je konštatovanie, že objemový prípravok je výživovým doplnkom. Je produktom, ktorý dopĺňa stravovanie a to takými istými živinami, aké nájdeme aj v pevnej strave. Prečo je potom vlastne dobrý?

Zväčšovanie objemu (a teraz nie je reč o vlasoch, ale o zväčšovaní objemu svalovej hmoty!) možno dosiahnuť vtedy, keď dostane organizmus k rozvoju svalstva popri dostatočne silnom tréningu, dostatočné množstvo živín, ktoré možno udať v konkrétnych hodnotách. Počas obdobia zväčšovania objemu je potrebný denný príjem sacharidov v množstve cca. 6g/ kg, a bielkovín 2-3g/ kg telesnej hmotnosti. V prípade človeka s hmotnosťou 80 kg to značí 480 g sacharidov, a 160 – 240 g bielkovín na deň, čo veľmi zjednodušene znamená – napr. 640 g ryže, a 600 – 900 g kuracích pŕs na deň. Toto množstvo ale nezahŕňa nenahraditeľnú vlákninu (zeleninu). Skonzumovať takéto množstvo stravy a hlavne ho stráviť, by bolo veľmi ťažké, preto boli pre zväčšenie objemu vyvinuté rôzne doplnky výživy.

Čo taký doplnok výživy pre zväčšenie objemu obsahuje?

  1. Veľké množstvo čistých a rýchlo vstrebávateľných, ľahko stráviteľných sacharidov
  2. Bielkoviny vysokej kvality
  3. Aminokyseliny (hlavne glutamín a BCAA)
  4. Kreatín (pomáha pri tvorbe energie)
  5. Nitrox (je zodpovedný za tvorbu oxidu dusnatého, ktorý sa podieľa na napumpovaní svalov a podpore ich zásobovania živinami)
  6. Vitamíny a minerálne látky.

Zväčšovanie objemu je v prípade, ak užívaš objemový prípravok, rýchlejšie a účinnejšie, pretože

  • potrebné živiny dokážeš prijať do organizmu ľahšie. Objemový prípravok ich totižto obsahuje vo vyššej koncentrácii než tuhé jedlá (z toho dôvodu postačí k ich dostatočnému príjmu aj menšie množstvo);
  • obsahuje sacharidy a bielkoviny s rýchlou vstrebávateľnosťou a tvoje svaly sa tak po tréningu, pre zahájenie regenerácie, okamžite dostanú k náhrade;
  • podporuje účinnosť tréningu, pomáha k tomu, aby si svoje svaly mohol čo najlepšie pretrénovať.
Gainer

Ako je potrebné objemový prípravok užívať?

Zväčšovanie objemu je najúčinnejšie vtedy, keď svoj objemový nápoj od firmy BioTech USA užívaš hneď po tréningu. Počas tréningu totižto vznikajú vo svaloch mikro trhliny, ktoré musí organizmus dať do poriadku. K tomuto potrebuje živiny, ktoré využije po tréningu k regenerácii. Svaly si potrebné stavebné látky, ktorými prakticky „zaplátajú“ mikroskopické poranenia, naviažu na seba a tým obvod svalu rastie.

Zväčšovanie objemu bez tréningu? Také neexistuje!

K predošlému textu možno rovno napísať, že užívanie objemového prípravku bez správneho tréningu nemá žiadny význam. Ďalej nezabúdajme ani na to, že regenerácia svalu môže trvať 72 hodín a aj viac, preto ak sa organizmus nedostane počas ostatných denných etáp k dostatočnému množstvu kvalitných živín, potom sa rozvoj pozastaví aj napriek užitiu objemového produktu po tréningu.

Objemový prípravok možno tiež užívať aj ráno ako prvé jedlo, ale pretože obsahuje iba sacharidy s rýchlou vstrebávateľnosťou, v takomto prípade ho vylepšíme aj o sacharidy s pomalou vstrebávateľnosťou (napr. ovsené vločky). Veľmi dôležité je, aby náš denný príjem živín z doplnkov výživy tvoril z celkového prijatého množstva živín maximálne 50%.

Nie je takéto zvyšovanie objemu škodlivé?

Jednou z najčastejšie položených otázok v spojitosti so zvyšovaním objemu je, či objemové prípravky nemajú vedľajšie, škodlivé účinky? Nie, nemajú.

Nevplývajú na mužnosť (skôr, keď sa pozrieme na svalnatú vrchnú časť tela očami ženy, to dokáže byť veľmi mužné :)), nescvrkne sa z nich nič. Tieto produkty pre zvýšenie objemu sú testovanými produktmi, neobsahujú dopingové látky, ani hormóny. Ich zložky možno nájsť aj v jedlách, ktoré konzumujeme každodenne. Odlišujú sa iba tým, že v týchto produktoch sú prítomné k zvyšovaniu objemu v ideálnom pomere, v dobrej kvalite, a v omnoho väčšej koncentrácii.

Čo sa ešte počas zvyšovania objemu môže prihodiť je to, že v prípade ak je niekto citlivejší, môže priberať do tuku. Táto skutočnosť je ale so zvyšovaním objemu v úzkom spojení.

Za aký čas možno dosiahnuť zmenu?

Predpovedať by to bolo ťažké. Na toto neexistujú všeobecne platné pravidlá. Táto skutočnosť závisí jedine od teba. Od toho s akou intenzitou trénuješ, ako dbáš na svoje stravovanie a závisí to aj od tvojich genetických predpokladov. Jedno je isté. Ak urobíš pre dosiahnutie svojich cieľov všetko, potom môžeš čo sa týka zvýšenia objemu dosiahnuť za pár mesiacov očividné zmeny!

Zosumarizovanie toho najdôležitejšieho: Objemové prípravky obsahujú prirodzené výživné látky, nachádzajúce sa aj v našich každodenných jedlách, ktoré napomáhajú popri tréningu k dostatočnej intenzite rozvoja svalov.

Ági Vingender