Prejsť na obsah
Životný štýl

Základy zdravej životosprávy

Ako vieme jednoducho zmeniť naše stravovacie návyky? Je veľmi dôležité, že nie je reč o diéte ale o cieľavedomom stravovaní sa! Pár príkladov, ktoré nám môžu zjednodušiť cestu k zdravému stravovaniu. Každý si je vedomý toho, aké silné je prepojenie medzi týmito dvomi vecami. Unáhlený život, veľa práce a málo voľného času spôsobuje mnohým ťažkosti v možnosti vytvorenia si zdravého životného štýlu. Nie je to však nemožné!

Zdravá životospráva

Ako vieme jednoducho zmeniť naše stravovacie návyky? 

Samozrejme, závisí to od toho, kto si môže aký kalorický príjem dovoliť. Sú však určité základné pravidlá, ktoré sú platné pre každého. Ak budeme dbať o správny a pravidelný prísun živín, môžeme sami seba ochrániť pred mnohými nepríjemnosťami! (napr. obezita a z nej vyplývajúce choroby, alebo len „jednoduchý“ zlý pocit z dôvodu nedostatku sacharidov atď.)

Je veľmi dôležité, že nie je reč o diéte ale o cieľavedomom stravovaní sa!

Pár príkladov, ktoré nám môžu zjednodušiť cestu k zdravému stravovaniu:

  • použité množstvo oleja pri varení a pečení
  • vynechanie rýchlych jedál zo stravy
  • zvýšenie konzumácie zeleniny a ovocia
  • nahradenie bieleho pečiva za pečivá celozrnné
  • zníženie konzumácie cukru
  • zvýšenie príjmu tekutín z bezsacharidových zdrojov
  • reforma techník varenia: grilovanie, príprava na pare atď.

Pocíťme pravú chuť prijímaných živín a odvyknime náš organizmus od umelých dochucovadiel! Spoznajme základy zdravého stravovania sa!

Nutrienty môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • živiny poskytujúce energiu: napr. bielkoviny, sacharidy, tuky
  • živiny bez obsahu energie: vitamíny, minerálne látky

Veľmi dôležité je poradie využiteľnosti živín poskytujúcich energiu:

1. V prvom rade sa využívajú sacharidy, ktoré poskytujú energiu aj v prítomnosti kyslíka, aj bez neho.
2. V nasledujúcej fáze sú to bielkoviny, čo môže mať následok úbytku svalovej hmoty. Hlad alebo viachodinová ťažká fyzická práca spôsobujú jej využitie vo forme energie.
3. Ako posledné sa využívajú tuky, ktoré sa premieňajú na energiu približne po 20-30 minútach telesnej aktivity- v prípade ak sa v krvi nenachádzajú iné živiny.

Zdravý životný štýl

Telesná aktivita a využitie živín

Vplyvom zvýšenej telesnej aktivity dochádza v našom organizme k využitiu vyššieho množstva energie. Dochádza k zrýchleniu metabolizmu a organizmus tak rýchlejšie spaľuje kalórie prijaté potravou.

Aj z tohto môžeme vidieť, aká dôležitá je správna životospráva, a to nie len pre športovcov ale pre každého z nás! Nie je dôležité množstvo, dôležité je kvalitné zloženie!

Každý začiatok je ťažký

Mnohí sa zhodujú v tom, že ťažký je len prvý týždeň. Nie je to len preto, že si hladný alebo že sú veci, ktoré si doteraz vždy konzumoval a teraz ich z jedálnička vylúčiš. Po niekoľkých týždňoch je zmena viditeľná a ako prichádzajú výsledky, tak sa človek stáva motivovanejším. O tom už nehovoriac, že sa budeš vo svojej koži cítiť omnoho lepšie, budeš zdravší a mať mladší výzor.