Prejsť na obsah
Životný štýl

Jarné superpotraviny na podporu imunity

Jarné obdobie je konečne tu a s ním prichádza aj čas na osvieženie a posilnenie nášho tela po zimných mesiacoch. Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je konzumácia potravín bohatých na vitamíny a minerály. Jarné superpotraviny podporia imunitný systém a pomôžu bojovať proti rôznym chorobám aj jarnej únave. 

V prípade, že hľadáte účinné a zdravé jarné superpotraviny, náš zoznam vám pomôže vybrať si tie, ktoré sú dostupné a podpora imunity bude vďaka nim naozaj účinná. Viacero položiek zo zoznamu sú naše domáce potraviny, ktoré je možné nájsť voľne v prírode počas jarných prechádzok.

Prečo podporiť imunitu

Prečo podporiť imunitu

Jarné počasie býva premenlivé, s náhlymi zmenami teploty a vlhkosti. Môže tak oslabiť imunitný systém a urobiť ho zraniteľnejším. Podpora imunity môže pomôcť telu ľahšie sa prispôsobiť a zostať zdravý. Na jar sa zvyšuje výskyt respiračných ochorení, ako je chrípka a prechladnutie. Je to preto, že ľudia trávia viac času v interiéri so zatvorenými oknami, čo uľahčuje šírenie vírusov.

Počas zimných mesiacov niekedy nastáva nedostatok vitamínov a minerálov, čo imunitný systém oslabuje. Na jar je dôležité dopĺňať vitamíny a minerály, aby ste posilnili imunitný systém a pomohli telu bojovať proti chorobám. Pre alergikov môže byť jar náročným obdobím kvôli peľovej sezóne. Peľ dráždi dýchacie cesty a oslabuje imunitný systém. Silná a výkonná imunita dokáže zmierniť príznaky alergie a zlepšiť celkovú pohodu na jar aj v lete.

Superpotraviny na jar

Superpotraviny na jar

Superpotraviny z nášho zoznamu je vhodné konzumovať v čerstvom stave, aby sa zachovali všetky cenné látky. Jarné obdobie nám ponúka dostatočne širokú škálu chutných a zdravých potravín, ktoré nám pomôžu nielen s imunitou ale aj dobrou kondíciou a náladou. Aby ste vedeli presne, koľko vitamínov vaše telo potrebuje, vyskúšajte našu novú vitamínovú kalkulačku.

1. Čerstvá zelenina

 • Medvedí cesnak. Táto rastlina je doslova nabitá vitamínom C, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému. Medvedí cesnak má aj antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Práve medvedí cesnak môžeme právom považovať za kráľa domácich superpotravín. Ak by ste chceli medvedí cesnak zaradiť do svojej stravy, vedzte, že voľne rastúci cesnak sa dá zbierať len niekoľko dní v roku.
 • Žerucha. Ďalšia jarná zelenina bohatá na vitamín C a antioxidanty. Žerucha je tiež dobrým zdrojom železa, ktoré je dôležité pre tvorbu červených krviniek.
 • Špenát. Špenát je bohatý na vitamíny A, C a K, ako aj na kyselinu listovú a železo. Tieto látky podporujú imunitný systém a chránia bunky pred poškodením.

2. Ovocie

 • Jahody. Jahody sú plné vitamínu C a antioxidantov. Pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a posilňujú imunitný systém.
 • Citrusové plody. Pomaranče, grapefruity a citróny sú skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre boj proti infekciám.

3. Ryby

 • Losos. Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové vlastnosti a podporujú imunitný systém.
 • Makrela. Makrela je ďalšia ryba bohatá na omega-3 mastné kyseliny. Je tiež dobrým zdrojom vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek.

Zistite viac:

4. Strukoviny

 • Fazuľa, šošovica a hrach: Sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a železo, ktoré sú dôležité pre zdravý imunitný systém. Fazuľa, šošovica a hrach sú bohaté na dôležité mikroživiny, ako sú železo, zinok, draslík a horčík, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, krvi a svalov. Tieto strukoviny obsahujú len málo tuku, a preto sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo si udržať zdravú váhu.
Tipy na zlepšenie imunity

Tipy na zlepšenie imunity

Okrem superpotravín existujú aj iné prírodné prostriedky na kvalitnú podporu imunity. Jeden z nich je dostupný úplne zadarmo pre každého, ďalší možno už dávno užívate bez toho, aby ste o jeho skvelých účinkoch vedeli.

 • Bylinky a bylinné čaje: Echinacea, zázvor, šípky a lipa sú známe svojimi vlastnosťami, ktoré výrazne posilňujú ľudskú imunitu.
 • Vitamín D: Slnečný vitamín D je dôležitý pre imunitný systém. V jarných mesiacoch sa ho snažte získať zo slnka, ale v zimných mesiacoch ho môžete užívať aj vo forme výživového doplnku Vitamin D3.
 • Probiotiká: Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré udržiavajú zdravú črevnú mikroflóru. Nájdete ich v tabletách Biotiq C, ktoré obsahujú živé baktérie s pridaným vitamínom C.