Prejsť na obsah
Životný štýl

Prečo sú antioxidanty potrebné pre rozvoj svalstva?

Pozrime sa na úlohu antioxidantov z pohľadu kulturistu, aký majú vplyv na rast svalovej hmoty, pretože svojimi účinkami ovplyvňujú aj jeho rast. Ako sa to deje? Je všeobecne známe, že antioxidanty pomáhajú predchádzať zraneniam vplyvom tréningu, chorobám, a stavu vyčerpania. Okrem toho sa vyznačujú množstvom pozitívnych účinkov, napríklad spomaľujú procesy starnutia, zabraňujú vzniku určitých chorôb a mohol by som ich ďalej vymenovávať, ale z toho by som mohol napísať ďalší samostatný článok.

Medzi základné antioxidanty patria napríklad často užívané vitamíny C a E, možno ich ale nájsť aj v doplnkoch výživy ako napríklad selén, zinok, koenzým Q 10 a pod.. Ak myslíš vážne na zachovanie svojho zdravia, sú pre teba nevyhnutné, a môžeš ich užívať v akejkoľvek forme. Antioxidanty sú veľmi dôležité aj pre kulturistov, pretože zabezpečujú vynikajúce fyziologické prostredie pre rast svalovej hmoty.

Rast svalovej hmoty

Tréning stimuluje rast svalovej hmoty dvomi spôsobmi.

V prvom rade sa v organizme vplyvom tréningu zvyšujú nároky na metabolizmus, než na aký sú svalové vlákna zvyknuté. V takomto prípade potrebujú za kratšiu dobu zvýšené množstvo energie. Zvýšené nároky časom zabezpečia zvýšenú schopnosť naplnenia svalových vlákien glykogénom, vodou a zásobami iných látok, potrebných pre nervovú činnosť.

Vplyvom tréningu vzniká poškodenie kontraktilných, teda zmršťovaniu schopných bielkovín, neskôr k ich regenerácii, počas ktorej dochádza k rastu svalstva.

Zvýšené zaťaženie vyvolá zápalovú reakciu. Potom prebehne regenerácia poškodených bielkovín a bunkových štruktúr, a dôjde k plus bielkovinovej syntéze. Toto umožňuje v nasledujúcom tréningu lepšie zvládanie záťaže. Čiže keď pracuješ s ťažkými váhami, tvoje svaly postupne silnejú, pretože rátajú s ďalším zvyšovaním zaťaženia.

Tieto poškodenia, mikrozranenia, sú z hľadiska rozvoja nenahraditeľné; ale tvojim cieľom by mali byť bielkoviny schopné kontrakcie a spojivové tkanivá, a nie poškodenie iných spojivových tkanív a bielkovín, nachádzajúcich sa v iných orgánoch. Cieľom nie je ani odbúranie tuku, ktorý sa nachádza v bunkových membránach.

Tvojim cieľom je dosiahnutie poškodenia fyzikálnymi silami, ktorými svoj organizmus počas tréningu zaťažíš, a nie produkcia voľných radikálov v čase vykonávania cvikov.

Únava

Škodlivé účinky voľných radikálov vplyvom (fyzického alebo psychického) stresu

Voľné radikály sú veľmi agresívne, môžu voľne ničiť vnútro buniek, môžu spôsobovať chaos, ktorý môže mať na zdravie veľmi škodlivé účinky. Môžu vzniknúť viacerými spôsobmi, napríklad vplyvom žiarenia alebo vplyvom jedovatých látok, ale aj pri tvorbe a využití energie. Čím dlhší a ťažší je daný tréning, tým viac voľných radikálov sa v tvojom organizme vytvára.

Užívanie antioxidantov sa odporúča hlavne z toho dôvodu, že neutralizujú voľné radikály, čím ochránia bunky pred ich škodlivými účinkami. Voľné radikály totižto môžu škodlivo vplývať na nukleové kyseliny, bielkoviny a tuky vo svaloch, ako aj na iné rôzne časti tela.

Vedecké výskumy potvrdili skoršie nastúpenie únavy vplyvom účinkov antioxidantov, pretože tie oslabujú enzýmové systémy spojené s tvorbou energie. Toto ale vôbec nie je v kulturistike prospešné.

Doplnky výživy s obsahom antioxidantov pôsobia proti škodlivým účinkom voľných radikálov veľmi výrazne a účinne, pretože urýchľujú procesy regenerácie. Môžeš teda pokojne vykonávať tvrdé tréningy, s rastom svalovej hmoty môžeš určite rátať.

Mikrozranenia vzniknuté počas tréningu spôsobujú vo svaloch zápalové reakcie, antioxidanty ale ich negatívne účinky utlmujú.

Pretože antioxidanty pozitívne vplývajú na imunitný systém, znižuje sa výskyt chorôb aj ich intenzita, čo len ďalej zvyšuje pravidelnosť tvojich tréningov, veď nemusíš tréningy pre chorobu vynechať.

Ďalším pozitívnym účinkom antioxidantov je pozitívny účinok na srdcovú činnosť, a tiež zabezpečenie neustáleho zásobenia žalúdka a čriev krvou. (tým pomáhajú aj pri trávení a vstrebávaní plus skonzumovaných bielkovín)

Pozrime sa na niekoľko doplnkov výživy, ktoré sa oplatí užívať každý deň.

Napríklad vitamín C, selén, zinok, vitamín E, koenzým Q 10, flavonoidy, karotenoidy. Samozrejme okrem doplnkov výživy sa usiluj konzumovať čo najväčšie množstvo zeleniny a ovocia rôzneho druhu, pretože tie sú tiež vynikajúcimi zdrojmi antioxidantov! (napríklad paradajky, tekvica, avokádo, karotka, a pod.)

Antioxidanty

Vynikajúce zdroje antioxidantov:

Základ príjmu antioxidantov tvorí čerstvá zelenina, ovocie a vitamíny!

Príklady vynikajúcich zdrojov:

  • Vitamín C: pomaranč, citrón, ananás, šípky, červená paprika
  • Vitamín A (beta karotén): červená paprika, sladké zemiaky, karotka, tekvica, marhule
  • Koenzým Q 10: špenát, lucerna, zemiaky, sója, sladké zemiaky
  • Vitamín E: ovocie s tvrdou šupkou, pšeničné klíčky
  • Selén: mäso, ryby, mliečne výrobky, šošovica, avokádo

Je dobré ak vieš, že účinky antioxidantov sa prejavia až po viacerých týždňoch ich príjmu.

Z toho dôvodu je veľmi dôležité ich pravidelné užívanie aspoň v trvaní jedného mesiaca. K dosiahnutiu požadovanej hladiny je dôležité, aby sa antioxidanty nachádzali v bunkách už pred tréningom.

Po niekoľkých týždňoch užívania doplnkov výživy s obsahom antioxidantov sa zvýši spolu s tréningom hladina endogénnych antioxidačných enzýmov. Endogénne antioxidačné enzýmy tvorí organizmus a ich úloha je veľmi špecifická. Mnoho z nich je buď enzým alebo koenzým, ktoré sú katalyzátorom biochemických reakcií. Môžeš pocítiť teda aj účinky posilnenia imunitného systému!

Vyvoďme teda dôsledky:

  • Antioxidanty minimálnou mierou prispievajú k zlepšeniu schopnosti dvíhať ťažšie váhy, ale tým, že skracujú čas potrebný pre regeneráciu, napomáhajú neskoršiemu nástupu únavy, čím dokážeš trénovať viac.
  • Počas svojich tréningov- postupne- vystavuješ svoje svalstvo stále väčšiemu zaťaženiu. Vplyvom zaťaženia sa vytvára zápal určitej intenzity, po ktorom nasleduje úsek regenerácie. Antioxidanty sa podieľajú na zabránení negatívnych účinkov zápalu, a tiež urýchľujú regeneráciu.
  • Choroby by ti bránili trénovať, alebo by znižovali výkonnosť počas tréningov. Antioxidanty tvoj imunitný systém ale posilňujú, čím bránia vzniku chorôb, vyčerpaniu, a predchádzajú rôznym zraneniam. Tým podporujú rast svalovej hmoty.


Nie náhodou odporúčajú pravidelné užívanie antioxidantov pre tých, ktorí sa kulturistikou zaoberajú vážne, a to tak v prirodzenej forme, ako aj vo forme doplnkov výživy.

Kombinovaná konzumácia antioxidantov je vždy účinnejšia, než by si užíval len jednu formu i keď vo väčšom množstve. Vitamíny a minerály