Prejsť na obsah
Životný štýl

Vyspite sa do ružova!

Ste zvyknutí chodiť spať neskoro v noci a ráno skoro vstávať kvôli povinnostiam? Vaše prvé kroky po prebudení smerujú rovno ku kanvici s vodou, aby ste si čím skôr mohli zaliať svoju nevyhnutnú šálku kávy? A v práci či v škole by ste najradšej zaspali rovno na stole?

Kvalitný spánok

Ak ste sa v týchto otázka našli, je pravdepodobné, že máte nedostatku spánku, ktorého význam podceňuje čoraz väčšia vzorka populácie. Niet sa čomu čudovať, ľudia si prikladajú čoraz ťažšie bremená, len aby uživili svoju rodinu, dosiahli svoje vytúžené sny alebo uspokojili vysoké nároky nadriadených alebo svojho okolia.

U kulturistov aj nás, bežných návštevníkov fitness centier, je to rovnaké. Trávime v posilňovni niekoľko hodín denne, chodíme do práce, študenti sa venujú ešte aj škole a brigádam, aby to rodičom uľahčili. Ženieme sa za dokonalosťou a 24 hodinový deň sa nám zdá krátky. Namiesto kvalitného spánku radšej investujeme do predtréningových stimulantov, tabletiek s obsahom kofeínu, regeneračných prípravkov ( nehovorím, že nie sú dôležité, ale nenahradia tú pravú regeneráciu počas spánku, spánok tiež zvyšujú ich účinok, vhodné doplnky pred spánkom nájdete na konci článku).

Spánkový hormón – melatonín

Za to ako sa cez deň cítime môže často hormón melatonín. V ľudskom tele je produkovaný približne 12 hodín, od 21:00 do 9:00. Teda ako zapadne slnko a my zavrieme oči, do nášho tele začne prúdiť melatonín, ako náhle oči otvoríme do svetla, melatonín sa produkovať prestane. Spôsobuje podstate ospalosť. Vďaka jeho antioxidačným účinkom oddiaľuje starnutie a používa sa tiež pri liečbe epilepsie.

Jeho účinky pre kulturistov môžu byť na prvý pohľad bezcennými. Neredukuje tuk ani z neho nerastú svaly. No k takýmto výsledky, môžeme nazvať jeho „vedľajšími účinkami“. Je známe, že najväčší nepriateľom svalovej hmoty je kortizol, stresový hormón so silne katabolickým účinkom. A kedy je stresu najviac? Keď máme veľa povinností, málo spíme, nemáme čas ani vydýchnuť. Melatonín môžeme označiť ako protilátku kortizolu. Zároveň nepriamo ovplyvňuje aj GH, rastový hormón, ktorý je produkovaný len počas 3 hodín hlbokého spánku. A práve tento spánok Šípkovej Ruženky zabezpečí melatonín. Rastový hormón nie je dôležitý len pre deti, ale aj pre dospelých, veď aj im sa musia tvoriť nové bielkoviny ( a tým rásť svaly) a bunky ako náhrada za tie staré, poškodené. 

Serotonín – hormón šťastia

S hlbokým spánkom súvisí aj hormón šťastia serotonín. Stalo sa vám niekedy, že po prehýrenej noci a len 2 hodinách spánku, ste mali nenormálnu chuť zjesť celú čokoládu? Tu je skrytý dôvod prečo priberáme, keď nespíme, samozrejme okrem toho, že večer ešte jeme namiesto toho, aby sme spali. Serotonín sa nachádza v čokoláde, po jej zjedení sa cítime šťastní a uvoľnení. Nespavosť ovplyvňuje aj ďalšie dva hormóny, leptín a ghrelín , ktoré súvisia s priberaním, pretože ovplyvňujú náš apetít a výber jedla.

Ešte stále si myslíte, že večerné bezcieľne preklikávanie stránok na internete stojí za to? Ak máte skutočne veľa práce pred sebou, skúste to najdôležitejšie spraviť počas dňa, povinnosti, čo nesúria, môžu počkať aj do zajtra. Skúste si spraviť zoznam vecí, čo chcete v priebehu dňa stihnúť, nedávajte si nereálne ciele a nebojte sa spomaliť tempo. Váš cieľ na vás bude čakať, aj vaša odmena, a to bez zbytočnej obety vášho zdravia.

Výživové doplnky pred spánkom

Pre podporu rastu svalového vlákna pred spánkom je k dostaniu melatonín či tyrosín, regeneráciu a budovanie svalov podporíte aj zmesou horčíka, vápnika a zinku. Svoju úlohu má aj doplnok HMB, ktorý priamo zabraňuje katabolizmu a podporuje rast svalov na úkor tuku. Vedeli ste, že počas tréningu prichádzajú vaše svaly o glutamínové zásoby a telu trvá 4 až 6 dní, kým ich hladina bude obnovená? Dostatok glutamínu zabezpečí kvalitnú regeneráciu a ešte intenzívnejší tréning. Nezabudnite preto naň ešte pred tým ako pôjdete spať. Zabudnúť by ste nemali ani na kazeín. Jeho výhodou je pomalé uvoľňovanie aminokyselín, vyhnete sa tak nočnému vstávaniu, aby ste vypili iný proteínový nápoj. Po užití jednej dávky kazeínu tesne pred spaním sa už nemusíte báť nočného katabolizmu.

Katarína Jurčiaková