Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Účinky taurínu a vplyv na chudnutie

Viete na čo je vlastne taurín? Tento článok vám poskytne presné informácie o jeho účinkoch a dozviete sa, či sa ho oplatí užívať ako výživový doplnok alebo nie.

Účinky taurínu a vplyv na chudnutie

Keď energetické nápoje nadobudli popularitu, o tauríne prebiehala veľká diskusia. Informácie prichádzali zľava, sprava, či zo stredu: podľa niektorých bol prospešný, mnohí tvrdili, že nie. Nebolo vôbec jasné, či bol taurín pre naše zdravie škodlivý alebo by sme ho mali konzumovať väčšie množstvá. Zatiaľ sme nemali žiadnu predstavu o tom, na čo slúžil a prečo ho energetické nápoje obsahujú a kde inde ho môžeme nájsť. Z toho článku sa dozviete, prečo je taurín pre telo užitočný, aké sú jeho účinky na športovcov a na tých, ktorí aktívne nešportujú a koľko by sme ho mali konzumovať. Účinok taurínu sa neustále skúma a vyzerá to, že môže byť prospešné, ak viete viac o tejto aminokyseline, ktorá sa ľudskom tele nachádza v relatívne významných množstvách a hrá v ňom kľúčovú úlohu.

Čo je to taurín a akú má v tele úlohu?

Taurín je aminokyselina, ktorá sa prirodzene nachádza aj v ľudskom tele. Spolu s kofeínom sa taurín často pridáva aj do energetických nápojov. Taurín nie je stimulant, ale má stimulačný účinok na funkciu mozgu.


Taurín zohráva niekoľko dôležitých úloh vo svaloch. Zohráva tiež úlohu pri zdravom fungovaní srdca, keďže podľa výskumov znižuje krvný tlak a reguluje hladinu vápnika v tele, čím znižuje riziko artériosklerózy a tým znižuje aj riziko infarktu. Tiež je dôležité spomenúť účinok taurínu na nervový systém. Taurín podporuje komunikáciu medzi neurónmi, chráni nervy a podporuje udržiavanie bunkových membrán v tele.

Podľa určitých výskumov, taurín a kofeín sa navzájom perfektne dopĺňajú a to tak, že oba zlepšujú fyzický a psychický výkon a teda nie náhodou sa často spoločne používajú v energetických nápojoch. Taurín podporuje fyzický výkon tým, že pomáha toku glukózy do svalov, čím zabezpečuje primárny zdroj energie pre ich fungovanie.

Taurín je populárny medzi kulturistami, keďže pomáha pri syntéze bielkovín, čím podporuje rast svalovej hmoty. Výskumy tiež zvýraznili jeho upokojujúci efekt na nervový systém, čím nám pomáha pri boji s nervozitou. Taurín sa tiež používa pri pacientoch s epilepsiou na redukciu záchvatov.

Taurín a jeho funkcie

Strava bohatá na taurín

Taurín je aminokyselina s obsahom síry. V kontraste s inými aminokyselinami, taurín nie je začlenený do proteínovej štruktúry. Nachádza sa v medzibunkovej tekutine. Dospelý človek je schopný produkovať taurín z aminokyselín, avšak počas skorého detstva telo taurín produkovať nevie, čiže bábätká ho získavajú cez materské mlieko. Množstvo potravín obsahuje taurín. Potraviny s vysokým obsahom aminokyselín – hlavne s vysokým obsahom bielkovín – ako sú ryby, obsahujú vyššie hladiny taurínu. Makrela má obzvlášť vysoký obsah taurínu, ale mäso tiež predstavuje dobrý zdroj taurínu. Dokonca aj vtáky a hmyz obsahujú taurín, zatiaľ čo hovädzia pečeň, kuracie mäso alebo jahňa obsahujú veľmi veľké množstvo taurínu. Zelenina rastúca v zemi neobsahuje žiadny taurín, ale morské riasy sa ukázali ako skvelý zdroj taurínu. Taurín môžeme nájsť vo veľkých množstvách v mušliach, kraboch a v morských plodoch.

Aká je odporúčaná dávka taurínu?

Priemerná denná strava obsahuje zhruba 40 až 400 mg taurínu.

Odporúčaná denná doplnková dávka taurínu je medzi 500 a 2000 mg. Pre športovcov a ľudí vykonávajúcich ťažkú fyzickú práce sa môže toto množstvo zvýšiť až do 3000 mg.

Podľa testov táto dávka nezaťažuje obličky. V súčasnosti nie sú dostupné žiadne štúdie, ktoré posudzujú účinky dlhodobého užívania vysokých dávok taurínu. Tvrdí sa, že denná dávka 3000 mg je bezpečná aj v dlhodobom hľadisku. Podľa testov, denná konzumácia mäsa a rýb nie je na doplnenie požadovanej dennej dávky postačujúca, teda ak si želáte maximalizovať pozitívne účinky konzumácie taurínu, stojí za uváženie zvýšiť jeho príjem výživovými doplnkami.
Tiež je dôležité poznamenať, že so starnutím sa znižuje aj produkcia taurínu v tele. Vyšší príjem taurínu sa odporúča tým, ktorí si chcú užiť viac benefitov z jeho konzumácie. To znamená, že ak trpíte vysokým krvným tlakom, máte stresujúcu prácu alebo držíte diétu, kde máte nízky obsah mäsa, oplatí sa zvýšiť konzumáciu taurínu. Športovci môžu tiež optimalizovať jeho príjem, rovnako pri vytrvalostných aj silových športoch zameraných na nárast svalovej hmoty. Taurín tiež zlepšuje výdrž a rast svalovej hmoty.

Účinky taurínu ako výživového doplnku

Je prospešné konzumovať určité účinné látky, pretože ich príjem možno zabezpečiť ľahko, nevyžaduje si žiadnu prípravu, varenie alebo pečenie. Okrem toho môžeme poskytnúť príjem daných účinných látok bez iných živín obsiahnutých v jedle alebo bez zbytočných zdrojov živín. Hoci je ľudské telo schopné vytvárať taurín, sú určité prípady, kedy aktívne zložky požadované pre produkciu taurínu nie sú dostupné v požadovanom množstve, čo môže vyústiť v nedostatok taurínu. Napríklad to môže byť prísna diéta.

Ak je v tele nedostatok taurínu, riziko zápalu a ukladanie vápnika je vyššie, v dôsledku čoho môže vzniknúť kalcifikácia. Ak aj cvičíte, problémom môže byť aj hydratácia a vyskytnúť sa môžu aj svalové kŕče. Taurín ako antioxidant podporuje fungovanie tela a okrem nedostatku taurínu musíme počítať aj z toho vznikajúcimi problémami. Nedostatok taurínu môže spôsobiť poruchu v normálnom fungovaní sietnice, ale aj depresia, nervozita, poškodenie sluchu, vysoký krvný tlak, nárast hmotnosti či problémy s regeneráciou môžu indikovať nedostatok taurínu v tele.

Neexistuje žiadny dostupný výskum o nadmernom užívaní taurínu a podľa súčasných prieskumov, ak je taurín užívaný správne, je bezpečné dlhodobo užívať denne 3000 mg taurínu.

Taurín ako výživový doplnok

Predlžuje taurín dĺžku života?

Hovorí sa, že medzi Japoncami je počet ľudí nad 100 rokov vyšší. Vedci stále hľadajú v ich strave indície, ale ako národ jedia veľa rýb a rias, ktoré sú bohaté na taurín. Vedci objavili, že podľa testov vykonaných v meste s najvyšším počtom obyvateľov nad 100 rokov je riziko artériosklerózy a rakoviny tráviaceho traktu oveľa nižšie a nižšie je tiež riziko vzniku rakoviny hormonálneho pôvodu ako je rakovina prsníkov alebo prostaty. Výskum japonskej stravy ukázal, že Japonci jedia rybu aspoň 3 krát do týždňa, popri veľkom množstve obilnín a zeleniny, ale jedia tiež krevety a chobotnicu bohaté na taurín. Podľa výskumu posledné 2 znižujú hladinu cholesterolu a krvný tlak. Výskumy ukázali, že stravovacie návyky sú jednoznačne späté s dĺžkou života, ale taurín je jediná zo zložiek, ktorá má dopad na zdravie.

Taurín a bdelosť

Ak rozmýšľate nad dôvodom, prečo energetické nápoje obsahujú taurín, zrejme prídete k záveru, že vás udrží hore. Žiaľ, toto je omyl.

Taurín zlepšuje kvalitu spánku. Keď nemôžete relaxovať alebo ste nervózny, keď idete spať, upokojujúci účinok taurínu vám môže pomôcť.

Tento účinok je vďaka tomu, že taurín zvyšuje množstvo GABA, ktorý má ukľudňujúci účinok na nervový systém. Prispieva k redukcii stresových hormónov. Keď sa taurín rýchlo vyprázdňuje z tela ako výsledok stresu alebo intenzívneho cvičenia, ľahko sa môže vyskytnúť nedostatok taurínu, hlavne ak nekonzumujete mäso a mäsité produkty. Revitalizačný efekt spojený s energetickými nápojmi je dosiahnutý, keď sa taurín skombinuje s kofeínom, spôsobom, že množstvo taurínu je menšie alebo rovnaké s množstvom pridaného kofeínu. Táto kombinácia má účinok, ktorý vám zabraňuje zaspať. Ak by bolo taurínu viac, má upokojúci, relaxačný účinok. Skonzumujte 2000 až 3000 mg taurínu pred spaním, ak máte problémy so spánkom.

Aby sme to zhrnuli, taurín je dobrá voľba, ak:

  • hľadáte antioxidant so všetkým zdravotnými benefitmi
  • trpíte kardiovaskulárnymi problémami
  • máte nadváhu
  • si želáte zlepšiť svoj výkon
  • sa bojíte stimulantov ako je kofeín
  • dodržiavate vegetariánsku stravu
  • máte stresujúci život
  • intenzívne cvičíte.

Ak sa vás hociktoré z vyššie spomenutého týka, oplatí sa popremýšľať o ochrane vášho nervového systému a kardiovaskulárneho systému užívaním tejto všestrannej antioxidačnej účinnej látke. Je dostupný ako výživový doplnok v mnohých formách a tvaroch ako práškový doplnok či v tabletách. Vďaka tomu môžete taurín užívať jednoducho, môžete si ho zobrať kdekoľvek so sebou, takže je tiež skvelý pre tréning, dokonca aj so šálkou kávy!