Prejsť na obsah
Životný štýl

Zaútočte na celulitídu

Celulitída sa týka skoro každej ženy, odhliadnuc od toho, či je chudá alebo moletka. Začnime preto spolu boj za hladkú pokožku! Celulitídou označujeme zmeny tukového tkaniva, ktoré je súčasťou kože. Tento nazhromaždený tuk znižuje prívod kyslíka k tukovým bunkám a zabraňuje im správne sa prekysličiť a prekrviť. Keď sa koža pokrčí ako pomarančová kôra, vtedy ide práve o spomínanú celulitídu. Najčastejšie sa vyskytuje na stehnách, zadku, drieku a bruchu.

Celulitída

Vznik celulitídy môže mať viacero príčin. Ak sa s nimi dostatočne oboznámime, tak nám to môže pomôcť v úspešnom boji proti nej.

Dôvody vzniku celulitídy:

 • dedičnosť
 • kalorické jedlá plné tukov
 • málo tekutín
 • prehnaná konzumácia alkoholu
 • fajčenie
 • porucha výmeny látok
 • cukrovka
 • nadváha
 • vysoký krvný tlak
 • stres
 • zablokovaná chrbtica
 • zvýšená produkcia estrogénu
 • nedostatok pohybu

V období keď je zvýšená produkcia ženského hormónu estrogénu, ako napríklad pri tehotenstve, užívaní antikoncepcie, alebo v prípade hormonálne upravenej stravy, si telo ukladá viac tukových zásob a práve kvôli tomu jednoduchšie vznikajú malé jamky na koži, prezývané tiež „pomarančová“ koža.

Ženské kožné tkanivo je oveľa pružnejšie a elastickejšie ako mužské. Nie je to náhoda. Počas tehotenstva musí mať ženská koža určitú pružnosť, preto sú väzivové vlákna v podkožnom tukovom tkanive uložené paralelne. To má za následok oveľa ľahšie prenikanie tukových buniek a vody do týchto tkanív a ich usadzovanie.

V pozadí celulitídy často zohráva dôležitú úlohu aj nedostatočná funkčnosť lymfatického systému. Práve vďaka zníženiu pružnosti kože nemôžu správne fungovať lymfatické cievy. Tým dochádza k vylučovaniu odpadových látok do metabolizmu, ktoré sa potom ukladajú do tukových zásob.

Sedavé zamestnanie a rovnako ako aj sedavý spôsob života ktorý vedieme, nie je dobrý pre žalúdok a miazgový obeh. Takýmto spôsobom sa zvyšuje ukladanie toxínov do tukových buniek nášho tela, a narastá šanca na rozvoj celulitídy.

Pri konzumácii tučných jedál si telo začne robiť tukové zásoby a tukové bunky rastú stále viac a viac. Vyhnite sa preto údeným jedlám, alkoholu, ale aj káve. Naopak je dobré piť čerstvé ovocné a zeleninové šťavy.

Ak budete piť málo tekutín, odpadové látky sa nedostanú včas preč z tela. Nastáva efekt, kedy koža stráca elasticitu a vznika celulitída.

Stres častokrát vedie k rôznym metabolickým poruchám, kedy sa odpadové látky hromadia v tele. Práve tento jav sa viditeľne prejavuje na našej koži. Na odbúranie napätia je ideálna relaxácia alebo relaxačná masáž.

V tomto ročnom období vidíme na pultoch každej drogérie a obchodu rôzne krémy a prípravky proti celulitíde. Mnohé z týchto prípravkov nie sú práve najlacnejšie a dostupné pre každého, preto tu máme pre vás lacnejšiu, ale účinnú alternatívu.

Kúra pomocou kávy a olivového oleja:

Vezmite si pohár a naplňte ho cca ½ dcl olivového oleja, primiešajte 2 – 3 polievkové lyžice instantnej kávy. Výslednú zmes naneste na kritické miesta na pokožke, ktoré sú postihnuté celulitídou. Pokožku následne prikryte kozmetickou fóliou. Nechajte ju zabalenú približne 30 minút, potom si ju pod sprchou zmyte za pomoci masážnej rukavice. Ak sa tejto procedúre budete venovať aspoň raz týždenne, vaša pokožka opäť nadobudne svoju stratenú pružnosť.

Tipy pre prevenciu celulitídy a pre zmiernenie jej príznakov:

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú aditíva, zvýrazňovače chuti a zahusťovadlá. Snažte sa vyberať si bioprodukty. Dajte si niekoľkodňovú detoxikačnú kúru, počas ktorej je vhodné konzumovať minimálne 3 – 4 l tekutín, predovšetkým bylinné čaje (brezový list, púpava, žihľava, praslička), minerálnu vodu a tiež dostatok čerstvej ovocnej šťavy.

Odporúča sa 2 – 3 hodiny po jedle piť bylinný čaj (baza, ibištek). Je potrebné konzumovať potraviny bohaté na draslík (hrozienka, figy, banány, paradajky). Dôležité sú taktiež potraviny bohaté na vlákninu. Nevyhnutné je aj uvoľnenie pre telo aj dušu, napríklad pri relaxačnom kúpeli v levanduli alebo harmančeku. Nápomocná je aj morská soľ, či už pri relaxácii na pláži pri mori alebo doma vo vani. Morská soľ obsahuje veľké množstvo stopových prvkov a minerálov, ktoré správnym spôsobom stimulujú metabolizmus.

Pravidelné masírovanie oblasti postihnutej celulitídou. Masáž spôsobuje lokálne prekrvenie a tým prispieva k látkovej výmene a ku správnemu fungovaniu lymfatického obehu tým, že odstraňuje odpadové látky. Viac sa odporúča masáž rukou ako strojom, kvôli menšej bolesti. Sauna je skvelým riešením pre zvýšenie vylučovania odpadových látok z tela. Prekrvenie môžete tiež podporiť masážnou kefou, éterickými olejmi alebo špeciálnymi krémami. Po saune je vhodná striedavá sprcha so studenou a teplou vodou.

Odporúča sa aspoň trikrát týždenne intenzívny 30 minútový tréning. Najlepšou formou pohybu pre boj s celulitídou je beh. Kozmetický priemysel ponúka čoraz viac rôznych kozmetických prípravkov a krémov na boj proti celulitíde, ktoré sú vhodné na vyhladenie nerovností na pokožke vášho tela.

Ovocie

Potraviny vhodné na spevnenie tela:

Potraviny, ktoré upravujú krvný obeh, spevňujú pokožku a detoxikujú organizmus Vám pomôžu v boji proti „pomarančovej“ koži.

JABLKO: obsahuje pektín, ktorý napomáha k detoxikácii tela. Taktiež obsahuje draslík, ktorý pôsobí ako diuretikum. Nevyhnutnou zložkou je aj vitamín C, ktorý napomáha k udržiavaniu zdravej pokožky.

BANÁN: je bohatý na draslík, takže napomáha ku čisteniu a omladzovaniu pokožky. Je tiež dôležitým zdrojom vlákniny.

JAHODY: obsahujú antioxidanty dôležité pre pleť, ale aj pre lymfatický systém.

BROKOLICA A ZELER: napomáhajú k tomu, aby vám telo nezadržiavalo vodu.

KURACIE A MORČACIE MÄSO: vďaka vysokému obsahu bielkovín napomáhajú pri produkcii kolagénu, ktorý spevňuje spojivové tkanivá.

CESNAK: má detoxikačné účinky a priaznivo pôsobí na krvný obeh.

POMARANČ, GRAPEFRUIT: vďaka vysokému obsahu vitamínu C napína tkanivo.

KAJENSKÉ KORENIE, CHILLI: je dôležité pre správne fungovanie krvného obehu. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie.

ČAJ GINSENG (VŠEHOJ ÁZIJSKÝ): obsahuje rastlinné hormóny, ktoré zvyšujú pevnosť tkanív.