Prejsť na obsah
Tréningové plány

Kardio výhody severskej chôdze

Výhody severskej chôdze sú nekonečné. Spálite viac kalórií ako pri bežnej chôdzi, zlepšíte kondíciu a odbúrate stres. Tu je návod ako na ňu.

Kardio výhody severskej chôdze

Z obyčajnej chôdze sa stal fitness hit. Stačilo pridať palice a získala si milióny nadšencov po celom svete. Nordic walking, alebo aj severská chôdza, prináša mnoho výhod pre zdravie. Vďaka nízkemu dopadu a paliciam šetrí kĺby, no zároveň buduje silu v hornej polovici tela a rozvíja aeróbnu kapacitu. Ak hľadáte jednoduchý spôsob ako ostať fit, tak ste ho práve našli. Čítajte ďalej a posuňte obyčajnú chôdzu na novú úroveň!

Severská chôdza – aby bolo kardio vaším koníčkom

Nordic walking môže byť pre mnohých nový pojem. Tu vám ho priblížime.

Čo je Nordic walking?

Už zo samotného názvu vyplýva, že korene severskej chôdze budeme hľadať v škandinávskych krajinách. Nordic walking bolo pôvodne mimosezónne cvičenie pre elitných bežkárov vo Fínsku. Postupom času sa však ukázali jeho výhody aj pre bežnú populáciu, ktorá zároveň čoraz viac času trávi sedením.

Severská chôdza sa líši od klasickej chôdze aj od behu. Hlavným rozlišovacím znakom sú palice, ktoré preberajú až 30% práce nôh. Kým chôdza je ľahké cvičenie, bez zapojenia hornej časti tela, tak Nordic walking všetko mení. Používanie vychádzkových palíc zapája ruky a zlepšuje držanie tela. A na rozdiel od behu, počas Nordic walking nedochádza k takým otrasom a tvrdým dopadom na zem.

Technika severskej chôdze sa moc nelíši od tej bežnej. Robíte len dlhšie kroky, vo svižnejšom tempe. Platí pravidlo, že ruky a nohy sa striedajú. Teda, keď vykročíte ľavou nohou, tak pravou rukou idete vpred. Palica by sa mala dotknúť zeme v rovnakom okamihu ako vaše chodidlo. Telo je mierne naklonené vpred, pleca sú uvoľnené a vzadu. Ruky sú len v miernom pokrčení v lakťoch.

Kĺbová výživa

Pre koho je severská chôdza dobrá? 

V skratke? Pre všetkých. Ak ste sa rozhodli zatočiť s kilami navyše, severskou chôdzou spálite veľa kalórií. Je to spôsobené tým, že sa zapája celé telo a pracuje sa vo vyššej srdcovej frekvencii v dlhom trvaní. Vďaka paliciam uvoľníte tiež krčnú chrbticu, čím si uľavíte od bolesti spôsobenej dlhým sedením nad počítačom.

Kombinácia vysokej intenzity a slabého dopadu pomáha ostať vo forme aj vo vyššom veku. Starší ľudia si vďaka tomuto cvičeniu udržia silu a rozvinú aeróbnu kapacitu, a to bez zbytočného zaťaženia kolien a bokov. Nordic walking je tiež vhodným rehabilitačným tréningom po zranení nôh.

A v neposlednom rade, ak vás bežná chôdza nudí, fitness centrá vás nelákajú, beh je príliš náročný, zrejme ste našli niečo, čo vás bude baviť dlhodobo. Pri severskej chôdzi ste na čerstvom vzduchu, nepotrebujete žiadnu permanentku a domov prídete príjemne unavený. Navyše, ním posilníte tak nohy a zadok, ako aj svaly na rukách a ramenách.

Vychoďte tuk: Severská chôdza na chudnutie

Stále pochybujete o „spaľovacích“ schopnostiach severskej chôdze? Nasledujúce body presvedčia všetkých Tomášov.

1. Spálite viac kalórií ako pri bežnej chôdzi

Čísla nepustia. Nordic walking spáli o 45% kalórií viac a je o 25% náročnejší ako bežná chôdza. Spôsobujú to pridané palice, ktoré zapájajú viac svalov. Viac pracujúcich svalov sa rovná vyššiemu výdaju energie. Čo je však najlepšie. Ani to nepocítite. Na rozdiel od behu neprídete domov lapajúc po dychu a s pichaním v boku.

2. Zóny, v ktorých chudnete

Severská chôdza sa vykonáva pri nízkej pulzovej frekvencii (60-70% z maxima). Pri takomto tepe sa zvyšuje podiel tukov na tvorbe energie. Všeobecne sa uvádza, že telo si začne brať energiu z tukov po 20 minútach aeróbnej aktivity s nízkou pulzovou frekvenciou, preto je vhodné, venovať sa jej aspoň 40 minút či hodinu. Čím vyšší pulz máte, tým menej spaľujete tuky a viac cukry. Z toho dôvodu severskou chôdzou môžete vychodiť viac tuku ako pri behu.

3. Pohodlná fitness rutina

Posledný dôvod, prečo vám severská chôdza pomôže schudnúť je jej pohodlnosť. Vďaka tomu, že je to nenáročný šport na výbavu, ľahko ho zakomponujete do vášho každodenného života. Aby ste videli pozitívne výsledky na vaše chudnutie, mali by ste sa kardio aktivite s nízkou záťažou venovať 2-3x týždenne v trvaní 40 až 60 min.

P.S.: Nerobte pri chudnutí zbytočné chyby, prečítajte si náš článok Najlepšie typy na chudnutie: fakty a mýty.

Aké sú zdravotné benefity Nordic Walkingu?

Aké sú zdravotné benefity Nordic Walkingu?

Aj keď sa severská chôdza môže zdať málo „cool“, predsa nie je dosť tvrdá a hlučná, v skutočnosti ponúka oveľa viac zdravotných benefitov než iné moderné cvičenia.

  • Výdrž

Nordická chôdza zvyšuje srdcovú frekvenciu približne o 33 úderov za minútu, čím posilňuje srdce a pľúca. Ďalej znižuje krvný tlak, riziko srdcových chorôb a cukrovky 2. typu. Pomáha tiež pri astme. Po pár tréningoch zaznamenáte zlepšenie kondície, nižšiu dychčavosť a lepšie držanie tela.

  • Svaly

Svaly musia byť precvičované, aby ostali funkčné. Pri severskej chôdzi pracujete s 90% svalov z celého tela. Nordic walking formuje nohy, spevňuje svaly na rukách, chrbte a v tzv. jadre. Verejné zdravotníctvo Anglicka dokonca odporúča Nordic walking ako aktivitu vhodnú na spevnenie svalov a kostí.

  • Kĺby

Zistilo sa, že Nordic walking, v porovnaní s bežnou chôdzou, znižuje zaťaženie bedrovej chrbtice a kĺbov dolných končatín. Vďaka paliciam sa zlepšuje držanie tela a znižuje sa bremeno na nohy, čo v konečnom dôsledku jednoznačne prospieva kĺbom. Na rozdiel od behu nedochádza ani k silným dopadom na tvrdý povrch. Môže byť vhodným cvičením pri zotavovaní sa zo zranenia.

  • Krvný obeh

Celé cvičenie (ak sa vykonáva na dostatočne intenzívnej úrovni) zlepšuje krvný obeh tým, že zvyšuje rýchlosť, ktorou sa krv čerpá po celom tele. Pri správnej technike aktivujete chodidlá, šviháte rukami v plnom rozsahu a stláčate a uvoľňujete v dlaniach palice. To všetko zlepšuje cirkuláciu krvi.

Nie každý šport je vhodný pre všetkých, ale chôdzu máme všetci „v génoch“. Je ľahkým a prirodzeným cvičením, ktorý si obľúbila každá veková kategória. Okrem pozitívnych dopadov na ľudské zdravie, odľahčí človeka aj od bolestí na duši. Pohyb na čerstvom vzduchu a vypnutie od mestského ruchu znižuje stres a prinavracia pocit pohody. Tak na čo čakáte? Zoberte palice a vyberte sa spoznávať krásy vášho okolia!

Katarína Jurčiaková