Prejsť na obsah
Životný štýl

Výhody inulínu v diéte a chudnutí

Inulín je funkčná zložka potravín a má mnoho výhod. Zlepšuje zdravie tráviaceho ústrojenstva, reguluje hmotnosť, hlad a cukor.

Výhody inulínu v diéte a chudnutí

Spaľovače tukov obsahujú širokú škálu zložiek, ktoré podporujú rýchlosť metabolizmu, zlepšujú výkon a potláčajú hlad. Ich zložkou je často aj inulín, rozpustná vláknina, ktorá sa kvôli svojej sladkej chuti pridáva aj to diétnych potravín bez cukru. Inulín nielenže pomáha schudnúť, ale hrá tiež dôležitú úlohu pre zdravie čriev a stabilnú hladinu cukru v krvi. Je vaším chýbajúcim dielom v zdravom chudnutí? Čítajte ďalej a dozviete sa, kde ho nájdete a ako ho efektívne doplniť.

Čo je inulín? 

Inulín je typ rozpustnej vlákniny, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách. Rastliny prirodzene produkujú inulín a používajú ho ako zdroj energie. Patrí medzi fruktáty, ktoré sú zároveň aj prebiotikami. Prebiotiká prechádzajú tenkým črevom nestrávené a končia v hrubom čreve, kde sú spracované probiotikami, preto sú považované za ich potravu. Inulín napomáha zvyšovať počet dobrých baktérií v čreve, najmä Bifidobacteria a Lactobacilli.

Ktoré rastliny obsahujú inulín? 

Obsah inulínu na 100 g:

 • koreň čakanky: 35,7 – 47,6 g
 • artičoky: 16–20 g
 • cesnak: 9–16 g
 • špargľa: 2–3 g
 • cibuľa: 1,1–7,5 g
 • pšenica: 1-3,8 g
 • jačmeň: 0,5 – 1 g

Zdravotné benefity inulínu 

Vplyv inulínu na trávenie 

Správna rovnováha baktérií v hrubom čreve je nevyhnutná na udržanie jeho zdravia a na ochranu tela pred chorobami. Inulín môže pomôcť túto rovnováhu dosiahnuť. Štúdie preukázali, že inulín stimuluje rast prospešných baktérií, ktoré zlepšujú trávenie a imunitu. Môže dokonca pôsobiť ako prevencia proti rakovine hrubého čreva. Mnohým ľuďom tiež pomáha bojovať so zápchou. Bolo dokázané, že užívanie inulínu viedlo k častejšiemu pohybu čriev a k zlepšeniu konzistencie stolice.

Majte svoj krvný cukor pod kontrolou vďaka inulínu 

Inulín spomaľuje trávenie, vrátane trávenia sacharidov. To umožňuje, aby sa cukor uvoľňoval pomaly bez náhleho vyskočenia, čo podporuje zdravú hladinu cukru v krvi. Štúdia z roku 2015 odhalila, že inulín môže byť prospešný pre ľudí s prediabetom. Pokiaľ je vo vašej strave dlhodobo prítomný, pôsobí ako potenciálny stabilizátor cukru v krvi. Dôležitý je však typ inulínu. V boji s diabetom je najúčinnejší tzv. vysoko výkonný (HP) inulín. HP inulín viedol k zníženiu tuku v pečeni u prediabetov, čo pomohlo k zníženiu inzulínovej rezistencii.

Inulín pri chudnutí 

Autori štúdie z časopisu Metabolism (2019) pozorovali skupinu žien s nadváhou, z ktorých polovica dostala placebo, zatiaľ čo ostatné užívali inulín. Ukázalo sa, že ženy, ktoré brali skutočný doplnok, „významne zlepšili“ schopnosť tela spaľovať tuky. U tých, ktoré užívali placebo, nedošlo k žiadnym zmenám. Okrem toho konzumácia inulínu viedla u detí s nadváhou k menšiemu príjmu kalórií. Spolu s jeho pozitívnymi účinkami na stabilnú hladinu cukru v krvi sa inulín stáva nádejou pre ľudí bojujúcich s nadbytočnými kilami.

Inulín pri chudnutí

Výrobky BioTechUSA s obsahom inulínu 

 • Fiber Complex

Fiber Complex sú žuvacie tablety obsahujúce 2,7 g inulínu a 19 mcg chrómu v odporúčanej dennej dávke. Svojím nízkokalorickým zložením a príjemnou sladkou chuťou pomáhajú odolať chutiam na sladké a prispievajú k úbytkom na váhe.

 • Fat-X

Je produkt z radov spaľovačov tukov. Fat-X obsahuje prírodné extrakty z karamboly, senovky a Garcinie cambogia (HCA). Najväčšie zastúpenie v ňom má chitosan, ktorý podobne ako inulín patrí do rodiny polysacharidov. Má schopnosť viazať tuky v hrubom čreve, čím blokuje ich vstrebávanie.

 • L-Carnitine 70.000 + Chrome

L-Carnitine 70.000 + Chrome je tekutý doplnok výživy, ktorý dodáva 1400 mg L-karnitínu a 100 mcg chrómu v každej dávke vo vysoko biologicky dostupnej tekutej forme. Výrobok je obohatený o chróm, ktorý prispieva k správnej látkovej premene makronutrientov a k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi. V jednej dávke nájdete aj 100 mg inulínu

 • Thermo Drine liquid

Thermo Drine Liquid je komplexný doplnok výživy v jednoducho vstrebateľnej tekutej forme. Obsahuje extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín, cholín, kofeín, taurín a inulín. Obohatený je tiež o vitamín C, B6,B2,B1,B12, kyselinu listovú a biotín.

 • Black Burn

Popri komplexe vitamínov a minerálnych látok slúžiacich v Black Burne ako základ, sa v ňom nachádzajú aj také populárne zložky, akými sú L-karnitín, L-tyrozín, CLA, HCA, cholín či inulín. Medzi rôznymi účinnými látkami výrobku sa nachádza 9 rastlinných extraktov, napr. extrakt z kakaových semien, z koreňa Coleus forskohlii a žihľavy indickej, z listov zeleného čaju a zo zelenej kávy.

Katarína Jurčiaková