Prejsť na obsah
Životný štýl

Úloha vitamínov pri chudnutí

Zvýšenú pozornosť užívaniu a doplňovaniu vitamínov by ste mali venovať nielen vtedy, keď si chcete ochrániť svoje zdravie alebo sa snažíte zabrániť jarnej únave. Vitamíny môžu byť považované za katalyzátor ľudského tela. To čo sa stane s živinami – či sú spálené alebo sa uložia – je regulované komplexnými biochemickými procesmi, ktoré sú aktivované enzýmami. Vitamíny a minerály sú zodpovedné za reguláciu a fungovanie týchto enzýmov. Ak vašej strave chýbajú vitamíny, telo sa bude snažiť doplniť si chýbajúce zásoby prázdnymi kalóriami, výsledkom čoho bude prejedanie.

Úloha vitamínov pri chudnutí

Aké sú najdôležitejšie vitamíny pre doplnenie vášho jedálnička ak sa snažíte schudnúť?

Vitamíny B

Musíme si ich doplňovať, pretože zohrávajú dôležitú úlohu nielen pri rozklade proteínov, tukov a sacharidov, ale aj pri ochrane zdravého nervového systému, zdravých očí a pokožky. Najvhodnejšími zdrojmi vitamínu B sú mäso, vajcia, celozrnné obilniny a strukoviny.

Vitamín C

Je jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý je potrebný nielen pre jeho antioxidačné vlastnosti, ale aj pre optimálne fungovanie imunitného systému. Jeho užívanie je veľmi dôležité obzvlášť počas diéty hlavne preto, že ju začíname začiatkom jari alebo na konci zimy, aby sme boli pekné na leto. Do tejto doby sa naše vitamínové zásoby, ktoré sme nazbierali počas leta v tele vyčerpali. V tomto období je ťažké nájsť čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré sú bohaté na vitamíny. Náhradou by mohla byť kyslá kapusta, ktorá je bohatá na vitamín C. Šípky sú tiež vynikajúcim zdrojom. Nezabúdajme, že nedostatok vitamínov často vedie k únave, ktorá môže byť počas diéty veľmi riskantná. Keď ste unavení, máte väčšiu chuť na sladkosti.

Vitamín D

V dnešnej dobe existuje veľa štúdií o vitamíne D. Bohužiaľ, Stredoeurópania trpia nedostatkom vitamínu D, najmä v zime. Vitamín D je hormonálny prekurzor, ktorý sa tvorí v pokožke zo slnečného žiarenia alebo je ho potrebné prijať v strave. Je veľmi dôležitý pre fungovanie imunitného systému a rovnováhu vápnika, budovanie a udržiavanie kostnej štruktúry. Výskumom sa zistilo, že riziko cukrovky typu 2 a obezity sa zhoršuje s deficitom vitamínu D. V prípade cukrovky typu 2, doplňovanie vitamínu D zlepšuje funkciu inzulínu, ktorý tvorí beta bunky. Nasledujúce potraviny sú vynikajúcim zdrojom tohto vitamínu: pečienka, vaječný žĺtok, morské ryby a syr.

Vitamíny

Vitamín A

Vitamín A funguje ako katalyzátor v mnohých metabolických procesoch, je dôležitý pre zdravé fungovanie očí a imunitného systému. Je kľúčom ku peknej pokožke, pretože chceme byť štíhle aj krásne.
Môžeme ho doplniť z jedál pochádzajúcich zo zvierat, konzumáciou pečene, masla a syra a je previtamínom beta karoténu – ktorý môžeme nájsť v tekvici, marhuliach a mrkve.

Síce to nie je vitamín, ale nemali by ste zabúdať na stopový prvok chróm, pretože má dôležitú úlohu v metabolizme sacharidov a cukrov, reguluje hladinu cukru v krvi a stabilizuje energetickú rovnováhu. Okrem toho tiež zvyšuje integráciu určitých aminokyselín (metionín, glycín a serín). Môže sa nachádzať v celozrnných cereáliách, strukovinách pečeni a špenáte.

Počas diéty je nevyhnutné konzumovať všetky druhy živín, inak by mohlo dôjsť k vážnym nedostatkom v tele a spolu so stratou kilogramov, by ste mohli stratiť aj vaše zdravie. Správne načasovanie jedál bude zohrávať kľúčovú úlohu, aby ste dosiahli všetky svoje ciele a aby ste nepoškodili váš metabolizmus.