Prejsť na obsah
Životný štýl

Plážová sezóna je tu – ako schudnúť rýchlo?

Nepúšťajte sa bezhlavo do bleskových diét, s ktorými len priberiete. Prečo riskovať? Plážová sezóna je tu, treba konať rýchlo, ale rozumne.

Plážová sezóna je tu – ako schudnúť rýchlo?

Blíži sa ples, svadba či dovolenka a vy chcete vyzerať čo najlepšie. Internet je plný „zaručene“ overených diét, ktoré sľubujú aj mínus 5 kg za týždeň. Opak je však pravdou, a namiesto vysnívaných tehličiek na bruchu, máte čoskoro späť všetko, čo sa vám podarilo schudnúť, a ešte čosi navyše. Vyhnite sa diétnym výmyslom a stavte na zaručené tipy, ako schudnúť rýchlo a natrvalo.

Fakty o diétach, ktoré sľubujú rýchle a jednoduché chudnutie

Mnohí ľudia chcú tak veľmi schudnúť, že sa bezhlavo púšťajú do nebezpečných diét, a sú schopní vyskúšať čokoľvek aj za cenu ohrozenia zdravia. Väčšina rýchlych diét sa zakladá na extrémne nízkom príjme kalórií až hladovaní. Ak uvažujete o užívaní akýchkoľvek detoxikačných prípravkov či špeciálnych výrobkov, nerobte to a radšej si prečítajte náš článok Aká je pravda o prípravkoch na potláčanie chuti do jedla. Spolu s extrémnym cvičením a pôstom predstavujú pre vaše zdravie veľké riziko. V stávke je vás metabolizmus, psychika, imunita, hormóny, vlasy, nechty, kosti a svaly.

Ako sa dostať do formy za 2 týždne

Ako sa dostať do formy za 2 týždne

Staré metódy na chudnutie zahoďte do koša. Namiesto chudnutia sa sústreďte hlavne na vyrysovanie a vytvarovanie svojej postavy. Aký je v tom rozdiel? Schudnúť na váhe je jednoduchý proces. Stačí jesť veľmi málo, alebo nejesť vôbec a tuku bude čoraz menej, ale spolu s ním aj svalov. Rysovanie si však vyžaduje racionálny prístup, presný pomer makroživín, s dôrazom na dostatok bielkovín a s cieľom zachovať silu a svaly.

Pozrite sa na BiotechUSA tipy ako vyrysovať!

1. Diétny plán: Striktný, ale racionálny

Veľa diétnych plánov vás necháva hladných, nervóznych a bez energie. Týmto prejavom sa čiastočne vyhnete racionálnym zložením stravy. Dôležitým krokom ja zníženie množstva uhľohydrátov. Výrazné obmedzenie sacharidov zníži inzulín a tiež chuť na sladké. Namiesto spaľovania prijatých cukrov, bude vaše telo využívať na energiu uložený tuk. Ďalej sa naučte jesť viac proteínov, zeleniny a zdravých tukov. Strava bohatá na bielkoviny zvyšuje spálené množstvo kalórií a znižuje chuť na jedlo. Počas týchto 2 až 3 týždňov by ste mali vylúčiť všetky škroby, prílohy, sladkosti, ale aj alkohol či polotovary. Vypiť by ste mali zhruba 0,5 litra vody na 15 kg hmotnosti.

2. Cvič: Minimum je 30 minút denne

Cvičenie je efektívnou cestou ako zlepšiť zdravie a spáliť kalórie. Kardio tréning je jednou z najlepších foriem cvičenia na spálenie prebytočného tuku. Môžete sa rozhodnúť pre cyklistiku, plávanie či svižnú chôdzu. Odborníci sa však zhodujú, že takéto tréningy je nutné doplniť aj o silové cvičenia. Zdvíhaním závažia ochránite svalovú hmotu a zabránite spomaleniu metabolizmu, ku ktorému pri chudnutí dochádza. Nezabudnite preto k svojim 30 minútam kardia pridať trikrát do týždňa aj návštevu fitness centra. Vďaka takémuto programu posilníte imunitný systém, zvýšite hustotu kostí, zlepšíte krvný obeh a podporíte produkciu endorfínov, hormónov šťastia.

Vitamíny: Majte všetko, čo potrebujete!

3. Vitamíny: Majte všetko, čo potrebujete!

Spomalený metabolizmus spaľuje menej kalórií ako ten, ktorý funguje na plných otáčkach. Človek so spomaleným metabolizmom priberie z toho dôvodu na váhe viac a rýchlejšie. Niektoré vitamíny a minerály však môžu v deficite udržať efektívne fungovanie metabolizmu. V energetickom metabolizme hrajú dôležitú úlohu vitamíny skupiny B. Pre kontrolu váhy je dôležitý tiež vitamín D. Výskum naznačuje, že vitamín D môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšiť inzulínovú rezistenciu. Kombinácia vitamínu D a vápnika by mala dokonca priamo podporovať chudnutie. Optimálny metabolizmus v tele narúša tiež nedostatok železa či horčíka. Železo podporuje prácu svalov a bez horčíka nemôžu v tele nastať procesy tvorby energie.

4. Suplementny: Váš kľúč k úspechu

Ak je vašim snom schudnúť, doplnky výživy vám budú vo vašej snahe dobrou oporou. Najobľúbenejším suplementom na chudnutie je l-karnitín, ktorý podporuje premenu tukov na energiu. Spolu s chrómom ho nájdete v prípravku L- Carnitine + Chrome. Pomôcť si môžete tiež kyselinou hydroxycitrónovou, známou pod označením HCA. Vďaka jej vlastnostiam dokáže potláčať tvorbu tukov z prijatých sacharidov.

Pre tých, ktorých cieľom je dosiahnutie tej najlepšej formy, či už kvôli foteniu alebo súťažnému pódiu, odporúčame výrobok Desert. Desert pomáha zbaviť sa prebytočnej vody a vy tak budete vyrysovanejší ako kedykoľvek predtým.

Proteínový drink Iso Whey Zero je skvelou a chutnou možnosťou ako doplniť proteíny bez zbytočného tuku a cukru. Na ochranu a regeneráciu vám okrem neho dobre poslúžia aj aminokyseliny BCAA + Glutamine Zero, ktoré navyše podporia aj váš výkon.

Odborníci ale aj skúsenosti hovoria v prospech pomalého a stabilného chudnutia. Avšak svoje výhody má aj rýchla diéta, v ktorej uvidíte výsledky skôr. To môže byť pre mnohých cvičencov veľkou motiváciou pokračovať a neprestať. Dôležité je však dbať na správny a dostatočný príjem živín, správať sa uvedomelo a nepúšťať sa bezhlavo do internetom vymyslených návodov na chudnutie.

Katarína Jurčiaková