Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako byť fit aj počas vianočných sviatkov?

Ako bude postava vyzerať počas a hlavne po sviatkoch, závisí od objemu jedla a množstva pohybu. Obidva parametre sú ako spojené nádoby, preto je dobré kontrolovať si obidve súčasne a vyhnúť sa tak strate formy, ktorú ste posledné týždne tvrdo budovali. Pár rád v našom článku vám pomôže udržať sa na správnej ceste a určiť si stratégiu, ako zostať fit aj počas vianočných sviatkov.

ako byť fit

Nastavenie mysle

Tu máme pre vás asi najlepšiu psychologickú radu. Spomeňte si na množstvo tréningov, jazdenia autom alebo pešo do fitka. Spomeňte si na drinu v posilňovni aj doma v kuchyni a v neposlednom rade aj na financie, ktoré ste do vašej postavy vložili. Následne si položte otázku, či to chcete za dva až tri týždne zahodiť za hlavu. Nie je nič horšie, ako sa vlastným rozhodnutím vracať späť a robiť tú istú prácu dvakrát.

Na druhej strane, netreba podliehať panike – malé prehrešky dobre trénované telo zvládne a keď budete „hrešiť” občasne a s rozumom, užijete si pokojné sviatky aj výsledky tvrdej práce z fitka. Možno o tom ešte neviete, ale cieľavedomým tréningom zdokonaľujete spolu s telom aj svoju myseľ, využite ju vo svoj prospech. Naplánujte si dopredu svoj postup aj svoje hranice.

Pohyb

Oddýchnuté telo bude lepšie reagovať na tréning a vy sa v novom roku posuniete o kus vpred. Ak ste pravidelne a dlhodobo trénovali, sviatky sú ideálnym časom na krátku pauzu. Takýto malý oddych telu žiadnym spôsobom neuškodí, ba naopak, prospeje mu a pripraví ho na nasledujúci vstup do fitka. 

žena behá počas vianočných sviatkov

Aj minimálny pohyb je lepší ako žiadny. Počas sviatkov neodporúčame upadnúť do absolútneho ničnerobenia. Snažte sa aspoň niektoré z činností vykonávať tak, aby ste pravidelnú dávku pohybu zabezpečili aj počas sviatkov. Vynechajte jazdu výťahom, vyberte sa na krátku prechádzku a použite vhodný doplnok vo forme spaľovača. Navštívte vianočné trhy pešo a vystúpte o jednu zastávku skôr. 

Sviatky sú tiež ideálnym časom na odskúšanie pohybovej aktivity, ktorú ste doteraz obchádzali. Navštívte plaváreň alebo aquapark, zájdite si s priateľmi na sánkovačku. Dôležité je, aby ste telo úplne nevypli dostatok, niekedy aj prebytok, živín ostane nevyužitý. 

V prípade, že vám návšteva fitka naozaj chýba, nájdite si také, ktorého otváracie hodiny vám umožnia trénovať aj počas sviatkov. Ak sa podobná možnosť nevyskytne, nezúfajte. Cvičiť môžete aj doma. S použitím odporových gúm v domácom prostredí odcvičíte všetky partie tela tak, akoby ste boli vo fitku.

Pozor na jedlo

Asi najväčším problémom sviatkov je prebytok jedla. Tento fakt je ešte znásobený tým, že prebieha množstvo stretnutí a návštev, kde je situácia rovnaká – bohužiaľ, tu nemáme kontrolu nad obsahom a zložením. Kvôli slušnosti sme nútení zjesť aj to, čo by sme za normálnych okolností odmietli.

zdravá a nezdravá strava

Uprednostnite ryby a nespracované jedlá

Výhodou dnešnej doby je, že v obchodoch sa dá kúpiť dostatok kvalitných a zdravých  surovín. To je potom vidieť aj na tanieroch. Výbornou správou je, že práve Vianoce sú obdobím, kedy sa zvyšuje konzumácia rýb. Doma alebo na návšteve preto vždy vyhľadajte práve rybu. Losos, kapor alebo pstruh vo forme plátkov alebo výrobky z nich sú ideálnym spôsobom, ako neuraziť hostiteľa a pomôcť svojej postave.

Vyhýbajte sa majonézovým jedlám vo forme rôznych šalátov a príloh. Siahnite po miešanom zeleninovom šaláte s prírodnou zálievkou alebo olivovým olejom. Tiež obmedzte mastné bravčové mäso, uprednostnite kurací rezeň a hovädzie mäso. 

Konzumujte menšie porcie

Ak ste sa ocitli v úzkych a na výber máte nezdravé jedlo a potom ešte nezdravšie, naložte si len minimálnu porciu. Telo ju zvládne spracovať bez väčších problémov. Ak dostanete chuť jesť aj potom, aj ďalšiu porciu si naložte v minimálnom množstve. Rovnakú radu dávame aj domácim vyjedačom, ktorí ťažko odolávajú bohatej ponuke vlastnej chladničky a komory. Jedlo si rozložte na viacero menších porcií.

Pite dostatok vody

Počas celých sviatkov pite dostatočné množstvo vody. Metabolizmus tela udržíte v dobrej kondícii a tiež ho trošku oklamete a dáte mu pocit falošnej plnosti. Dávkujte vodu počas celého dňa a primiešajte aj práškové alebo šumivé BCAA. Telu dodáte hotové aminokyseliny spolu s kvalitnými vitamínmi na ochranu svalstva.

muž krája citrón a stará sa o pravidelný pitný režim vďaka citronáde počas domáceho cvičenia

Rovnaká rada platí aj pri konzumácii alkoholu. Najlepšie je vyhnúť sa zvýšenej konzumácii, najmä na prelome rokov. Keď si už ale musíte vybrať, lepšou voľbou je víno –  pokojne aj vo väčšom množstve, ktoré bude pravidelne zapíjané čistou vodou.

Prevezmite kontrolu – upečte si vlastné koláče

Vo svojej domácnosti si viete počas sviatkov zariadiť väčšinu vecí po svojom. Pripravte si chutné vianočné sladkosti, ktoré budú aj zdravé. Vyberte si niektorý z našich receptov a namiesto tradičných surovín pridajte proteínový prášok. Aj priemerne zdatný človek dokáže vyrobiť kvalitné a zdravé maškrty doma, skúste experimentovať.

Ak počas sviatkov budete pociťovať neustálu chuť na sladkosti, ale svedomie vám bude hovoriť nie, máme pre vás riešenie aj teraz. Zásobte sa chutnými a zároveň zdravými snackmi v podobe proteínových tyčiniek bez cukru, proteínových chipsov, proteínovej zmrzliny alebo kakaovej nátierky. Prajeme bohaté, zdravé a chutné Vianoce.