Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako kofeín zlepšuje výkonnosť pri cvičení?

Kofeín je silná látka, ktorá môže zlepšiť fyzický a duševný výkon, pomáha spaľovať tuky, odďaľuje únavu, posilňuje zdravie a dokonca dokáže potlačiť pocit hladu. Naozaj mnoho dôvodov, pre ktoré sa oplatí si minimálne prečítať tento článok.

Ako kofeín zlepšuje výkonnosť pri cvičení?

Ako funguje kofeín?

Kofeín sa rýchlo vstrebáva do krvi a hladiny v krvi vrcholia po 90 – 100 minútach. Hladina kofeínu zostáva vysoká po dobu 3 – 4 hodín a potom začne klesať. Na rozdiel od väčšiny látok a doplnkov môže kofeín ovplyvňovať bunky v tele, vrátane svalových buniek a mozgu.

Aké účinky má kofeín pre športovcov? 

  1. Nervový systém

Kofeín aktivuje oblasti mozgu a nervového systému s cieľom zlepšiť sústredenie, vytrvalosť a znížiť únavu.

  1. Spaľovanie tukov

Teraz určite spozornejú najmä dámy. Výskum naznačuje, že konzumácia kofeínu hlavne pred športovým výkonom, môže pomôcť zrýchliť metabolizmus a spaľovať tuky

  1. Zvyšuje energetickú hladinu

Ďalším spoločným názorom odborníkov je, že kofeín zvyšuje vašu energetickú hladinu. Teória je taká, že zvýšenie energie vás motivuje k cvičeniu a pomôže vám cvičiť dlhšie. Pomôže vám podať lepší výkon na vašom tréningu, čo má za následok spálené väčšie množstvo kalórií. 

  1. Potláča chuť do jedla
  2. termogénny efekt, teda dokáže zvýšiť vašu telesnú teplotu na určitý čas.
  3. Pomáha znížiť a oddialiť svalovú únavu

Váš tréning preto môže byť dlhší, tvrdší, s väčším počtom opakovaní a s väčšou intenzitou. Celkovo nám pomôže zlepšiť tréningové výkony. Súčasný výskum naznačuje, že kofeín môže poskytnúť najviac výhod pre činnosti založené na sile.

Aké účinky má kofeín pre športovcov?

Účinky kávy na zdravie a ľudský organizmus 

– Káva môže znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2. Diabetes 2. typu je obrovský zdravotný problém, ktorý v súčasnosti postihuje asi 300 miliónov ľudí na celom svete. 
– Používatelia kávy a teda kofeínu  majú oveľa nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby, čo je najčastejšou príčinou demencie po celom svete.
– Kofeín môže znižovať aj riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie ochorenie, hneď po Alzheimerovej chorobe, čo sa týka demencie.
– Šálka ​​kávy má aj ochranné účinky na pečeň. Pečeň je veľmi dôležitý orgán, ktorý vykonáva veľa dôležitých funkcií vo vašom tele.
– Ďalej má kofeín pozitívne účinky pri prevencií ochorení ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina hrubého čreva a maternice.

Kofeín vs. Teín. Rovnaké alebo odlišné ?

Pôvodný názov pre kofeín bol po objavení tejto látky teín. Teín a kofeín je to isté, ide len o rozdielny názov. V čaji má však iný účinok ako kofeín v káve. V prípade kávy telo absorbuje kofeín veľmi rýchlo a vo väčších množstvách. V čaji je kofeín viazaný na aminokyseliny a triesloviny, čo vedie k inému účinku.

Teín sa nachádza v čiernom alebo zelenom čaji a jeho obsah je od 15-70 mg na šálku. V prípade čierneho čaju, jedna šálka obsahuje asi 40-42 mg kofeínu, zatiaľ čo jedna šálka zeleného čaju obsahuje relatívne nízke množstvo kofeínu, ktoré predstavuje približne 20 až 22 mg kofeínu.

Koľko  kofeínu je príliš veľa?

Pre väčšinu zdravých dospelých sa zdá byť bezpečných až 400 miligramov (mg) kofeínu denne – množstvo kofeínu zhruba v štyroch šálkach varenej kávy, 10 plechovkách koly alebo v dvoch energy nápojoch. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť úzkosť, nespavosť, tráviace problémy, vysoký krvný tlak, rýchlu srdcovú frekvenciu.

Koľko kofeínu je veľa?

Koľko kofeínu obsahuje káva?

Espresso (60 ml) – 80 mg

Latté (240 ml) – 63 až 175 mg

Cappuccino (180 ml) – 24 až 66 mg

Koľko kofeínu obsahujú iné nápoje a výrobky? Napríklad najznámejšia Coca-Cola ? 

Čierny čaj (240 ml) – 14 až 70 mg

Zelený čaj (240 ml) – 32 až 60 mg

Horúca čokoláda alebo kakao (180 ml) – 9 mg

Kofola (330 ml) – 50 mg

Coca-cola (330 ml) – 33 mg

Coca-Cola light (330 ml) – 44 mg

Red Bull (250 ml) – 79 mg

Tabuľka čokolády (50g) – 9 mg

Tabuľka tmavej čokolády (50g) – 31 mg

Kofeín pri športe

Niečo z vlastnej skúsenosti

Sama ako osobná trénerka môžem užívanie kofeínu odporučiť. Často si pred silovým tréningom zvyknem dať kávu alebo nejaký kofeínový stimulant. Väčšinou siahnem po Thermo Drine Liquid ktorý okrem kofeínu obsahuje aj extrakt zo zeleného čaju. Zelený čaj je populárny stimulant a spaľovač tukov, taktiež obsahuje vitamíny a minerálne látky.

Keď mám pred sebou tréning zameraný na silu a výkon, zvyknem použiť aj predtréningový stimulant Black Blood CAF+ ktorý je s obsahom až 400 mg kofeínu v jednej dávke.  

Kofeín pozitívne vplýva na váš tréning. Dokáže ho zlepšiť a prebudiť vo vás zviera, ktoré neodíde z tréningu, kým neprekoná pár osobných rekordov 🙂