Prejsť na obsah
Životný štýl

Zelený čaj

Zelený čaj je naozaj tajná zbraň. Odburáva tuk a navyše tento čaj zlepšuje aj vaše zdravie.

Zelený čaj

Zelený čaj je sen každého, kto chce schudnúť do nasledujúceho leta a zároveň si posilniť zdravie. Nie je to ale také jednoduché. Tento článok vám ukáže ako využiť skutočné dobré vlastnosti zeleného čaju!

V článku sa budeme zaoberať hlavne nasledujúcimi aspektmi.

  • Pozitívne vlastnosti zeleného čaju
  • Prečo je zelený čaj taký zdravý?
  • Ako by mal byť dávkovaný?
  • Akú dávku použiť pre zdravie a ako prevenciu rakoviny?
  • Akú dávku použiť pre spaľovanie tukov
  • Aký efekt skutočne má zelený čaj na vaše diétu?
  • Zelený čaj obsahuje aj kofeín!

Pozitívne vlastnosti zeleného čaju
Zelený čaj má pozitívne vlastnosti na:
1. srdce a zdravie
2. nervy
3. obezitu a redukciu hmotnosti
4. riziko vzniku rakoviny
5. riziko vzniku cukrovky
6. krvný tlak
7. činnosť pečene

Budeme sa hlavne zaoberať spaľovaním tuku a znížením rizika vzniku rakoviny.

Prečo je tento čaj taký zdravý?

Kľúčovým slovom sú: polyfenoly!

Polyfenoly sú vedľajšie rastlinné látky, napr. farbivá a ochucovadlá. V ľudskom tele polyfenoly pôsobia protizápalovo a predlžujú životnosť buniek. Polyfenoly sa nachádzajú aj v iných rastlinách, ale zelený čaj obsahuje veľmi silný EGCG. Táto molekula je zodpovedná za väčšinu pozitívnych účinkov. Takže obsah EGCG v zelenom čaji je rozhodujúci!

Dávkovanie EGCG. Koľko je v čom obsiahnuté?

Jedná sa o rastlinný produkt. To znamená, že množstvo EGCG v čistom zelenom čaji sa nikdy nedá stanoviť presne. Väčšina doplnkov má prehlásenie o množstve látky, ktorú obsahuje na etikete. Priemerne 250 ml zeleného čaju (jedna šálka) obsahuje približne 50 mg EGCG. Pri doplnkoch výživy sa veľkosť jednej dávky môže líšiť.

Dávkovanie pre prevenciu rakoviny

Rôzne výskumy ukázali, že 600-800 mg EGCG denne podporuje prevenciu vzniku rakoviny. Táto dávka by sa nemala užívať naraz, pretože to môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie. Odporúča sa toto množstvo rozdeliť do niekoľkých dávok.
EGCG môže podporiť rôzne mechanizmy prevencie rakoviny, obzvlášť zastavenie enzýmov, ktoré podporujú rast rakoviny.
Po užívaní odporúčaného dávkovania EGCG počas dvoch mesiacov sa znížili namerané hodnoty VEGF, z čoho vyplýva zníženie rizika rakoviny prsníka.

Zelený čaj

Správne dávkovanie pre podporu spaľovania tuku

Užívaním 400-500 mg EGCG bolo spozorované zvýšené uvoľňovanie tuku. Ak sa ale na to zameriame presnejšie, EGCG nie je látka ktorá spaľuje tuk. V skutočnosti je to kofeín, ktorý sa nachádza v zelenom čaji. Užívanie kofeínu vedie k zvýšeniu hladiny noradrenalínu a vedie k zvýšeniu potreby energie pre bazálny metabolizmus.

V spojitosti so zeleným čajom sa to prejavuje nasledovne:
Noradrenalín má antagonistu, ktorý sa snaží udržiavať jeho nízke hladiny. Tento enzým sa nazýva Katechol-O-metyltransferáza (COMT). Tu sa vrátime späť k EGCG, ktorý obmedzuje COMT a eliminuje antagonistu noradrenalínu.

Ako je prospešný pre diétu?

Rôzne štúdie preukázali účinnosť zeleného čaju, pokiaľ ide o spaľovanie tukov. Tu sú niektoré výsledky ktoré boli pozorované:

  • Dávka 887 mg denne spôsobila úbytok hmotnosti o 1,2 kg v priebehu 12 týždňov.
  • Iná štúdia vykonaná na ľuďoch, ktorí športovali spôsobila úbytok hmotnosti o 2,2 kg, zatiaľ čo referenčná skupina ktorá nešportovala stratila iba 1 kg.
  • Bola vykonaná aj štúdia, ktorá preukázala, že zelený čaj nepodporuje stratu tuku, ale došlo k čiastočnému zvýšeniu potreby bazálnej energie o 2%.

Vo všeobecnosti možno povedať, že existuje veľa relevantných štúdií. Mnohé výsledky potvrdzujú pozitívne účinky EGCG a kofeínu na spaľovanie tukov a pozitívny vplyv EGCG na prevenciu rakoviny.

Kofeín

Ak pijete viac ako 300 mg kofeínu denne, ste považovaný za bežného spotrebiteľa. Veľmi rýchlo sa účinok spôsobený kofeínom stáva návyk. Pocit bdelosti sa stane slabším. Nakoniec skončíte tak, že bez kofeínu nebudete môcť dosiahnuť normálnu energetickú úroveň. Ak sa budete chcieť tohto zvyku zbaviť, prvé výsledky sa dostavia už do 2 týždňov od vynechania kofeínu.

Julian Kausch