Prejsť na obsah
Životný štýl

Voda alebo nepodceňujte pitný režim

Tak ako je podstatná dobrá strava, rovnako dôležité je aj pravidelné a správne dopĺňanie tekutín. Zo školských lavíc vieme, že telo dospelého človeka obsahuje cca 55-75% vody. Denný príjem tekutín by sa mal pohybovať od 2,5 až 3 litrov (vo forme nápojov 1 až 1,5 litra) v závislosti od činnosti, ktorú vykonávame.

Pitný režim

Nedostatok vody sa prejavuje nesústredenosťou, malátnosťou, bolesťami hlavy, ba v extrémnych prípadoch môže viesť k zníženiu tlaku, zvýšeniu pulzu a strate vedomia. Už dvojpercentná strata vody má za následok až pätinový pokles výkonnosti. Najsenzitívnejšie na nedostatok vody sú dve vekové kategórie – deti a seniori. Prečo je tomu tak? Vo vyššom veku je pocit smädu utlmovaný, nakoľko mozgové centrum nereaguje dostatočne citlivo na nedostatok tekutín v tele a preto je dôležité, aby boli pravidelne dopĺňané. 

Určite ste si položili otázku, ktorá voda je najlepšia pre pitný režim?

Tak vedzte, že je to hlavne čistá voda, ale aj nízko mineralizovaná voda alebo ovocný čaj. Pričom zvláštne postavanie majú práve mineralizované vody, ktoré pri nadmernom potení dopĺňajú stratené minerály, ale nie sú vhodné pre každého. Ich výber môžu limitovať niektoré ochorenia ako napr. obličkové kamene, vysoký krvný tlak a pod.

Veľa ľudí v sebe živí mylnú predstavu, že smäd najlepšie uhasia riadne vychladeným nápojom. Nie je to pravda. Studený nápoj sa musí najskôr v žalúdku ohriať a to núti telo produkovať ďalšie teplo. Telo neochladzuje pitie, ale odparovanie potu, takže vlažné nápoje ochladzujú telo efektívnejšie.

Pitný režim

V poslednej dobe je trendom pitie sladených a energetických nápojov. Skoro všetky ovocné nápoje sú prisladzované repným cukrom do výšky 8 až 12 % takže kalorická hodnota týchto nápojov je vysoká. Sladené nápoje v lete dehydrujú, keďže obsahujú prebytok cukru, ktorý ani organizmus zdravého človeka nedokáže spracovať. Tak napríklad fľaša koly má cca 5 až 10 kociek cukru. Priamym dôsledkom môže byť nárast hmotnosti (aj vyššia kazivosť chrupu). Sladká chuť iba zvyšuje pocit smädu pretože takýto hypertonický roztok odčerpáva z buniek vodu.

Naše doporučenie na leto teda je: pite dostatok tekutín v podobe nesladených (bez sacharózy) bezkofeínových nápojov v podobe minerálnych vôd alebo ovocných čajov. Dehydratácii a demineralizácii tiež zabránite užívaním Multihypotonic drinku.