Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako doplniť a čo obsahuje vápnik?

Až 99 % z celkového množstva vápnika v tele sa nachádza v kostiach. Zvyšné jedno percento je uložené v zuboch a iných tkanivách. Calcium (latinský výraz pre vápnik) je jeden z mnohých stavebných prvkov nášho tela a okrem výstavby kostí sa podieľa aj na prenose signálov v mozgu a sťahovaní svalov. Je teda mimoriadne potrebný nielen pre nešportovca, ale aj pre fyzicky aktívnych ľudí. Viete, ako ho v prípade potreby doplniť?

vápnik v potravinách - BioTechUSA

Ľudské telo si vápnik ukladá do zásoby a podľa potreby uvoľňuje do krvného obehu. Dostatok vápnika je potrebný v procese vývinu, v dospelosti, aj v pokročilom veku. Keďže si ho náš organizmus nedokáže vyrábať, musí byť v dostatočnej miere prijímaný v potrave. Ak sa tak nedeje, telo sa dostáva do problémov.

Nedostatok vápnika

Ak je v tele dlhodobo vápnika nedostatok, nastáva celý rad zdravotných problémov. Tie sa spúšťajú postupne a v organizme nastáva reťazová reakcia. Kto si teda myslí, že problémy s kosťami sú jediným dôsledkom deficitu vápnika, je na veľkom omyle. Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vápnika patria:

  • Osteoporóza, ktorá sa prejavuje rednutím kostí. Oslabené kostné tkanivo je náchylné na zlomenie, aj zdanlivo banálne pády môžu mať fatálne následky. Ak chcete predchádzať osteoporóze a zachovávať si zdravé kĺby inšpirujte sa našimi radami, kde sme vám zhrnuli všetko potrebné spolu s tipmi na výživné potraviny a kvalitné doplnky stravy.
  • Kŕče vo svaloch sú typickým prejavom pri nedostatku vápnika a veľmi dobre ich poznajú najmä vytrvalostní športovci. 
  • Zmeny nálad a depresie sú ďalším prejavom nedostatku vápnika. Mozog a jeho správne fungovanie je od vápnika závislé viac, ako by ste si mysleli. 
  • Tŕpnutie končatín a tváre nastupuje pri nedostatku vápnika. Aj tu je riešením zvýšenie denného príjmu vápnika v potravinách alebo doplnkoch.
kŕče v nohách pri nedostatku vápnika - BioTechUSA

Ako doplniť vápnik?

Najpohodlnejšou formou dopĺňania akejkoľvek látky je užívanie kvalitných výživových doplnkov. Existujú ešte minimálne dva ďalšie silné argumenty, vďaka ktorým by mal každý aktívny človek doplnky výživy konzumovať pravidelne. 

Prvým je skutočnosť, že poskytujú kontrolu nad množstvom prijímanej látky, minerálu alebo vitamínu. Druhým argumentom je, že užívaním doplnku šetríme telesnú energiu, ktorá by sa inak vynaložila na štiepenie konkrétnej látky z potravy. 

Posledným dôvodom, prečo siahnuť po doplnkoch výživy, je fakt, že pri niektorých látkach by bolo potrebné konzumovať celé kilá istých potravín, aby sme z nich získali pár gramov vitamínu alebo minerálu. Výborným príkladom je kurkuma (kurkumín).

Ca D3 K2 je komplexný výživový doplnok, v ktorom je okrem vápnika prítomný aj vitamín D a vitamín K. Uvedené látky sa navzájom podporujú a synergický efekt znamená, že organizmus je schopný z každej tablety vstrebať maximum najmä vďaka vitamínu D. Až 908 mg vápnika v každej dávke (3 tablety) dodá svalom, kostiam a chrupu dostatok prvotriedneho stavebného materiálu. Neprekvapí vás zlá nálada, bolesti ani kŕče. 

Vápnik v potravinách 

Vápnik je možné prijímať aj v potravinách a popri kapsulách sa preto môžete sústrediť na výber tých potravín, ktoré vám vápnika dodajú najviac. Väčšina z nich sa bežne nachádza v každej kuchyni a nebude problém uprednostniť ich aj pri nákupe v obchodoch. 

potraviny, s ktorými doplníte vápnik - BioTechUSA
  1. Hlávková zelenina

Možno ste na prvom mieste očakávali mliečne výrobky. Pravdou však je, že aj keď hlávkové zelenina obsahuje o niečo menej vápnika ako mlieko a mliečne výrobky, využiteľnosť v tele je oveľa väčšia, pohybuje sa v rozmedzí 50 – 60 %. Kaleráb, kapusta, brokolica a špenát sú presne tie zeleniny, ktoré budete v obchode hľadať ako prvé. 

  1. Sója a mak

Sója, mak a mandle sú mimoriadne bohaté na vápnik. Zlou správou je ale fakt, že telo z týchto zdrojov dokáže využiť len malé percento vápnika – asi len 10 %. Je ale dobré vedieť, že občasnou konzumáciou spomenutých potravín sa isté množstvo vápnika získať dá.

  1.  Mlieko a mliečne výrobky

Z uvedených zdrojov je na vápnik bohatší ten druhý z dvojice. Mlieko samo o sebe obsahuje len cca 120 mg vápnika na 100 g. Oveľa výhodnejšie je konzumovať mliečne výrobky – najlepšie tvrdé syry. Kráľom spomedzi syrov s obrovským obsahom vápnika je Eidam 50 %, ktorý v 100 g kocke obsahuje až 950 mg vápnika. Z tohto množstva je ľudské telo schopné využiť približne 32 %.