Prejsť na obsah
Životný štýl

Užitočné rady pre začiatočníkov

Tomu, kto je ešte len na začiatku odkazujem, že netreba veľa premýšľať. Toto nie je ako zmena pracoviska, neexistujú dôvody pre a proti. Existujú len výhody a môžeš z toho mať len úžitok. 

Rady pre začiatočníkov

Užitočné rady pre začiatočníkov

Najťažšie sú vždy prvé kroky. Rovnako je to aj s tréningom a aj pri zmene životného štýlu. Ba čo viac, existuje aj jeden nultý krok: tým je rozhodnutie. Pretože to, že vieme, že cítime, že by bolo dobré niečo so sebou už robiť, športovať, zdravšie sa stravovať a žiť, alebo že nám niekto odporučil niečo, to nestačí! K tomu, aby sme s tým začali, je potrebné vážne rozhodnutie.

Tomu, kto je ešte len na začiatku odkazujem, že netreba veľa premýšľať. Toto nie je ako zmena pracoviska, neexistujú dôvody pre a proti. Existujú len výhody a môžeš z toho mať len úžitok. Možno máš teraz pocit, že keď začneš športovať, budeš mať na seba menej voľného času, no neskôr zistíš, že práve takto si toho času pre seba venuješ viac. Len sa treba poobzerať, koľko ľudí žije takýmto životným štýlom a nie sú to len vrcholoví športovci ale úplne priemerní ľudia. Voľakedy aj oni začínali a ak im to šlo bez problémov, potom prečo by sa to nepodarilo tebe?

Prvý krok

Ak sme sa už rozhodli, môže nasledovať prvý krok: ísť do posilňovne. Vychádzajúc z vlastných skúseností a z prístupu mojich klientov, najhoršie čo môžeš urobiť je, keď naťahuješ čas a veľa nad vecou premýšľaš. „Najmenej bolestivé“ to bude vtedy, keď sa do toho po rozhodnutí hneď aj pustíš. Už mnoho krát sa na mňa obrátili s tým, že by chceli cvičiť ale nie teraz, až za 1 mesiac. Ešte ti zavolám o dva týždne. Môžete si tipnúť s koľkými som sa z nich stretol. Presne tak, ani s jedným.

Ten, kto sa rozhodol a hneď mi aj zavolal, ten už nemal žiadnu šancu uniknúť. Musel prísť a potom už aj zostal . Ak však nechceš navštíviť trénera, potom v pondelok poobede zájdeš domov, pobalíš si veci k tréningu a vydáš sa na cestu. Nie dnes „zajtra“, „teraz som unavený“, je potrebné zabudnúť na všetky výhovorky a pri prvom kroku musíš byť na seba veľmi prísny.

Obavy

Pri tomto kroku sa najčastejšie naskytne v ľuďoch taký problém, kedy sa obávajú toho, že na nich budú v posilňovni zazerať. Vraj si veľmi štíhly, veľmi tučný, veľmi mladý alebo veľmi starý. Priznám sa, ani ja som dávnejšie nemala odvahu vojsť do mužskej posilňovne, pretože som si bola istá, že si budú myslieť, čo tu toto 46 kilogramové žieňa hľadá. Nakoniec som tam predsa len zablúdila a veľmi sa aj prekvapila. Nie že na mňa nezazerali, pochválili ma ako poriadne trénujem a tešili sa, že je tu konečne jedna žena ktorá nefňuká.

Navštívila som už mnoho fitiek a všade som videla veľmi tenkého, veľmi tučného, veľmi mladého aj veľmi starého človeka. Nik sa s nimi ale nezapodieval (hlavne nie v negatívnom ponímaní). Na jednej strane je každý sústredený na svoj tréning, na strane druhej každý dobre vie, že niekde začať treba. A keď sa do toho už raz niekto pustil, potom to znamená, že je ochotný veci meniť a to je základ a nie to, ako vyzeráme v tejto chvíli. Takže sa netreba báť, nebudú vás očumovať, vysmievať sa vám a mať hlúpe pripomienky.

Nasledujúci krok

Keď si už začal trénovať, prichádza nasledovný ťažký krok: treba vydržať a neprestať. Najčastejšou príčinou vzdania sa je to, ak nevidíte zmenu. Veď cvičíte už 1 mesiac. Žiaľ, je to veľmi trpezlivá hra a musí prejsť veľa – veľa mesiacov k tomu, aby sme dosiahli viditeľné zmeny a to len vtedy, ak budeme nasledovať precízne zhotovený tréningový plán a životný štýl. Mnohí sa domnievajú, že stačí niečo urobiť len tak sem tam čo nás napadne, ale toto nie je pravda. Aj za posilňovacím tréningom stojí komplexná veda. Je potrebné mať vedomosti z anatómie, biológie, biochémie, kineziológie a výživy. Na začiatok je vhodné požiadať o pomoc odborníka, ktorý vás nasmeruje na správnu cestu.

Sú ľudia, ktorí si dajú zhotoviť tréningový plán, absolvujú 1 – 2 tréningy pod dohľadom trénera a potom pokračujú sami. Po pár mesiacoch sa im to zunuje a nebudú mať chuť pokračovať ďalej. Stáva sa, že si z internetu stiahnu tréningový plán (nezriedka profesionálneho kulturistu), podľa ktorého sa snažia cvičiť. Je to pre nich veľmi ťažké, únavné, každý deň sa trápia so silnou svalovou horúčkou a nakoniec sa rozhodnú tak, že sa im toto všetko utrpenie vôbec neoplatí.

Tréning začiatočníka

Tréningový plán začiatočníka plní nasledovné 3 ciele:

1. organizmus si navykne na takýto druh zaťaženia (darmo si vykonával inú športovú činnosť, každé zaťaženie inak vplýva na organizmus)

2. naučíme sa správne vykonávať prevedenie cvikov

3. tréning si obľúbime

Do tréningu sa nemôžeme púšťať s veľmi veľkým odhodlaním, pretože sa môžeme skoro vypáliť.
Áno viem, že všade sa píše, že je potrebné používať maximálne váhy, pretože len vtedy má tréning účinok a je to aj pravda. Netýka sa to ale tréningov v prvých mesiacoch cvičenia. Vtedy je dôležité, aby si si tréning užíval, cítil sa dobre a aby ti spôsoboval len dobré pocity. Je potrebné trénovať tak, aby si sa na ďalší tréning tešil a nebál sa ho. Ak takto urobíš, po čase už ani nebudeš premýšľať nad tým, či máš ísť cvičiť. Stane sa to samozrejmosťou a vtedy je možné už aj pritvrdiť.

Moji začínajúci klienti majú základ tréningového plánu jasne daný, snažím sa však cviky kombinovať. Jedna malá úprava, napríklad zmena polohy paže vnesie do tréningu zmenu a tým sa nestáva nudným. Klienti si tréning budú užívať a tešiť sa na ďalšie stretnutie.

Existuje ešte jedna vec, ktorá dokáže začiatočníkov motivovať: a to keď dostanú podporu aj z vonkajšej strany. Rozprávaj svojim známym, o ktorých vieš že tiež športujú, o svojich tréningoch. Budú na teba pyšní a budú ťa povzbudzovať a motivovať.

Ak dodržíš vyššie uvedené pravidlá, som si istá, že počiatočné prekážky zvládneš omnoho ľahšie. Nie je problémom ani to, ak nevyhľadáš pomoc osobného trénera. Popros svojho, v tejto veci skúseného priateľa a ukáž mu tento článok.