Prejsť na obsah
Životný štýl

Pozitíva posilňovania – prečo je vlastne také zdravé?

Môžem hrdo vyhlásiť, že posilňovanie je každopádne zdravé. Či už chcete byť svalnatejší, uvažujete o chudnutí alebo sa udržiavať v dobrej kondícii, posilňovanie vám v každom prípade padne na úžitok.

Dôvod prečo je to tak, netreba hľadať ďaleko. Stačí sa zamyslieť: svaly nám umožňujú pohyb, takže je jasné, že posilňovanie nám zaistí lepšiu svalovú vytrvalosť, stabilitu, atď.

Avšak s pribúdajúcim vekom všetci strácame svalovú hmotu. Táto strata svalovej hmoty začína okolo 25 roku života. Do 50 roku života je možné dosiahnuť úbytok svalovej hmoty až do výšky 10% a vo veku 50-80 rokov približne 40-50% svalovej hmoty. Dôvod tohto procesu doposiaľ nie je známy, ale je možná spojitosť medzi svalovými vláknami a nervami.

Prečo je posilňovanie zdravé

Strata svalovej hmoty

Strata svalovej hmoty pôsobí na spomalenie látkovej výmeny. Ak neznížite príjem kalórií (tento prípad sa nestáva často), tak výsledkom bude priberanie na váhe.

Treba spomenúť jednu dôležitú vec, na ktorú sú rôzne názory: Kvôli tomu, že posilňovanie pôsobí na výmenu látok, je dôležité dodržiavať diétu. Čím viac svalov sa Vám podarí nabrať, tým lepšie bude fungovať spaľovanie tukov. Výsledkom toho je krajšia a športovejšia postava s menším množstvom tuku. Z toho vyplýva, že k chudnutiu je potrebná svalová hmota.

Je dôležité vedieť, že aeróbna činnosť nezastaví stratu svalovej hmoty!

Vráťme sa ku strate svalovej hmoty. Strata svalovej hmoty spojená so starnutím môže priniesť množstvo problémov, ako napríklad – nedostatok sily na väčšiu fyzickú záťaž, problémy pri prudkom vstávaní, ale dokonca aj ťažkosti s vykonávaním každodenných činností a potrieb.

Posilňovaním možno predchádzať strate svalovej hmoty. Podľa najnovších poznatkov silový tréning úspešne pôsobí proti tomuto úbytku. Nie nadarmo lekári odporúčajú každému začať trénovať, ešte pred dosiahnutím 50. roku života. Tieto tréningy nie sú fyzicky náročné, takže ich môžu vykonávať aj starší ľudia. Takže silové tréningy sú vhodné pre každého.
Pri vysokom krvnom tlaku, cukrovke alebo pri kardio-vaskulárnom ochorení je potrebná konzultácia s lekárom.

Prečo je silový tréning taký prospešný?

Medzi výhody silového tréningu patrí zvyšovanie hustoty kostí u žien po menopauze, pomáha predchádzať osteoporóze (rednutiu kostí) a pomáha pri hojení zlomenín.

Silový tréning tiež vyvíja nervovú kontrolu nad svalmi, ktorá zabraňuje nehodám s následnými zlomeninami u starších ľudí.

Popri tom posilňovanie pomáha pri kontrole telesného tuku. To znamená, že silový tréning môže byť veľmi užitočný pre tých, ktorí majú nábeh na priberanie. Stále je viac a viac nových dôkazov o tom, že posilňovanie je zdraviu prospešné.

Noémi Szabó
osobná trénerka
WBPF Majsterka sveta v kulturistike