Prejsť na obsah
Životný štýl

Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla?

Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla? Tabletky na zníženie chuti do jedla sú obyčajné výživové doplnky, ktoré sľubujú stratu hmotnosti tak, že vďaka zníženej chuti do jedla zjete menej. Väčšinou sa jedná o tablety s obsahom vlákniny, ktoré nasiaknu vodu v žalúdku, napučia, a tým vyvolajú pocit plnosti. Vo výsledku sa budete cítiť nafúknutý a viac jedla sa do vás jednoducho “nezmestí”. 

Na prvý pohľad tieto tablety vyzerajú ako veľmi jednoduché riešenie pre akýkoľvek problém s chudnutím. Ak je ale možné chuť do jedla potlačiť tak ľahko – užitím tabletky proti chuti do jedla, prečo je na svete stále toľko obéznych ľudí? 

Ak ste niekedy zvažovali užívanie prípravkov na zníženie chuti do jedla, nerobte to. Tieto produkty nemajú žiadny zázračný účinok a hlavne existuje dôvod, prečo sme hladní – na ten sa treba zamerať prioritne. Pozreli sme sa na to, ako lieky na zníženie chuti do jedla fungujú, vysvetlíme aj to, prečo sú neúčinné, a čo ľudské telo pri chudnutí v skutočnosti potrebuje.

Aká je pravda o prípravkoch na potlačenie chuti do jedla?

Prečo sa cítite hladní?

Existuje niekoľko motivačných faktorov, ktoré prinútia mozog naznačiť nám, že sme hladní. Tieto môžu zahŕňať aj falošné signály. Takéto podnety môžu byť vyvolávať chutné jedlá z reklám alebo úžasné vône vychádzajúce z pekárne, či reštaurácie. Tieto signály sa môžu objaviť aj keď je telo vystavené stresu alebo nedostatku spánku. Ak má mozog dôvod na poslanie takéhoto signálu, pravdepodobne telo niečo potrebuje. 

Môžu tabletky na zníženie chuti do jedla účinný v prípade týchto signálov účinne pomáhať? Pri konzumácii jednoduchých sacharidov, telo reaguje vylučovaním inzulínu. To má za následok presun cukrov do buniek a hladina cukru v krvi tým pádom klesne aj napriek tomu, že ste pred chvíľou jedli.

Vzťah medzi tréningom a hladom

Vzťah medzi tréningom a hladom

Mnoho výživových poradcov odporúča, že ak chcete schudnúť, musíte začať cvičiť. Áno, to je skvelý nápad, ale samotné cvičenie v stratu hmotnosti nevyústi, pokiaľ nezačnete dávať pozor aj na svoju stravu. Cvičenie má za cieľ zabezpečiť dodatočný výdaj energie, čo je pri chudnutí kľúčové. 

Telo si bude vyžadovať spálenú energiu doplniť a ak budete telo poslúchať, neschudnete. Ak začnete cvičiť pravidelne, musíte tiež zvážiť, že vaše telo bude potrebovať extra živiny na regeneráciu. Pre regeneráciu svalových tkanív je kľúčové použitie dostatočného množstva bielkovín. Sacharidy sú najlepšie riešenie na doplnenie požadovanej energie, ale záleží na tom, aký druh sacharidov sa konzumuje. Musíte tiež dávať pozor na príjem vitamínov a minerálov kvôli poteniu, inak sa ľahšie unavíte a oslabíte – pozitívne účinky cvičenia nepocítite.

Lieky a tabletky na zníženie chuti do jedla

Obezita alebo nadváha je spôsobená faktom, že čím viac jedla prijmeme, tým viac energie môže telo využiť na prácu a šport, zvyšok sa uskladní vo forme tuku. Tabletky na zníženie chuti do jedla sú vytvorené tak, aby vysoký obsah vlákniny zvýšil svoj objem v žalúdku aj v črevách. Následne opúšťajú telo bez vstrebávania.

Čo sa ale deje s užitočnými živinami? Žiaľ, tie sa počas tohto procesu nevstrebávajú. Keďže veľké množstvá vlákniny absorbujú vodu, ľahko dôjde k dehydratácii. Tá môže spôsobiť bolesti hlavy, či suchú pokožku. Nesprávna rovnováha vody môže spôsobiť problémy aj v kardiovaskulárnom systéme. Pri cvičení budete musieť čeliť vyššie spomenutým nevýhodám a v prípade neustáleho nedostatku vody budete stále viac unavenejší, slabší a svoj cieľ schudnúť tak nikdy nedosiahnete.

Stresoví alebo emoční jedáci nejedia viac, pretože majú väčší apetít, ale preto, že sa potrebujú zbaviť stresu. Ak sú za falošnými signálmi hladu hormonálne dôvody, dokonca ak aj odstránime príznaky, príčina stále môže zotrvať. V tomto prípade potlačenie hladu, užívaním tabletky proti chuti do jedla, neprinesie dlhodobé riešenie.

Namiesto tabletiek: správna strava a spaľovanie tuku

Tabletky nie, správna strava a pohyb áno

Optimálna diéta pozostáva aspoň z 5 jedál denne. Nevyhnutné živiny sú distribuované rovnomerne medzi jedlá v množstve požadovanom na základe vašej hmotnosti. Každé jedlo by malo obsahovať primerané množstvo kvalitných sacharidov, bielkovín a tukov a musíme tiež dbať na príjem minerálov a vitamínov počas dňa. Užívaním zdrojov sacharidov s predĺženým uvoľňovaním sa môžete vyhnúť inzulínovým výkyvom, ktoré neskôr spôsobia pocit hladu. Ak vyskladáte svoju stravu správne a budete ju dodržiavať, znížite tým šancu, že budete hladní alebo, že apetít bude neustále rásť.

nízkokalorické potraviny dieta

Nízkokalorické potraviny

Ak držíte diétu a ste hladní, môžete jesť nízkokalorické potraviny, napríklad ovocie alebo proteínovú tyčinku. Môžete kedykoľvek vypiť aj proteínový šejk – rýchlo vás zasýti a zníži chuť na sladké. Zopár mandlí je tiež dobrou voľbou, ale dávajte pozor, aby ste ich nezjedli veľa. Obsahujú veľa dobrých mastných kyselín, no je ľahké sa nimi prejesť a prijať tak príliš veľa kalórií. Ak máte radi korenie, môžete si nastrúhať do čaju zázvor alebo ho môžete zjesť len tak, pretože má pozitívny účinok na hladinu leptínu a zníženie chuti do jedla.

Efektívne chudnutie a doplnky výživy

Existuje niekoľko výživových doplnkov, ktoré sú veľmi účinné a užitočné. L-karnitín motivuje vaše telo využívať mastné kyseliny uvoľňované počas tréningu ako energiu. Okrem toho poznáme výživové doplnky s obsahom kofeínu s termogenickým účinkom a ich cieľom je naštartovať metabolizmus a tým zabezpečiť lepšie využitie kalórií. Nezabudnite, že k chudnutiu môžete výrazne prispieť nielen upravením stravy, ale aj cvičením. Potrebujete trénovať aspoň trikrát do týždňa, ale najlepšie je, ak cvičíte a ste aktívny každý deň, môžete tiež bicyklovať či robiť silové cvičenia.