Prejsť na obsah
Životný štýl

Zvládanie stresu počas sviatkov

Sviatky sú časom radosti a osláv, ale môžu byť aj časom stresu. So všetkými povinnosťami, ktoré treba splniť, môže byť ťažké udržať si pokoj aj rovnováhu. Moderný človek sa tak stáva obeťou nadmerného stresu aj v období, keď by mohol oddychovať a byť šťastný. V prípade, že potrebujete zmenu a chcete prežiť sviatky v pokoji a bez stresu, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré zabezpečia pokojné prežitie nielen sviatkov, ale aj bežných dní.

Pripravili sme niekoľko užitočných rád, ktoré pomôžu prekonať náhle stresové situácie a pridávame aj niekoľko metód, ako sa stresu počas sviatkov efektívne zbaviť. Nezabudli sme ani na účinné výživové doplnky, ktoré môžu zlepšiť váš celkový zdravotný stav a v súboji so stresom sa postarajú sa o jeho prekonanie.

Čo je to stres

Čo je to stres

Stres je fyziologická a psychologická reakcia organizmu na nebezpečenstvo, tlak alebo iný druh výzvy. Je normálnou súčasť ľudského života a môže byť buď krátkodobý alebo dlhodobý. Ten krátkodobý nám pomáha prekonať neočakávané situácie, no ak trvá stres dlhodobo, nastávajú problémy. K vážnym zdravotným problémom patria najmä problémy so srdcom, depresia, úzkosť a oslabený imunitný systém. Medzi najčastejšie spúšťače stresu patrí:

  • Fyzické ohrozenie. Ak Je ľudský organizmus vystavený fyzickému nebezpečenstvu, aktivuje sa stresová reakcia ako príprava na boj alebo útek.
  • Emocionálny tlak. Problémy v medziľudských vzťahoch, straty, rozchody, práca a iné životné udalosti môžu spôsobiť emocionálny stres.
  • Pracovné vyťaženie. Vysoký pracovný tlak, náročné úlohy a termíny môžu viesť k pracovnému stresu.
  • Finančné starosti. Problémy s financiami, dlhy a neistota môžu vyvolať výrazný stres, moderných ľudí trápi čoraz častejšie.
  • Nedostatok kontroly: Stres môže byť spôsobený v dôsledku nedostatočného pocitu kontroly nad situáciou.
Ako bojovať proti stresu

Ako bojovať proti stresu

V boj proti stresu je možné natrafiť na rôzne prístupy. Dôležité je nájsť takú kombináciu stratégií, ktoré budú fungovať a dokážu tak stres efektívne potláčať. K najpopulárnejším aj najviac realizovaným technikám odbúravania stresu patria rôzne fyzické aktivity v podobe behu, prechádzky alebo cvičenia v posilňovni. Nasledujú rôzne meditačné a relaxačné techniky spolu so zmenou stravovacích, aj spoločenských návykov. Mimoriadne účinné a prospešné je tiež sústredené počúvanie hudby. Pri väčšine týchto techník platí pravidlo, že na to, aby boli naozaj účinné, musia sa realizovať pravidelne. Ak ste sa práve teraz rozhodli zatočiť so stresom, vyskúšajte niektorý z nasledovných postupov.

Meditácia proti stresu

Podobne ako pravidelný tréning posilňuje váš telo, meditácia je cvičením pre ľudskú myseľ. Meditácia pomáha vyvíjať mentálnu odolnosť. Viaceré štúdie ukázali, že pravidelná meditácia môže v mozgu znížiť veľkosť centra reakcie na stres. Výsledkom je mozog, ktorý je menej reaktívny na stresové podnety. Vďaka pravidelnej meditácii môžu v mozgu nastať viditeľné zmeny, ktoré zlepšujú vašu schopnosť zvládať stres.

Zistite viac: Meditácia: Moderná metóda, ako sa zbaviť stresu a zlepšiť svoj spánok

Vitamíny proti stresu

Vitamíny proti stresu

V boji proti stresu je dobré zamerať sa aj na príčiny a následne hľadať dlhodobé riešenia. Jednou v príčin dlhodobého pocitu stresu je zlá životospráva. Nedostatok vitamínov a minerálov sa môže prejaviť na neschopnosti adekvátne zvládať stresové situácie. Ak je telo vystavené stresu dlhodobo, práve dostatok vitamínov pomáha s jeho zvládaním. Čo sa teda rozhodne oplatí užívať?

Relax

Správne fungovanie nervového systému a dobrá psychická pohoda – to sú hlavné benefity pravidelnej konzumácie tabliet RELAX. Každá dávka obsahuje organický horčík, ktorý je obohatený o vitamín B6. Spolu s ďalšími prírodnými extraktami predstavuje ideálny doplnok na podporu kvalitného relaxu a spánku.

Multimineral Complex

Kvalitnú regeneráciu po ťažkom dni a výkonnú imunitu získate užívaním silných tabliet s komplexným obsahom všetkých dôležitých minerálov. Tablety Multimineral Complex obsahujú veľké množstvo vápnika, selénu, horčíka aj jódu. Dohromady až 11 minerálov prospejú aj zdraviu kostí, svalov, nechtov aj vlasov.

Vitamin C 1000

Vitamín C je najpoužívanejší a zároveň najúčinnejší vitamín. Vitamin C 1000 prispieva k ochrane organizmu, zvyšuje výkon imunitného systému a je tiež nápomocný v čase ochorenia. Pri konzumácii vitamínu C je dobré dať si pozor na jeho maximálnu dennú dávku.

Neprehliadnite: Cesta k úspechu – Vitamín C

Joga

Pravidelné cvičenie jogy môže prispieť k celkovému pocitu pohody a harmónie tela a mysle. Joga predstavuje účinnú protiváhu proti stresu aj depresii tak, že znižuje aktivitu sympatického nervového systému, ktorý je zapojený do reakcie na stres. Aktivácia parasympatického nervového systému, ktorý je spojený s relaxáciou, efektívne zmierňuje stres. Okrem toho pravidelný pohyb a cvičenie jogy uvoľňuje svalové napätie a zlepšuje celkovú fyzickú pohodu.

Tipy na záver

Tipy na záver

Popri vyššie spomínaných metódach sme na záver spísali aj niekoľko dobrých rád a tipov, ako lepšie zvládnuť stresové obdobie sviatkov. Jedná sa o jednoduché, no účinné spôsoby predchádzania stresovým situáciám, ktoré zvýšia pohodu a je preto dobré uvažovať o nich už teraz.

  • Plánujte dopredu. Čím skôr začnete plánovať, tým menej stresu budete mať neskôr. Urobte si zoznam úloh, ktoré treba splniť, a nastavte si realistické termíny.
  • Vytvorte si rozpočet. Sviatky môžu byť nákladné, preto je dôležité vytvoriť si rozpočet a dodržiavať ho. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam a znížite množstvo stresu v tom najnevhodnejšom okamihu.
  • Stanovte si realistické očakávania. Je dôležité uvedomiť si, že nemôžete urobiť všetko. Vyberte si niekoľko vecí, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, sústreďte sa najmä na ne.
  • Vyhraďte si čas pre seba. Nájdite si čas na odpočinok a relaxáciu. Doprajte si dostatok spánku, cvičte a robte aj veci, ktoré vás bavia. Vďaka dobrému plánovaniu sa vám to určite podarí.