Prejsť na obsah
Životný štýl

Na čo je dobrý rybí olej a aké má účinky?

Rybí olej má na ľudský organizmus množstvo pozitívnych účinkov, nie nadarmo sú obyvatelia prímorských oblastí práve tými najzdravšími. Dnes vieme, že dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín je hlavnou príčinou dobrej kondície, nálady aj dlhovekosti. Toto ale nie sú jediné benefity rybieho oleja. Prezradíme vám, kde všade sa rybí olej nachádza, aké má účinky a aj to, ako ho do tela dostať čo najefektívnejšie a v primeranom množstve.

rybí olej účinky

Kde sa nachádza rybí olej?

Rybí olej získavame najmä z morských rýb žijúcich v chladných vodách. V menších množstvách sa dá kvalitný rybí olej získať aj zo sladkovodných rýb. V rastlinnej strave sa rybí olej nenachádza. Na druhej strane, výborným zdrojom mastných kyselín sú aj oleje z tekvice, olív či ľanu a konope. Komplexnému zloženiu rybieho oleja sa ale žiadna rastlinná alternatíva nevyrovná.

Náhrada rybieho oleja v tabletách

Rybí olej pri podávaní v tekutej forme môže niekomu nepríjemne zapáchať. Druhým problémom môže byť nepraktické konzumovanie, ktoré je navyše obmedzené miestom uloženia – najčastejšie doma v chladničke. Skvelým spôsobom, ako vyriešiť všetko naraz, je pravidelné užívanie tabliet Mega Omega 3, ktoré si môžete so sebou zobrať kdekoľvek.

Obrovským plusom je, že máte pod kontrolou presné množstvo rybieho oleja a tým aj omega-3 mastných kyselín. Tablety užívame spolu s jedlom. V jednej dávke telo dostane 1000 mg rybieho oleja, čo presne zodpovedá odporúčanej dennej dávke, ktorú udáva drvivá väčšina vedeckých štúdií. Dôležitá je pravidelnosť spolu s dlhodobým užívaním v podobe niekoľkých mesiacov.

rybí olej tablety

Rybí olej: Účinky

Omega-3 mastné kyseliny patria do skupiny neesenciálnych kyselín. Telo ich nutne potrebuje na reguláciu viacerých procesov, ale nedokáže si ich vyrábať samo v dostatočnom množstve.

Už spomenutá dlhovekosť nie je jediným prínosom stravy bohatej na rybí olej. V skutočnosti má tento prípravok celý rad pozitív. Medzi tie najzásadnejšie patria:

  • Podpora imunity. Vďaka dostatočnému príjmu rybieho oleja je ľudské telo schopnejšie vysporiadať sa s infekciami, vírusmi a baktériami. Nielenže je telo odolnejšie, ale v prípade choroby sa pri podávaní rybieho oleja dokáže uzdraviť efektívnejšie. 
  • Pokožka je elastickejšia, menej náchylná na tvorbu trhlín a tým, že je dostatočne premastená, je výrazne posilnená ochranná funkcia. Akné, atopické ekzémy aj iné kožné choroby síce rybí olej nelieči, ale výrazne prispieva k redukcii negatívnych príznakov. Zvlášť výhodné je dávkovať rybí olej počas zimných mesiacov. Pre športovcov, ktorí sa nedajú odradiť ani mínusovými teplotami, je suplementácia tabletami Mega Omega 3 ideálnym riešením ochrany kože. 
  • Pamäť a koncentrácia je výrazne zlepšená vďaka pozitívnemu vplyvu na fungovanie mozgu, o ktorý sa starajú najmä omega-3 mastné kyseliny. 
  • Zdravé cievy a srdce sú výsledkom redukcie „zlého”  cholesterolu a podporou tvorby „dobrého”. Zriedená krv nemá tendenciu usadzovať sa na stenách ciev a vďaka tomu je upravený aj tlak krvi. 
  • Rybí olej v tehotenstve je potrebný kvôli zlepšeniu funkcie kardiovaskulárneho systému ženy, ktorý je s pribúdajúcimi týždňami preťažený stále viacej. V období dojčenia prospieva dieťaťu aj matke. 

Výhody pre športovca

Rybí olej je zvlášť užitočný aj pre fyzicky aktívnych ľudí, športovcov aj kulturistov. Preto by ho mal do svojho stravovania alebo suplementačného plánu zaradiť každý, kto cvičí pravidelne a chce dosahovať výsledky dlhodobo.

  • Reguluje hmotnosť. Ak je vaším cieľom chudnutie alebo udržiavanie primeranej postavy, rybí olej je vynikajúci pomocník. Pravidelné užívanie rybieho tuku pomáha znižovať chuť do jedla. Omega-3 mastné kyseliny sa v tele neukladajú do tukových zásob, ale telo ich používa ako zdroj energie na každodenné činnosti.
  • Obsahuje vitamíny a minerály, a preto je výborným zdrojom dodatočných látok, ktoré telu prospejú po každej stránke. Rybí olej je ideálnym all-in-one riešením. 
  • Lepší spánok znamená lepšiu a kvalitnejšiu regeneráciu po výkone. Ráno sa zobúdzate oddýchnutejšý. Ak je cieľom nárast svalovej hmoty, rybí olej vás posunie vpred a jeho konzumáciou získate nové svaly rýchlejšie.
aké má účinky rybí olej pri športovcovi

Čo spôsobuje nedostatok

Pri nedostatočnom príjme rybieho oleja alebo látok, ktoré obsahuje, sa dá očakávať celý rad nepríjemných dôsledkov. Rednutie vlasov, lámanie nechtov, poruchy spánku či poruchy látkovej výmeny sú pomerne časté. Sprevádzané sú zlým krvným tlakom a obrazom, rizikom infarktu myokardu, poruchami pohybového ústrojenstva aj zraku.