Prejsť na obsah
Životný štýl

5 účinkov kofeínu na športový výkon

Kofeín sa stal populárnym doplnkom výživy pre športovcov. Zvyšuje výkon, zrýchľuje regeneráciu a podporuje chudnutie. Aké sú jeho ďalšie účinky?

5 účinkov kofeínu na športový výkon

Na celom svete sa ročne minie približne 145 miliónov vriec kávy, čo je takmer 10 miliónov ton. Šálka kávy je pre mnohých z nás malý kúsok neba na zemi. Za jej povzbudivý účinok môže vďačiť kofeínu, ktorý obsahuje. Kofeín však skrýva v sebe viac, ako len schopnosť postaviť vás ráno na nohy. Pozrite sa na päť účinkov kofeínu na vaše zdravie, výkon či hmotnosť.

Čo je kofeín a čomu vďačí za svoj stimulačný účinok?

Každé ráno sa miliardy ľudí zobúdzajú a spoliehajú na kofeín v káve, ktorý ich má po odpočinku prebudiť. Kofeín je prírodný stimulant najčastejšie sa vyskytujúci v rastlinách ako je čajovník, kávovník a kakaovník.

Ako to teda funguje? Po vypití kávy, začne kofeín pôsobiť na mozog tak, že blokuje pôsobenie adenozínu. Adenozín je neurotransmiter, ktorý signalizuje únavu a prirodzene sa jeho množstvo počas dňa zvyšuje. Kofeín túto látku napodobňuje a pripája sa na receptory adenozínu v nervových tkanivách bez toho, aby ich aktivoval. Okrem toho zvyšuje tiež adrenalín v krvi. Táto kombinácia účinkov podporuje vzrušenie, sústredenie a odďaľuje únavu.

Pre svoj stimulačný účinok je kofeín hlavnou zložkou energetických nápojov. Okrem neho sa v nich nachádza aj taurín. Taurín na rozdiel od kofeínu nie je stimulant, ide o podmienečne esenciálnu aminokyselinu, ktorá sa vyskytuje v mäse, v rybách či v doplnkoch výživy. S kofeínom ho však spája schopnosť podporiť centrálny nervový systém a športový výkon. Nakoľko taurín nenarúša spánkový režim ako káva, je vhodný pre ľudí citlivých na kofeín.

Zdravotné výhody kofeínu 

Káva je nie len chutná, ale podľa štúdií aj zdravá. Štúdie ukazujú, že osoby, ktoré pijú kávu, majú oveľa nižšie riziko niekoľkých závažných chorôb. Kávové zrnká v sebe ukrývajú významné nutrienty, akými sú vitamíny B2, B5, mangán, draslík, horčík a niacín.

Mnohé z pozitívnych zdravotných účinkov kávy môžu byť spôsobené pôsobivým obsahom silných antioxidantov. Štúdie potvrdzujú, že je jedným z najlepších zdrojov antioxidantov v ľudskej strave. Zaujímavé je tiež zistenie, že káva tiež môže chrániť pred cirhózou pečene. Vedci okrem toho zistili, že kofeín v káve zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje hladinu energie, zlepšuje náladu a mozgové funkcie.

Pôsobenie kofeínu na športové výkony

Pôsobenie kofeínu na športové výkony 

1. Zlepšuje fyzický výkon 

Kofeín je jedným z najlepšie testovaných doplnkov výživy pre športovcov. Je o ňom známe, že pomáha športovcom tvrdšie a dlhšie trénovať. Existuje viac ako 74 dobrých štúdií o použití kofeínu na vytrvalostné aj krátkodobé cvičenie s vyššou intenzitou. Prevažná väčšina štúdií dospela k záveru, že kofeín skutočne zvyšuje výkonnosť a znižuje vnímanie tréningového úsilia.

2. Skracuje reakčný čas

Ak trénujete na výbušnú silu, či už pri drepoch alebo pri šprintoch, účinky kofeínu na skrátenie reakčnej doby vás potešia. Kofeín zlepšuje neuromuskulárnu koordináciu, ktorá umožňuje svalom nôh vystreliť rýchlejšie a silnejšie. Okrem toho vedci zistili, že akútne požitie 3 mg / kg kofeínu viedlo k zlepšeniu vrcholového aeróbneho výkonu a k zmenám v saturácii kyslíka.

3. Kofeín pomáha spáliť tuk zvýšením telesnej teploty

Kofeín je bežnou zložkou doplnkov stravy na chudnutie. Jeho účinok na spaľovanie prebytočného tuku funguje na viacerých mechanizmoch. Jednak bolo dokázané, že jeho užívanie pred cvičením zvyšuje uvoľňovanie uloženého tuku o 30%. Zároveň zvyšuje produkciu tepla a adrenalín, čím pomáha spaľovať ďalšie tukové bunky a kalórie.

4. Kofeín po tréningu zlepšuje regeneráciu

Na to aby ste pri ďalšom tréningu podali adekvátny výkon, je potrebná regenerácia a obnova glykogénu vo svaloch. Glykogén je primárny zdroj paliva pre svaly počas cvičenia. Bolo zistené, že športovci, ktorí užili kofeín so sacharidmi, mali o 66% viac glykogénu vo svojich svaloch štyri hodiny po ukončení intenzívneho cvičenia v porovnaní s tými, ktorí konzumovali samotný sacharid.

5. Kofeín zlepšuje sústredenie a energiu

Kofeín stimuluje mozog a prispieva k jasnejšiemu mysleniu a väčšej koncentrácii. Okrem toho znižuje pocity únavy a zvyšuje energiu. Dôsledkom toho je, že dokážete bojovať proti nechuti cvičiť, odoláte pokušeniu odhodiť činku pred vyčerpaním, ale naopak, zlepšujete sa a dosahujete nové osobné rekordy. Doprajte si šálku espressa a zvýšte svoju intenzitu tréningu!

Ako užívať kofeín?

Ako užívať kofeín? 

Za bezpečnú dávku sa považujú 2 – 3 šálky kávy denne, čo je 200 – 300 mg kofeínu. Neodporúča sa piť kofeínové nápoje 4 – 6 hodín pred spánkom. Jeho povzbudivé účinky využijete hlavne užitím pred tréningom. Poobednou kávičkou však podporíte regeneráciu.

Kofeín je súčasťou mnohých doplnkov výživy. Predovšetkým tých na podporu spaľovania tuku a predtréningovej stimulácie. Z prípravkov BiotechUSA s obsahom kofeínu vyberáme:

  • Black Blood CAF+ bol špeciálne navrhnutý pre tých, ktorých telo už nereaguje na priemerné predtréningovky.
  • Supernova je synonymom slov energia, žilnatosť, napumpovanie a mentálne sústredenie.
  • Caffein + Taurine je skvelou alternatívou pre tých, ktorým nechutia energetické nápoje.
  • Thermo Drine je skvelý termogenický prípravok, ktorý z vás vyžmýka pot a tuk.
  • Desert patrí medzi dieuretické prípravky, vďaka ktorému za zbavíte prebytočnej vody a podporíte svoju snahu schudnúť.

Katarína Jurčiaková