Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako prežiť vianočné sviatky bez nadbytočných kilogramov

Vianočné sviatky sú pre športovcov ako dvojsečný meč. Na jednej strane sú všetky tie lákavé vianočné dobroty a na strane druhej forma, o ktorú nechcete prísť. Ako spojiť tieto dve veci dohromady tak, aby sme nemuseli robiť veľké ústupky?

Vianočné pečivo

To je nepochybne ťažká úloha, najmä preto, lebo v zimnom období je ľahké ukryť strácajúci sa „sixpack“ pod hrubý sveter. Je však nepochopiteľné, aby ste počas Vianoc prišli o tažko vydreté svaly, na ktorých ste pracovali celý rok a prekryli ich hrubou vrstvou tuku. Nemusíte preto zmeniť svoj sviatočný jedálniček, tu je niekoľko tipov a trikov, ako môžete dosiahnuť svoje ciele aj v tejto sezóne náročnej na udržanie formy.

Všetkého veľa škodí

Rovnako, ako so všetkým v živote, aj tu platí toto pravidlo. Slnko je zdravé, ak ste však príliš dlho na slnku, tak si spálite pokožku. Keď na bolesť hlavy miesto dvoch tabliet užijete dvadsať, tak ju len zhoršíte. Keď si z času na čas dáte malý snack, nič sa nestane. Ale pozor, varené víno, perníčky, koláčiky sa v konečnom dôsledku spočítajú a ak to preženiete, nakoniec sa vám to odrazí na forme.

Extra kardio

Vianočné dobroty od mamy chutia výborne, o tom niet pochýb a vedia to aj vaše boky. Ak ste neodolali vianočnému pečivu, nemusí to byť hneď tragédia. Väčšinu vašich kulinárskych prehmatov môžete „vyžehliť“ dodatočným kardio tréningom. Priznajme si, že v zimnom období sme všetci tak trochu leniví a radšej vysedávame na teplom gauči. Je to skutočne až také ťažké, pridať si malý kardio tréning?

Intenzívny tréning

Ak dopredu viete, že sa počas sviatkov nevzdáte vianočných dobrôt, tak to môžete kompenzovať upravou intenzity tréningu. Zvýšte váhy, urobte jedno alebo dve opakovania naviac alebo si pridajte ešte jednu sériu – niečo, čo vám pomôže prebytočné kalórie vhodne využiť.

Využite potréningový deficit

Ťažký, intenzívny tréning silne vyčerpáva glykogénové zásoby tela, a presne tento mechanizmus je možné využiť v náš prospech. Po cvičení sú vaše svaly veľmi citlivé na inzulín (len si predstavte, že sú suché ako špongia), a sú pripravené nasávať do plna potrebné živiny. Ak vopred viete, že sa budete prejedať, absolvujte ešte predtým svoj tréning.

Zdravé pečivo

V dnešnej dobe je veľmi jednoduché nahradiť cukor inými sladidlami, alebo bielu múku iným druhom múky tak, aby vaše sušienky neutrpeli na chuti a nutričnej hodnote. Výmenou niektorých klasických prísad za zdravé môžete zmeniť kalorickú hodnotu pečiva, alebo obsah bielkovín. Receptov na pečivo s proteínom existuje na internete mnoho.

Vianočný čas je čas, ktorý by ste mali stráviť s rodinou. Nikto z nás by to nemal s fitness stravovaním preháňať a na Štedrý deň sa kŕmiť z plastových dóz naplnených ryžou, kuracím mäsom a brokolicou. Je si len potrebné nájsť zlatú strednú cestu, aby vaše športové ciele a vianočný čas mohli spolu existovať. Nepreháňajte to, z času na čas si môžete dopriať „cheat day“. Vianoce sú nakoniec len raz za rok. V prípade núdze si stále môžete v novom roku naplánovať diétu.
Veselé Vianoce a šťastný nový rok.