Prejsť na obsah
Životný štýl

Potreba vitamínov a minerálov u športovcov

Pravidelne športujete, prípadne sa venujete fitness alebo kulturistike súťažne a myslíte si, že dostatočný príjem bielkovín a vitamínov zo zeleniny stačí? Ste na omyle. Vysoká fyzická záťaž a s ňou spojená strata tekutín spôsobuje, že vaše zásoby vitamínov a minerálov v tele nie sú len málo postačujúce. Mnohokrát trpíte ich nedostatkom a ani o tom neviete. Poďme sa teda pozrieť, prísun ktorých vitamínov by ste určite nemali zanedbať .

Potreba vitamínov a minerálov u športovcov

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály, jedným slovom mikroživiny, sú pre optimálne fungovanie ľudského tela nevyhnutné. Plnia významnú úlohu pri tvorbe energie, syntéze hemoglobínu, pri udržiavaní zdravých kostí a optimálne fungovanie metabolických procesov a imunitného systému. Sú nevyhnutné v procese syntézy bielkovín a opravy svalových vlákien v procese regenerácie po fyzickej záťaži alebo po zranení.

Pravidelným cvičením je telo vystavované výraznému metabolickému stresu a strate cenných mikronutrientov. Je preto prirodzené, že práve športovci musia dbať o dopĺňanie týchto prvkov vo zvýšenej miere. Je tiež dôležité pripomenúť, že obzvlášť v procese budovania, regenerácie a udržiavania svalovej hmoty je zvýšený príjem vitamínov a minerálov kľúčový.
V nasledujúcich odstavcoch sa budeme venovať nasledovným: vitamín D, vitamíny B skupiny, antioxidanty (vitamíny C, E, A, selén), zinok, horčík, vápnik, draslík, železo.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre správne vstrebávanie vápnika a fosforu, správnu funkciu nervového systému a pre udržanie zdravej kostrovej a svalovej hmoty. Nedostatok vitamínu D môže viesť k poruchám mineralizácie kostry, chronickej únave, depresii a zníženej odolnosti voči infekčným chorobám. Obzvlášť športovci trénujúci v uzavretých priestoroch mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, rovnako ako každý jedinec v zimnom období, musí venovať zvýšenú pozornosť suplementácii tohto vitamínu v potrave alebo vhodne zvolenými doplnkami výživy ako napríklad Vitamín D3.

Vitamíny skupiny B

Medzi základné vitamíny skupiny B patrí Tiamín (B1), Riboflavín (B2), Niacín (B3), Pyridoxín (B6) a Kobalamín (B12). Vitamíny skupiny B (B-komplex) sú nevyhnutné pre správnu tvorbu energie počas cvičenia, tvorbu červených krviniek, syntézu bielkovín a tvorbu nových svalových vlákien. Ako aj pre udržanie zdravej pokožky a slizníc. Je tiež zaujímavé, že nedostatok Riboflavínu môže viesť k oslabeniu schopnosti organizmu čerpať energiu zo sacharidov, ďalej k nadmernému vysychaniu kože a precitlivelosti na priame svetelné žiarenie.
BioTech USA ponúka komplexný produkt s obsahom vitamínov skupiny B – B-Complex.

Vitamíny C, E, A a beta-karotén

Vitamín C patrí spolu s vitamínmi E, A, beta-karoténom a selénom medzi dôležité antioxidanty chrániace bunkové steny pred oxidatívnym poškodením. Cvičením zvyšujeme príjem kyslíka 10 až 15 násobne, čo spolu s dlhotrvajúcim cvičením vystavuje naše telo zvýšenému oxidatívnemu stresu. Opakované vystavovanie sa oxidatívnemu stresu, zvýšená úroveň kortizolu za súčasného nedostatku antioxidantov spravidla vedie k zvýšenému výskytu zápalových ochorení, poruchám regenerácie a rapídnemu poklesu celkovej imunity. Produkt: Vitamín C 1000

Draslík

Draslík, známy aj ako vitamín K alebo potásium, je minerál zo skupiny alkalických kovov. Medzi jeho hlavné úlohy patrí stimulácia činnosti obličiek pri detoxikácii organizmu. Udržiava optimálnu nervovú dráždivosť, je nevyhnutný v procese látkovej výmeny a syntézy bielkovín z aminokyselín. Pomáha taktiež predchádzať nadmernému zadržiavaniu vody v tele. Nízka hladina draslíka môže viesť k vysokému krvnému tlaku, poruchám trávenia, svalovým kŕčom, artritíde, či strate plodnosti. Pri doplnení draslíka vám pomôže produkt MultiSalt.

Horčík

Medzi najdôležitejšie minerály patrí aj horčík. Tento prvok zabezpečuje správny metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, ako aj správnu tvorbu hormónov v ľudskom tele. Horčík spolu s draslíkom pomáha bojovať proti svalovým kŕčom, napomáha k celkovej psychickej pohode a podobne ako vitamín C pomáha znižovať level kortizolu po fyzickej i psychickej záťaži. Produkty s obsahom horčíka a ďalších antistresových prvkoch nájdete v Magnesium.

Zinok

Zinok plní dôležitú úlohu pri raste, budovaní a oprave svalového vlákna, prispieva k správnej tvorbe energie, správnemu metabolizmu sacharidov a funkcii imunitného systému. Nedostatok zinku sa môže priamo podieľať na poruchách tvorby hormónov štítnej žľazy, pohlavných hormónov, strate vlasov a môže zapríčiniť nechcené naberanie telesného tuku. Obzvlášť u športujúcich mužov môže nedostatok zinku spôsobovať nízke hladiny testosterónu.

Vápnik

Vápnik je obvykle spájaný so zdravím našich kostí a zubov. Menej známa je však jeho úloha v procese zrážania krvi a schopnosti tela udržať svalovú kontrakciu. To ocenia nielen siloví športovci. Obzvlášť v období diéty, alebo akéhokoľvek zníženého príjmu energie narastá riziko nedostatku vápnika a vitamínu D, čo má obzvlášť u žien za následok poruchy menštruačného cyklu. Bez ohľadu na pohlavie spôsobuje nedostatok vápnika rednutie kostí a náchylnosť k zlomeninám.
Nedostatok vápnika pomáha vyriešiť aj produkt CA-D3-K2.

Železo

Železo je nevyhnutné pre správny prenos kyslíka a tvorbu hemoglobínu. Nedostatok tohto prvku spolu s vit. C, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie a využiteľnosť, sa môže prejaviť na chronickej únave, zníženej imunite, poklese športových výkonov a celkovej vytrvalosti. Strava chudobná na železo, bez dostatočnej suplementácie spravidla vedie k chudokrvnosti.

Selén

Do skupiny významných mikroživín patrí aj selén, ktorý sa radí medzi najúčinnejšie antioxidanty. Okrem toho, že bojuje proti svalovej slabosti, vyčerpaniu, poruchám rastu a imunitného systému, vyznačuje sa aj tým, že zneškodňuje stopy ťažkých kovov v potrave a pôsobí proti chemickým alergiám.

Saskia Cakoci