Prejsť na obsah
Životný štýl

Potraviny, ktoré urýchľujú rednutie kostí

Posilnenie kostry a zachovanie jej zdravia je dôležitou úlohou nás všetkých; práve preto som myslela na to, že sa pozrieme na pár potravín a nápojov, ktoré môžu byť pre tvoje kosti najrizikovejšie. Hlavnou úlohou zdravej výživy je zabezpečenie potrebných živín prijatou potravou pre organizmus, ktorá okrem iného napomáha zachovávať aj zdravie kostí a vyživuje ich.

Kola

Potraviny nedokážu ale len posilňovať a vyživovať, dokážu aj oslabovať a ničiť kosti.

Posilnenie kostry a zachovanie jej zdravia je dôležitou úlohou nás všetkých; práve preto som myslela na to, že sa pozrieme na pár potravín a nápojov, ktoré môžu byť pre tvoje kosti najrizikovejšie.

Soľ

Soľ je pre činnosť tvojho organizmu nevyhnutná. Zabezpečuje udržiavanie rovnováhy vody v tele, tvorbu moču v obličkách, vznik pocitu hladu a podieľa sa pri činnosti svalov, nervovej a tiež hormonálnej sústavy.
Každými prijatými 2300 miligramami sodíka strácaš 40 miligramov vápnika. Najlepšie je, ak príjem soli znížiš a tým predídeš jeho nepriaznivým účinkom.
Jodidovaná soľ, ktorú je možné si zakúpiť v obchodoch, znižuje možnosť vzniku strumy vplyvom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. Pretože jód sa okrem morských rýb nenachádza v žiadnych potravinách, je vhodné takúto soľ používať. Morská soľ obsahuje stopy vápnika, magnézia, kália a brómu.
Hotovým potravinám by si mal venovať dostatočnú pozornosť, pretože tie obsahujú soľ a sú tak skrytým zdrojom ich príjmu. Dnešný človek prijíma cca. 75% práve z týchto skrytých zdrojov.

Nápoje

Spomedzi nápojov je nutné venovať pozornosť hlavne sýteným nápojom, ktoré svojim obsahom kyseliny fosforečnej nie len perlia. V nich nachádzajúca sa táto chemická látka žiaľ zvyšuje vylučovanie množstva vápnika z organizmu. Tieto nápoje naviac neobsahujú ani živiny. Cieľom je teda zníženie príjmu takýchto nápojov. Najlepšou náhradou sú pre teba minerálne vody!

Kofeín

Kofeín sám o sebe nemá na kosti škodlivé účinky dovtedy, pokým sa s jeho príjmom nepreháňa a zároveň sa nedbá o dopĺňanie vápnika, keďže vytláča vápnik z tela.
Na každých prijatých 100 miligramov kofeínu pripadá 6 miligramov vylúčeného vápnika. Ak teda prijímaš kofeín v normálnom množstve, potom ti žiadny problém nehrozí. Pri zvýšenom príjme kofeínu je ale dopĺňanie vápnika potrebné.

Alkohol

Alkohol bráni využívaniu prijatého vápnika v organizme, čiže vápnik sa do kostí nedostáva.
Zvýšená konzumácia alkoholu spôsobuje poruchy činnosti osteoblastov, buniek ktoré sú stavebnými zložkami kostí. Alkohol sa v každom prípade odporúča konzumovať v primeranom množstve, čo znamená maximálne jeden-dva poháriky alkoholického nápoja denne!

Hydrogenizované oleje

Podľa najnovších vedeckých výskumov strácajú hydrogenizované rastlinné oleje vitamín K, ktorý sa v nich za normálnych podmienok nachádza. Základnou stavebnou zložkou kostí je vitamín-K a medzi jeho najlepšie zdroje patrí zelená listová zelenina a rastlinné oleje ako napríklad olivový alebo repkový olej. Ak konzumuješ zeleninu v dostatočnom množstve, potom nemusíš mať obavy. Pri pečení je ale vhodné dbať o to, aby si hydrogenizované oleje nepoužíval!

Biela múka

Obilniny predstavujú v priemere 25-30% množstva z prijatých potravín za deň. Ich spracovaním žiaľ dochádza k stratám najdôležitejších vitamínov a minerálnych látok, ktorých nedostatok spôsobuje problémy kostí. Práve preto nie je predstaviteľná možnosť disponovať so silnými kosťami pri dlhodobej konzumácii jedál z hladkej múky. Musíš uprednostniť pečivá pripravované z celozrnnej múky, pretože zohrávajú dôležitú úlohu v strave: obsahujú väčšinu zložiek potrebných k tvorbe kostí a to v správnom pomere.

Biela múka

Rafinovaný cukor

Rafinovaný cukor neobsahuje žiadne živiny a nemá ani pozitívne účinky na organizmus. Pre organizmus je však o to škodlivejší: zvyšuje rýchlosť získavania energie, ale nezabezpečuje k tomu potrebné budujúce – regulujúce komponenty.
Vplýva aj na metabolizmus vápnika. Bolo dokázané, že prijatý cukor paralelne vplýval aj na množstvo vylučovaného vápnika z organizmu.
Pravidelná konzumácia cukru priebežne vyplavuje vápnik z kostí.

Mäso

Každodenná priemerná konzumácia bielkovín na jedného obyvateľa je v priemere 50-100 gramov, z toho 60% predstavujú bielkoviny živočíšneho pôvodu. Toto množstvo vôbec nie je škodlivé, skôr naopak, je potrebné. Nadmerná konzumácia bielkovín môže spôsobovať problémy, pretože vznikajú metabolity vyvolávajúce zakyslenie organizmu. V takomto prípade veľké množstvo prijatých bielkovín s dostatočným prísunom minerálnych látok môže vápnik z kostí ďalej vyplavovať.

Jeden gram prijatých bielkovín využije k neutralizačným procesom z organizmu 8-10 mg vápnika. Odporúča sa konzumácia bielkovín rôzneho pôvodu naraz (rastlinného aj živočíšneho pôvodu), pretože všetky sa navzájom dopĺňajú a sú rovnako dôležité. Bielkoviny živočíšneho pôvodu sú ale tie, ktoré procesy rednutia kostí urýchľujú.
K tomuto všetkému ale musím podotknúť, že tieto skutočnosti sa dejú len pri konzumácii nadmerného množstva bielkovín, čo ale nie je charakteristické u „priemerných ľudí“.

Riešením je teda striedmosť, nič nie je zakázané, len sa treba snažiť nájsť zlatú strednú cestu!