Prejsť na obsah
Životný štýl

Zoznam na rok 2024: Ako sa stať lepšou verziou seba samého

So vstupom do nového roku si mnohí budú chcieť splniť aj sen o zmene. Tá pritom nemusí byť nutne len zmenou fyzickou či kondičnou. Začiatok roka je skvelou príležitosťou, ako sa stať lepšou verziou seba samého. Čo to ale znamená a ako takúto zmenu dosiahnuť? Hneď na začiatku prezradíme, že stať sa lepšou verziou seba samého bude vyžadovať zmeny vo viacerých oblastiach. 

Osobný rozvoj nie je o skokových zmenách. Dôležitý je neustály posun vpred, hoci aj v malých krokoch. Aby sa vám takáto zmena podarila, pripravili sme zoznam oblastí, ktoré sú pre takúto zmenu dôležité. Váš osobný rozvoj sa teda môže začať pokojne už dnes. 

Emócie
 1. Emócie
 • Naučte sa zvládať svoje emócie. Emócie sú normálna súčasť života, ale je dôležité vedieť ich zvládať. Kontrola emócií pomáha vyhnúť sa rôznym negatívnym dôsledkom, akými sú stres, úzkosť alebo depresia aj konflikty. 
 • Buďte k sebe súcitný. Všímajte si svoje potreby a snažte sa im vyhovieť. Ak sa budete k sebe správať s láskou a pochopením, bude pre vás jednoduchšie zvládať mnohé životné výzvy.
 • Odpúšťajte sebe aj druhým. Odpustenie vám pomôže vyrovnať sa s minulosťou a žiť šťastnejší prítomný život.
Fyzická stránka
 1. Fyzická stránka
 • Cvičte pravidelne. Cvičenie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje fyzické aj duševné zdravie. Cieľom by malo byť aspoň 30 minút stredne intenzívneho cvičenia alebo podobnej fyzickej aktivity, ktorú budete dodržiavať väčšinu dní v týždni. Ak ste začiatočník, začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu a trvanie cvičenia.
 • Jedzte zdravo. Jedzte veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov aj bielkovín. Obmedzte príjem spracovaných potravín, cukru a tuku. Jedzte jedlá vo viacerých vyvážených porciách počas celého dňa, optimálny počet jedál je 3 – 4.
 • Dajte si dostatok spánku. Dospelí by mali spať 7 – 8 hodín denne. Pred spánkom sa vyhýbajte konzumácii alkoholu, tesne pred spaním nepoužívajte mobilné zariadenia. Len kvalitný spánok zaručí dostatok energie a psychickej pohody na ďalší deň.
Mentálna stránka
 1. Mentálna stránka
 • Učte sa nové veci. Učenie sa nových vecí je skvelý spôsob, ako udržať svoju myseľ aktívnu aj stimulovanú. Môžete sa učiť z kníh, článkov, online kurzov alebo prostredníctvom vzdelávacích aplikácií.
 • Rozvíjajte svoje kritické myslenie. Kritické myslenie vám pomôže robiť informované rozhodnutia a brániť sa pred dezinformáciami. Čítajte rôzne zdroje informácií a porovnávajte ich navzájom. Zaujímajte k nim svoje vlastné stanovisko, využite svoje skúsenosti z minulosti, spoľahnite sa na zdravý rozum.
 • Pravidelne meditujte alebo sa venujte iným formám relaxácie. Relaxácia vám pomôže znížiť stres, zlepšiť náladu a zvýšiť koncentráciu. Môžete meditovať, cvičiť jogu, počúvať relaxačnú hudbu alebo si dať horúcu vaňu.
 • Začnite si viesť denník. Vedenie denníka vám pomôže lepšie pochopiť samého seba, svoje myšlienky aj pocity. Je tiež skvelým nástrojom na sledovanie a vyhodnocovanie progresu. 
 1. Financie
 • Buďte finančne zodpovední. Pri správe svojich financií sa riaďte základným pravidlom – míňať menej ako zarábate. Tento základný princíp si osvojili aj milionári, bohatí ľudia aj ľudia s priemernými príjmami. Nadmerná spotreba a zadlžovanie sa je cesta k problémom. 
 • Učte sa o investovaní. Investovanie vám môže pomôcť zabezpečiť si finančnú stabilitu v budúcnosti. Pri investovaní je dôležitá pravidelnosť, na začiatku nemusíte investovať vysoké sumy. Odkladaním menších súm a ich pravidelným investovaním si v priebehu rokov vytvoríte dostatočné finančné rezervy do budúcnosti.
 • Vytvorte si finančný plán. Tvorbou finančného plánu, ktorý prispôsobíte svojim možnostiam, si dokážete efektívne pripraviť svoju budúcnosť. Hneď na začiatku si stanovte svoje ciele a následne k nim priraďte stratégie. Chcete budovať majetok, chcete si užívať prítomnosť, alebo sa sústredíte na zabezpečenie budúcnosti? Ku každému cieľu vedie iná cesta. 
Tipy na záver

Tipy na záver

V prípade, že sa vám zoznam osobného rozvoja zdá komplikovaný, pokúste si z neho vybrať aspoň tie oblasti, v ktorých realizáciu viete reálne predstaviť. Ak aj napriek tomu uvažujete, že zmenu opäť odložíte na neurčito, vyčkajte ešte a pozrite sa na naše tipy, ako s osobnostným rozvojom predsa len začať.

 1. Stanovte si realistické ciele. Ak si stanovíte príliš vysoké ciele, ľahko sa vzdáte. Začnite malými zmenami, ktoré môžete zvládnuť, až postupne ich rozširujte.
 2. Nechajte sa inšpirovať ostatnými. Sledujte ľudí, ktorí sú pre vás vzorom a učte sa od nich. Čítajte knihy, články a blogy o osobnom raste a rozvoji.

Nájdite si podporu. Ak sa cítite sami, nájdite si ľudí, ktorí vás podporujú vo vašich cieľoch. Môžu to byť priatelia, rodina alebo skúsený mentor.