Prejsť na obsah
Životný štýl

Stravovacie techniky pre zníženie stresu

Využi výhody, ukrývajúce sa v stravovaní, ktorými vo veľkej miere vplývaš na svoju náladu!

Stres je prítomný v živote každého z nás a v prípade, že ho nedokážeme správne korigovať, môže mať na naše zdravie mnoho účinkov. Dlhodobo trvajúci stres je zodpovedný za vysoký krvný tlak, srdcové kolapsy, krvácanie do mozgu a pod.

Na viac sa vplyvom pôsobenia stresu naštartuje tvorba kortizolu, čo je obzvlášť zlou správou pre tých, ktorých cieľom je budovanie svalovej hmoty. Kortizol má totižto katabolické účinky. Je hormónom, ktorý svaly rozkladá. Stres sa ale zdolať nedá. Je ľahké povedať „upokoj sa“, „nemysli na prácu“, „trošku sa odreaguj od svojej práce“, zrealizovať tieto veci už ale také ľahké nie je.

Málokto si uvedomí skutočnosť, že už aj samotným stravovaním môžeme urobiť pre zníženie stresu tak veľa!

Stres

Tryptofán

Tryptofán je aminokyselina, nachádzajúca sa v morčacom mäse, v kuracích prsiach, v tuniaku, v sójových bôboch, v hovädzom mäse, v jahňacom mäse, v losose a pod. Po prijatí do organizmu sa mení na serotonín, ktorý spôsobuje pocit pohody. Po premene na melatonín spôsobuje ospalosť.

Vápnik

Stres má aj fyzikálne prejavy, akými sú napríklad kŕče. Vplyvom stresu sa znižujú zásoby vápnika, ktorý je potom potrebné dopĺňať. Vápnik je neodpustiteľný pre správne nervovo-svalové spojenia, a pre zachovanie pevnosti kostí. Zodpovedá za pokojný nervový systém a svalstvo.

Harmančekový čaj

Ak je reč o čaji, potom sa v stresovom období vyhni čiernemu čaju a uprednostni pravé ovocné čaje. Kofeín po určitej dobe vyvoláva úplne opačné účinky energizácie. Harmanček vynikajúco upokojuje a napomáha tiež tráveniu.

Morské ryby

Existujú takí, ktorí svoje vnútorné napätie znižujú rybolovom. Ak na rybolov čas nemáš, potom ti postačí aj konzumácia rýb! Konzumácia morských rýb má značné množstvo pozitívnych výhod. Najdôležitejšou je obrovské množstvo obsahu nenasýtených mastných kyselín. Znižujú tiež hladinu kortizolu, ktorého hladina sa vplyvom stresu v organizme zvýši. Naviac sa vyznačujú aj vysokým obsahom pre športovca tak nevyhnutných bielkovín.

Horčík

Okrem zníženia hladiny vápnika vplýva stres aj na zníženie hladiny horčíka. Pokus na triatlonistoch potvrdil, že športovci, ktorí užívali horčík v doplnkovej forme, mali výrazne nižšiu hladinu kortizolu. Medzi potraviny bohaté na obsah horčíka patria fazuľa, brokolica, oriešky, špenát, tofu.

Z pohľadu regulácie stresu je správne stravovanie veľmi dôležité!