Prejsť na obsah
Jedálničky
Životný štýl

Ako pomáhajú potraviny s vysokým obsahom vlákniny pri chudnutí?

V snahe o čo najefektívnejšiu redukciu hmotnosti je mimoriadne účinné zamerať sa na vlákninu. Táto prospešná živina sa vyskytuje v potravinách, ktoré konzumujeme denne. Vlákninu teda prijímame aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. 

vláknina v potravinách

Pri chudnutí sa určite oplatí sledovať množstvo vlákniny v jednotlivých položkách našej stravy. Pravidelným príjmom dostatočného množstva vlákniny dokáže ľudské telo chudnúť aj bez fyzickej aktivity navyše. Jej zvyšovaním priamo v potrave alebo formou doplnkov výživy dávame telu nástroj, vďaka ktorému schudne ešte viac, prirodzene a zdravo.

Ako funguje vláknina

Ľudské telo nie je schopné vlákninu v tráviacom trakte rozložiť a spracovať. Vďaka tejto skutočnosti putuje po konzumácii neporušená do čreva a následne z tela von. Pri odchode z tela na seba naviaže nestrávené zvyšky. Pomáha tak udržiavať celú tráviacu sústavu v dobrej kondícii a predchádza aj problémom so zápchami.

Ak sa v tele nachádza dostatok vlákniny, tá poslúži aj ako potrava pre baktérie, ktoré sa v ľudskom tráviacom trakte prirodzene vyskytujú. Tie rozkladajú posledné zvyšky potravy. Naše telo vďaka ich práci získava živiny navyše. Okrem spomínaných benefitov je vláknina schopná pomáhať ľudskému telu aj nasledovnými spôsobmi.  

Znižuje hladinu cukru krvi

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny majú nízky glykemický index. Naopak, potraviny, ktoré obsahujú rovnaké množstvo sacharidov, ale minimum vlákniny majú glykemický index výrazne vyšší – hladina cukru v krvi stúpa rýchlejšie. Nízky obsah vlákniny môže signalizovať, že ide o vysoko priemyselne spracovanú potravinu. Konzumácia týchto potravín je pri chudnutí vylúčená. 

úloha vlákniny pri chudnutí

Znižuje chuť do jedla

Vláknina v tela zväčšuje svoj objem. Nasáva okolitú vodu a výsledkom je pocit plnosti v črevách a znížená chuť do jedla. Tu je dôležité upozornenie, že zvýšený príjem vlákniny musí byť sprevádzaný zvýšeným príjmom tekutín. Predídete tak ešte väčším zápcham. Odporúča sa pravidelne počas dňa prijať spolu s vlákninou aspoň 2 l vody. 

Upravuje hladinu cholesterolu

Vláknina v strave dokáže mierne regulovať aj hladinu cholesterolu v krvi. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú veľké množstvo vlákniny, majú nižšiu hladinu aj LDL cholesterolu a znížené riziko ochorenia srdca a ciev.

Potraviny bohaté na vlákninu, ktoré to sú?

Vo všeobecnosti platí, že vlákninu obsahujú takmer všetky potraviny. Výnimkou sú vysoko spracované potraviny – polotovary. Tu sa drvivá väčšina vlákniny znehodnotí práve rôznymi procesmi spracovania, výroby a skladovania. Tieto potraviny sú bohaté len na kalórie, inak sú bezcenné.

V tabuľke vám ukážeme, ktoré potraviny sú na vlákninu bohaté. Pri chudnutí tak budete presne vedieť, na čo sa zamerať a tomu prispôsobiť aj svoje nákupné správanie.

PotravinaObsah vlákniny (na 100 g)
Jablko2,4
Banán2,6
Mrkva2,6
Cvikla2,8
Šošovica8,0
Ovos10,6
Mandle12,5
Chia semienka34,4
Horká čokoláda10,9
Artičoky8,9

Tipy na produkty so zvýšeným obsahom vlákniny

Pri hľadaní potravín so zvýšeným obsahom vlákniny môžete, popri tradičných surovinách, využiť aj vopred pripravené a nutrične vyvážené výrobky od BioTechUSA. V našom e-shope nájdete potraviny s vysokým obsahom vlákniny do každej situácie. 

Na pravidelné dopĺňanie odporúčame Good Meal ovsenú kašu a sacharidovo-proteínový Hyper Mass. K večernému relaxu sú k dispozícii proteínové chipsy s vlákninou navyše. Podrobnejšie informácie o vybraných výrobkoch nájdete nižšie. Prajeme dobrú chuť a dobré trávenie. 

Good meal 

Ovsená kaša Good Meal je nabitá kvalitnými sacharidmi, vitamínmi a samozrejme vlákninou. Pripravte si ju na viacero spôsobov a využite všetko zo superpotravín, ktoré táto kaša obsahuje. Quinoa múka, citrusová vláknina, mandľová múka, prášok z plodov acai, prášok z ľanových semienok, múka zo slnečnicových semien, múka z tekvicových semien znamenajú, že v jednom koktaile dostane telo všetko potrebné. Najlepšia správa na záver – každá dávka obsahuje až 17 g najkvalitnejšej vlákniny. 

Good Meal BioTechUSA

Fiber complex (tablety)

Čistá vláknina v tabletách, to je Fiber complex. Chutné žuvacie tablety v mnohých príchutiach sa postarajú o poriadnu dávku vlákniny. Ten, kto bojuje proti kilám si v jednej dávke dopraje až 2,7 g vlákniny. Tablety užívajte viackrát počas dňa a elegantne zvyšujte množstvo vlákniny podľa svojich potrieb.

Hyper Mass

Objemový doplnok Hyper Mass, ktorý pozostáva z kvalitných sacharidov aj dostatočného množstva bielkovín. BiotechUSA myslel aj na vlákninu. V 100 g vysokokvalitného gaineru sa nachádza až 8,3 g vlákniny. V prepočte na jednu dávku (65 g) dostanete bez námahy 5,4 g vlákniny. Hyper Mass je dokonalým výrobkom, ktorý v čase pred tréningom zásobí telo energiou. Bielkovina zas ochráni svalovú hmotu pred znehodnotením. 

Hyper Mass BioTechUSA

Protein Chips

Dokonalý proteinový snack v podobe chipsov. Protein Chips sa vyrábajú v rôznych príchutiach a sú vyrobené bez konzervantov a pridaného cukru. 100g chipsov obsahuje 4 g vlákniny a až 49 g bielkoviny. Kto chce pri večernom sledovaní filmov maškrtiť zdravo, volí práve tieto chipsy.

Protein Chips BioTechUSA