Prejsť na obsah
Životný štýl

Jar je tu: Aktivity vonku pre zlepšenie kondície

V dnešnom uponáhľanom svete trávime veľa času v interiéri. Práca, škola, zábava – až príliš veľa činností sa odohráva v uzavretých priestoroch. To však pre naše zdravie prospešné rozhodne nie je. Pobyt na čerstvom vzduchu aj pohyb v prírode sú pre ľudský organizmus nevyhnutné a prinášajú mnoho benefitov. 

Jar je zároveň obdobím, kedy sa vďaka dlhšiemu dňu radi vrhneme na nejaký šport alebo ľahšiu pohybovú aktivitu. Zároveň sa mnoho ľudí začína zamýšľať nad kilami a formou, ktorú by na letné mesiace chceli dosiahnuť. Existuje mnoho skvelých aktivít vonku, ktoré vám pomôžu zlepšiť kondíciu a zároveň si užiť prírodu. V tomto článku vám predstavíme niekoľko tipov na aktivity pre rôzne úrovne kondície. Nech je motiváciou pre zlepšenie kondície čokoľvek, vďaka našim tipom si tú svoju jarnú aktivitu nájde naozaj každý.

Zlepšenie kondície – prečo sa oplatí?

Zlepšenie kondície – prečo sa oplatí?

Stará múdrosť hovorí, že nedostatok pohybu a zlá strava sa negatívne podpisujú na našom fyzickom aj psychickom zdraví. Pohybové aktivity vonku sú tým najlepším spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii a zároveň pomôcť svojmu telu v mnohých oblastiach – tých je hneď niekoľko:

 • Psychická pohoda. Cvičenie má pozitívny vplyv na psychickú pohodu. Znižuje stres, úzkosť a depresiu a podporuje dobrú náladu.
 • Energia. Pravidelný pohyb nám dodáva energiu a vitalitu. Po cvičení sa cítime svieži a plní energie, čo nám umožňuje ľahšie zvládať každodenné úlohy.
 • Sebavedomie. Zlepšenie kondície a fyzickej zdatnosti posilňuje sebavedomie a sebadôveru. Cítime sa vo svojom tele komfortne a vieme, že zvládneme aj fyzicky náročné aktivity.
 • Zdravie. Zlepšenie kondície znižuje riziko vzniku mnohých chronických ochorení, ako sú srdcovo-cievne choroby, cukrovka 2. typu, obezita a rakovina. Pravidelný pohyb posilňuje imunitný systém a zlepšuje celkovú fyzickú zdatnosť.

Ako zlepšiť kondíciu

Zlepšenie kondície môžete dosiahnuť prostredníctvom systematického prístupu a rôznych cvičebných metód. Vyskúšajte niektoré z nasledovných:

 • Aeróbne cvičenie: Zahrňte do svojho tréningového programu aktivity ako beh, cyklistiku, plávanie, chôdzu alebo skoky na švihadle. Tieto cvičenia zvyšujú vytrvalosť a srdcovú a dýchaciu kapacitu.
 • Intervalový tréning: Striedajte medzi intenzívnymi a ľahšími úsekmi cvičenia, čo pomáha zvýšiť výkonnosť a spáliť viac kalórií v kratšom čase.
 • Kondičný tréning: Zahrňte do svojho cvičebného režimu cvičenia na posilnenie svalov (napríklad vzpieranie, zdvíhanie činiek), ktoré zlepšujú silu a vytrvalosť.
 • Plyometrické cvičenia: Skoky, drepy s výskokom, hody medicinbalom a iné plyometrické cvičenia pomáhajú zlepšiť silu, rýchlosť a koordináciu.
 • Flexibilita a rozcvička: Nezabudnite venovať pozornosť aj pružnosti a rozcvičeniu svalov, čo môže pomôcť zlepšiť pohybový rozsah a znížiť riziko zranení.

Čítajte viac:

 • Zdravá výživa: Stravujte sa vyvážene a zdravo, aby ste mali dostatok energie na cvičenie a zároveň podporili regeneráciu svalov.
 • Dostatok odpočinku: Dajte svojmu telu dostatok času na regeneráciu a odpočinok medzi tréningmi, aby sa vyhli pretrénovaniu a zraneniam.
 • Začnite pomaly: Ak ste začiatočník, začnite s mierne náročnými cvičeniami a postupne zvyšujte intenzitu a trvanie tréningov, aby ste predišli zraneniam a preťaženiu.
 • Monitorovanie pokroku: Sledujte svoj pokrok, buďte trpezliví a nezabudnite oslavovať svoje úspechy, či už sú menšie, alebo väčšie.

Prechádzky a chôdza sú skvelým spôsobom, ako sa rozhýbať a zároveň si užiť čerstvý vzduch. Môžete sa prechádzať po parku, v lese alebo po okolí vášho domu. Začnite s kratšími prechádzkami a postupne pridajte náročnejšie výlety do terénu.

Inšpirujte sa:

Beh je výborný nástroj na zlepšenie kardiovaskulárnej kondície a spaľovanie kalórií. Môžete behať v parku, v lese alebo po ceste. Ak ste začiatočník, začnite s krátkymi behmi a postupne predlžujte dĺžku a tempo. Správna technika behu vám pomôže predchádzať zraneniam a zlepšiť výkon. Dbajte preto na vzpriamené držanie tela, správne dýchanie a došľap. Používajte športové oblečenie, ktoré je pohodlné a odvádza pot.

Zistite viac o behu:

Turistika je skvelý spôsob, ako si precvičiť celé telo a zároveň si užiť krásne výhľady. Môžete ísť na turistiku do hôr, do lesa alebo po vyznačených turistických trasách. Investujte do kvalitnej turistickej obuvi a oblečenia. Zvážte využitie turistických palíc, ktoré vám pomôžu udržať rovnováhu a odľahčia vaše kĺby. Informujte sa aj o poveternostných podmienkach a najmä vo vyšších polohách buďte pripravení na zmenu počasia.

Bicyklovanie je zábavný a efektívny spôsob, ako sa dostať do formy. Môžete bicyklovať po cyklotrasách, na ceste alebo. Investujte do kvalitného bicykla a cyklistického oblečenia. Používajte cyklistický prilbu aj reflexné prvky.

Kľúčom k zlepšeniu kondície je pravidelný tréning, vyvážená strava a tiež aj oddych. Je tiež dôležité byť trpezlivý a konzistentný a výsledky vašej snahy sa čoskoro dostavia.

Predtým, než začnete

Predtým, než začnete

V prípade, že ste sa rozhodli pre jarné zlepšenie kondície vyberte si aktivitu, ktorá vás baví. Takto budete mať väčšiu motiváciu hýbať sa, zlepšovať a dosahovať stanovené ciele. Tie je dobré určiť hneď na samom začiatku. Potrebujete schudnúť, zlepšiť kondíciu alebo sa pohybom vonku chcete zbaviť stresu? 

Začnite pomaly, záťaž zvyšujte postupne. Nech už bude mať jarné zlepšovanie kondície akúkoľvek podobu, dôležité je nezačať neuvážene – maximálnou záťažou, tempom alebo objemom. Nenúťte sa do niečoho, na čo nie ste pripravený. Na úplnom začiatku zistite svoje možnosti, progres dosahujte plynulo a prirodzene. 

Dodržujte pitný režim. Pri pohybe v prírode je dôležité piť dostatok tekutín. Aj počas nie príliš horúcich jarných dní sa oplatí dodržiavať zdravý pitný režim. Pitím dostatočného množstva tekutín predídete bolestiam svalov, kŕčom a zníženej výkonnosti. Pri pobyte vonku sa oblečte primerane počasiu. V zime sa oblečte teplejšie, v lete ľahšie a vzdušnejšie.

Čítajte viac: Nepodceňujte pitný režim

Ako sa obliecť na jar do prírody, či fitka?

Zlepšenie kondície je investícia do zdravia a každodennej pohody. Popri nich si pozornosť zaslúži aj kvalitné vybavenie a oblečenie. Či už bude vašou aktivitou beh, turistika alebo zdravé prechádzky, v našej ponuke sa nachádza športové oblečenie pre akýkoľvek šport aj každú postavu. 

Teplé zvršky, mikiny, tričká na šport aj denné nosenie pre pánov sú dostupné vo všetkých veľkostiach, mnohých farbách a moderných strihoch. Štýlové legíny, tielka, športové podprsenky a mikiny pre dámy sú vyrábané z kvalitných materiálov a dostupné v mnohých farbách. Tak ktoré si vyberiete?