Prejsť na obsah
Životný štýl

Zelené fitness: 5 vecí, ktoré môžete spraviť so starými dózami!

Zdravý a udržateľný životný štýl je viac ako vaša diéta a cvičenie; existujú zodpovedné činnosti, ktoré môžete spraviť pre lepšie životné prostredie. Ponúkame vám 5 možností na použitie starých dóz z proteínov, aby sa aj svet dostal späť do formy!

Iso Whey Zero

Sme odhodlaní, nielen pomôcť vám dosiahnuť svoje najlepšie “ja”, ale tiež vám pomôcť robiť zodpovedné rozhodnutia pre prostredie, v ktorom žijete. Preto sme v BioTechUSA v roku 2019 spustili iniciatívu “Less plastic, more care”, ktorej cieľom je znížiť množstvo plastu z dóz zo všetkých fitness doplnkov, ktoré sa v tomto odvetví spotrebujú. 

 Okrem uvedomelého jedenia ponúkame aj možnosť na uvedomelé nakupovanie!

Začali sme malými krokmi pre udržateľné životné prostredie ako zmena obalov pre naše najpopulárnejšie produkty (Iso Whey Zero, Vegan Protein) a povzbudzovali sme vás k využitiu starých dóz na niečo užitočné v domácnosti. V tomto článku vám predstavíme 5 nápadov, ako môžete použiť starú dózu z proteínu a dať jej nové využitie namiesto vyhodenia.

Dóza na krmivo pre zvieratá

1. Uskladnenie sušených potravín / krmiva pre zvieratá

Tieto dózy sú určené na skladovanie, tak prečo ich vyhodiť hneď po prvom použití namiesto skladovania ďalších vecí? Nakupovanie potravín vo veľkom nie je vo fitness priemysle raritou, hlavne preto, že pravidelné diéty obnášajú jedenie toho istého každý deň, obyčajne potravín, ktoré môžete skladovať aj mesiace: ryža, cestoviny, šošovica, fazuľa, ovsené vločky, mandle, orechy a mnohé ďalšie! Môžete využiť dózu na každú z nich, či dokonca na krmivo pre zvieratá. A nakupovanie týchto potravín vo veľkom vám pomôže ušetriť aj peniaze!

Postup:

 1. Odstráňte etiketu, očistite zvyšné lepidlo alkoholom a čistou utierkou.
 2. Dózu a odmerku poriadne umyte a nechajte vysušiť.
 3. Pripravte si štítky na pomenovanie dóz.
 4. Vysypte potravinu zo sáčku a na vrch položte odmerku, aby ste si mohli potravinu naberať rovnako ľahko ako predtým proteín.
 5. Zvyšok si odložte do garáže alebo špajze.
 6. Keď sa dóza vyprázdni, opäť ju naplňte a používajte ju koľko len chcete a dajte tak tomuto plastu dlhý život!
Dóza na hračky

2. Ukladajte v nich hračky / veci pre deti

Mamičky a oteckovia to poznajú: malé figúrky, lego, autíčka, oblečenie pre bábiky…všetko je všade! Nie je neobvyklé, že rodičia zháňajú nádoby na skladovanie detských vecí, aby chodenie po dome nebolo riziko. Toto viete tiež ľahko vyriešiť opätovným použitím dóz z proteínov, ktoré môžete použiť na malé hračky alebo umelecké výtvory a potreby. Spravte z toho rodinný projekt a zapojte aj deti!

Postup:

 1. Odstráňte etiketu, očistite zvyšné lepidlo alkoholom a čistou utierkou.
 2. Umyte dózu a nechajte ju vysušiť.
 3. Pripravte si umelecké potreby.
 4. Sadnite si s deťmi a spoločne dózu vyzdobte.
 5. Buďte kreatívny! Môžete dózu namaľovať, použiť nálepky, trblietky a všetko, čo len chcete.

3. Skladujte igelitové tašky

Ťažko tomu uveriť, že ľudia míňajú peniaze na niečo, v čom môžu skladovať igelitové tašky…ale je to tak! Hoci podporujeme viacnásobné použitie igelitiek, nemusíte míňať ďalšie peniaze, ale môžete na ich skladovanie využiť dózu od proteínu.

Postup:

 1. Umyte dózu od proteínu a nechajte ju vyschnúť.
 2. Pravítkom nájdite stred viečka a označte ho.
 3. Nakreslite kruh s polomerom 2 alebo 3 cm od stredu (alebo s priemerom 5-6 cm) a vyrežte ho. Hlavne nech je otvor dosť veľký na to, aby ste z dózy mohli vybrať igelitku.
 4. Pozbierajte igelitové tašky a vložte ich dovnútra. Pre lepšie uloženie ich odporúčame poskladať.

Poznámka: Rovnakým postupom si môžete vytvoriť aj malý smetný kôš, ktorý môžete mať na linke a dávať doňho zbytky pri varení. Len odstráňte vrchnák, vložte do vnútra sáčok na smeti a zaistite ho vrchnákom. Kým varíte môžete ľahko hádzať organický odpad cez otvor a potom len dáte dole vrchnák, zoberiete sáčok a vynesiete odpad do veľkého koša na bio odpad. Takto už nebudete mať doma zapáchajúci smetný kôš.

Dóza ako kvetináč

4. Ako kvetináče

Aký môže byť ešte zelenší spôsob ako využiť dózu z proteínu ako premeniť ju na kvetináč? Toto je ľahký a rýchly nápad na vyzdobenie balkónu či bytu rastlinami bez ďalšieho kupovania črepníka. Môžete tak vylepšiť svoju fitness cestu vypestovaním vlastných potravín! Rastlinky, bylinky či koreniny, ktoré si môžete vypestovať na balkóne sú napríklad: bazalka, oregano, petržlen, rozmarín, pažítka, tymián, šalvia, mäta…a ak máte doma záhradu, tento zoznam môže byť ešte dlhší.

Postup:

 1. Odstráňte etiketu, očistite zvyšné lepidlo alkoholom a čistou utierkou.
 2. Poriadne umyte dózu a nechajte vysušiť.
 3. Spravte zdola niekoľko dier na odtečenie vody.
 4. Odrežte vrchnú časť dózy, aby ste dostali tvar kvetináča.
 5. Naplňte zeminou.
 6. Zasaďte semiačka a nezabudnite ich poliať.
Dóza ako pokladnička

5. Urobte si pokladničku

Keď už šetríte peniaze tým, že nakupujete vo veľkom, doma si pestujete nejaké bylinky a koreniny, môžete mať nejaké peniaze navyše. Tak prečo si ich nenašetriť na nejakú odmenu za splnenie vašich fitness cieľov?

Postup:

 1. Odstráňte etiketu, očistite zvyšné lepidlo alkoholom a čistou utierkou.
 2. Poriadne umyte dózu a nechajte vysušiť.
 3. Nožnicami vystrihnite otvor na mince v strede vrchnáku. A ideálne, vrchnák prilepte lepidlom, aby ste peniaze nemohli vybrať skôr.
 4. Vyzdobte si pokladničku podľa seba. Môžete ju nafarbiť na ružovo, nakresliť oči a pridať kartónové ušká a chvost a spraviť si “prasiatko”.
 5. Stanovte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Napríklad “ak budem chodiť do fitka aspoň 3 krát do týždňa počas 2 mesiacov, doprajem si chutnú večeru” alebo “ak dosiahnem určenú hmotnosť do 6 mesiacov, kúpim sa za našporené peniaze letenku na dovolenku.” Potom do nej len pravidelne hádžte peniaze a budete mať extra motiváciu na splnenie vašich cieľov. Pamätajte, odmeňovanie je rovnako dôležité ako práca, ktorú do vašej fitness cesty vložíte. 

6. EXTRA TIP! Naplňte ju ďalším proteínom.

Keďže vás podporujeme v tom, aby ste opätovne používali dózy z proteínov, chceli by sme k tomu prispieť aj my! Preto sme vytvoril balíček, ktorý zahŕňa 1 Iso Whey Zero 2270 g v tradičnom plastovom obale a 2 ďalšie balenia 1816 g, ktoré sú v papierovom obale s o 87% nižším obsahom plastu (v porovnaní s 2270 g dózou). Týmto štýlom môžete mať doma stále alternatívu s menším obsahom plastov na doplnenie!

Môže to vyzerať ako malý krok, ale vzhľadom na čísla predaja, ak kúpite balenie v sáčku, môžeme ochrániť naše životné prostredie o 111 ton plastu ročne. A to je len začiatok – neustále rozširujeme našu ponuku špeciálne zabalených produktov a naše predajne poskytujú papierové tašky na nákup.

Pridajte sa k našej misii za zelenší fitness priemysel! Pozrite si ďalšie produkty BioTechUSA v balení s menším obsahom plastov tu.