
Ako vplýva vitamín D na imunitný systém
Vitamín d udržuje našu obranyschopnosť v rovnováhe, vďaka čomu nie sme tak často chorí. Tu je všetko o tom, ako sa brániť proti chrípke s vitamínom D.

Náš imunitný systém má zásadnú úlohu: chráni nás pred rôznymi choroboplodnými zárodkami, vírusmi či škodlivými látkami. Zvlášť v súčasnom chrípkovom aj pandemickom období by sme mali hľadať spôsoby ako ho posilniť. Čoraz viac sa hovorí o dôležitosti vitamínu D pre našu obranyschopnosť. Aj vy sa pýtate prečo? Ochráni nás pred novým koronavírusom či bežnou chrípkou? Všetko o vplyve vitamínu D na náš imunitný systém sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Čo je vitamín D a prečo ho potrebujeme?
Vitamín D sa dlhodobo uvádza ako „vitamín“, čo technicky nie je. Ide skôr o prohormón, či sústavu viacerých chemikálií. Prirodzene si ho telo pod vplyvom UVB žiarenia vyrába zo špecifickej formy cholesterolu. Slnečné svetlo tento cholesterol mení na vitamín D3, ktorý sa prenesie do pečene a obličiek, kde je transformovaný na aktívny vitamín D. Slnenie sa po dobu 5 – 10 minút, 2 – 3 krát týždenne, by malo pokryť naše potreby.
Okrem spomenutého vitamínu D3 sa môžete tiež stretnúť s označením D2. D3 je pre nás prirodzený, produkujú ho len živočíchy. Naopak, vitamín D2 má rastlinný pôvod, jeho suplementácia sa pre ľudí javí ako menej efektívna.
Ďalšie výhody vitamínu D:
- podpora zdravých kostí a zubov,
- podpora nervového systému a mozgových funkcií,
- kontrola hladiny inzulínu,
- podpora funkcií pľúc a kardiovaskulárneho systému,
- ovplyvňovanie expresie génov podieľajúcich sa na vývoji rakoviny.

5 príznakov nízkej úrovne vitamínu D
Nedostatok vitamínu D je veľmi častý. Odhaduje sa, že asi 1 miliarda ľudí na celom svete má nízku hladinu vitamínu v krvi. U ľudí žijúcich v okolí rovníka sa deficit vitamínu D takmer nevyskytuje. Horšie je to v oblastiach, kde slnečné dni trvajú len v krátkom ročnom období. Väčšina obyvateľstva pritom ani netuší, že trpí nejakým deficitom. Príznaky nedostatku vitamínu D sa dajú totiž ľahko zameniť za inú príčinu. Medzi tie najčastejšie patrí:
- časté prechladnutie či chrípka,
- pretrvávajúca únava,
- bolesť v spodnej časti chrbta, kostí a svalov,
- vypadávanie vlasov (Alopecia areata),
- depresívne nálady.
Ako vitamín D ovplyvňuje imunitný systém?
Úloha vitamínu D pri udržiavaní zdravého imunitného systému je veľmi dôležitá, no zároveň komplikovaná.Vitamín D zvyšuje funkciu imunitných buniek, vrátane T buniek a makrofágov, ktoré chránia telo pred patogénmi. Naša obranyschopnosť však musí byť dokonale vyvážená. Ak dôjde k príliš veľkej stimulácii, môžu sa prejaviť autoimunitné ochorenia. Naopak, pri nedostatku aktivity imunitného systému sa môžu objavovať časté infekcie.
Nízka hladina vitamínu D spôsobuje, že náš imunitný systém nie je v rovnováhe, a preto sme náchylní na rôzne choroby. Bolo dokázané, že jeho deficit súvisí s častými respiračnými infekciami. Patrí medzi ne chrípka, zápal pľúc či bronchitída. Nedávny prehľad, ktorý zahŕňal 11 321 ľudí zo 14 krajín, preukázal, že suplementácia vitamínom D znížila riziko akútnych respiračných infekcií u oboch skupín: u tých, ktorí ho mali nedostatok a aj u tých, ktorí dosahovali jeho adekvátne hodnoty.
Nedostatok vitamínu D je rizikovým faktorom pre rozvoj niektorých autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída (RA), systémový lupus erythematosus (SLE), diabetes mellitus typu 1, skleróza multiplex, zápalové ochorenie čriev a Hashimotova choroba. Súčasný výskum ukazuje, že hladina vitamínu D na úrovni 30 ng / ml alebo menej zvyšuje riziko vzniku autoimunitného ochorenia alebo spomaľuje zotavenie.
Ako si zvýšiť úroveň vitamínu D?
Chcete si byť istý, že máte dostatok vitamínu D? Riaďte sa našimi radami a podporte svoju imunitu!
1. Trávte čas na slnku
Vitamín D sa často označuje ako „slnečný“. Slnko je totiž jeho najlepším zdrojom. Vitamín D zo slnka dokáže v tele cirkulovať až dvakrát dlhšie ako z potravy či z doplnkov výživy. Geografická šírka, farba pleti či použitie ochranného krému však môžu ovplyvniť to, koľko vitamínu D sa v našej pokožke vytvorí za daný čas.

2. Jedzte tučné ryby, morské plody a huby
Ak netrávite na slnku dostatok času, môžete časť vitamínu D získavať aj zo stravy. Najlepšími potravinovými zdrojmi sú:
- losos,
- slede a sardinky,
- tuniak z konzervy,
- olej z tresčej pečene,
- vaječné žĺtka,
- huby.
U všetkých zdrojov platí, že chované či pestované majú menej vitamínu D ako tie divožijúce.
3. Užívajte vitamín D ako doplnok výživy
K dosiahnutiu optimálnej hladiny vitamínu D je potrebné prijať 1000 až 2000 medzinárodných jednotiek (ďalej len „IU“) denne. Túto „povinnosť“ si splníte jednoducho s kvalitnými doplnkami od BiotechUSA.
V jednej tablete doplnku Vitamin D3 dostanete až 50 µg (2000 IU) efektívnej formy „slnečného“ vitamínu. Pokiaľ vám tabletová forma nevyhovuje, môžete siahnuť po práškovom nápoji Vitamin D3 s citrónovou príchuťou. Počas tridsiatich dní užívania vám každý deň doplní 10 µg (400 IU) vitamínu D3, ktorý podporí vstrebávanie vápnika a fosforu, posilní imunitu a pomôže udržať zdravé zuby a kosti.