Prejsť na obsah
Životný štýl

Reverznou diétou proti JOJO efektu

Ketogénna diéta, príprava na súťaž, alebo ste jednoducho chudli len tak pre seba a postupne ste znižovali príjem sacharidov, prípadne aj tukov. Schudli ste, vyzeráte tak ako ste vždy chceli, celý proces rysovania je za vami a leto pred vami. A čo teraz?

Reverznou diétou proti JOJO efektu

Váš mozog má sto chutí vrátiť sa k bývalým zvykom- hambáče a palacinky večer k telke. Váš vnútorný hlas ale tvrdí niečo iné a má pravdu. Takto by sa vaša váha veľmi rýchlo vrátila späť a to teda nechcete. Vravíte si, že veď ste dodržiavali všetky ,,pravidlá hry“ , chudli ste pomaly a vaša diéta nebola nárazová? Ak ste boli dlhšiu dobu na nízkych sacharidoch nemôžete zrazu začať jesť torty a prekladať ich laskónkami, dokonca nemôžete ani rapídne navýšiť príjem sacharidov z vločiek, ryže a zemiakov. Vaše telo s takýmito množstvami nebude vedieť pracovať, zažijete nadmernú retenciu vody a začnete priberať. A to by bola predsa škoda. Váš ďalší krok bude teda reverzná diéta.

Reverzné čo???

Reverzná diéta je prakticky návrat alebo prechod od kalorického deficitu k stavu príjem=výdaj. Pokiaľ ste počas chudnutia postupne znižovali príjem sacharidov (otázne je, či ste museli, pretože reverzná diéta funguje u mnohých jedincov od začiatku chudnutia, keďže väčšina z nich prešla drastickými diétami a priberajú aj z polovičného množstva kalórií ako by si vyžadoval ich bazálny metabolizmus- v tom prípade je klasické sťahovanie sacharidov smerom nadol veľký krok späť a nič nerieši, naopak stanoví sa minimum a postupne sa sacharidy v malých množstvách pridávajú- a áno to minimum v ich prípade je pod bazálom) teraz to urobíte opačne. Budete postupne pridávať. Vaše telo sa totiž adaptovalo na nízky príjem kalórií a spaľuje menej.

Ako na to?

V prvom rade prosím ostaňte disciplinovaní tak ako ste boli počas predošlého diétneho režimu. Viem, že už máte to čo ste chceli- vysnené telo, ale chcete ho už mať navždy, však? Tak poďme na to :

Týždeň č.1: Navýšte príjem o 3% kalórií zo zdrojov sacharidov u žien a 5% u mužov.
Na konci týždňa sa odvážte, urobte si fotky postavy a porovnajte tieto údaje s údajmi z pred týždňa. Je rozdiel priveľký? Pravdepodobne je to voda, počkajte ešte jeden týždeň a v prípade, že vaša váha neustále rapídne rastie jednoducho uberte. Pokiaľ je rozdiel malý, prípadne žiadny, tak pridajte. Kontrolovať svoju ,,formu“ by ste mali jedenkrát v týždni a pokiaľ nepriberáte rapídne, tak si neustále pridávajte. A netýka sa to len sacharidov, postupne pridávajte aj tuky, pokiaľ ste boli dlhú dobu v diéte, ktorá pozostávala z ich nízkeho príjmu.

Reverznou diétou proti JOJO efektu

Žiadna veda ale predsa…

… jednoducho už ste sa nadiétovali dosť, vy chcete tie hamburgery a torty. Bude aj to, ale zatiaľ musíte vydržať a nájsť si náhradu. Receptov na ,,nezdravé jedlá“ plné rýchlych cukrov a nevhodných tukov v zdravšej verzii je na internete dosť. Mnohé z nich sa dajú pripraviť do piatich minút a niektoré aj v mikrovlnke. Firmy zaoberajúce sa výrobou suplementov neustále vyvíjajú nové produkty, ktoré vám tieto jedlá nahradia a vy nebudete mať pocit viny z toho, že ste zasa zjedli slona. Novinkou od firmy BioTechUSA je línia funkčného jedla s vysokým obsahom proteínov bez pridaného cukru. Línia obsahuje chutné a výživné jedlá, ktoré sú jednoduché na prípravu a vynikajúco sa hodia do vašej diéty.

Ak ste vydržali doteraz, vydržíte aj toto a k žiadnym diétam sa už nebudete musieť vracať. A to bolo predsa vašim cieľom, však?

Saskia Cakoci