Prejsť na obsah
Životný štýl

Nový rok, nové ciele: podklady pre úspešné chudnutie

Základné pravidlo chudnutia znie: je potrebné spáliť viac kalórií, ako ich telu dodáme.

Nový rok, nové ciele: podklady pre úspešné chudnutie

„Od dnešného dňa sa zmením, začnem žiť nový život“, dáva si veľa ľudí predsavzatie na nový rok. predsavzatia sú veľakrát o novom, zdravšom živote a rozhodnutie je veľmi dôležité, ale z hľadiska úspechu je ešte dôležitejšie, aby sme to všetko učinili s výdržou, postupne a vedome.

Zdravá výživa + šport = chudnutie

Základné pravidlo chudnutia znie: je potrebné spáliť viac kalórií, ako ich telu dodáme. Ale skutočnosť je samozrejme oveľa zložitejšia. Prvým a najdôležitejším krokom úspešného chudnutia musí byť zmena životosprávy.

Pod zmenou životosprávy rozumieme stravovanie sa zdravým spôsobom a pravidelné športovanie.

Počas stravovania sa je potrebné dbať nielen na to, že čo jeme, ale aj na to, že koľko, čiže nejakým spôsobom je potrebné počítať kalórie. Napríklad ani celozrnný chlieb nie je možné jesť bezhlavo… (obsahuje rovnaké množstvo kalórií, ako chlieb z bielej múky a je zdravší len v dôsledku vlákniny, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa v ňom nachádzajú.) Vďaka celozrnnému chlebu budete mať pocit nasýtenia dlhšiu dobu, teda stačí z neho zjesť menej a náhle nezvýši ani vašu hladinu cukru v krvi.

Výživové doplnky v záujme cieľov

Výživové doplnky v záujme cieľov

Popri optimalizácii svojej stravy je potrebné v záujme dosiahnutia úspechu používať výživové doplnky.

Diétnu životosprávu, založenú na vhodnej strave je ľahšie dodržať, ak podporujeme vhodný metabolizmus a normalizujeme svoju chuť do jedla. Pre tento účel je najlepší FAT-X, ale vynikajúcim riešením je aj L-carnitine + chrome s obsahom Chrómu. Tieto dva produkty je možné užívať aj súčasne! 

Spojitosť medzi chudnutím a bielkovinami

Spojitosť medzi chudnutím a bielkovinami

Oplatí sa klásť vyšší dôraz aj na konzumáciu bielkovín, nakoľko bielkoviny majú termogenický účinok a konzumácia jedla s vysokým obsahom bielkovín zrýchľuje metabolizmus. Aj pre „prebudenie“ tukových zásob sú potrebné bielkoviny. Prísunom väčšieho množstva bielkovín je možné zamedziť tomu, aby organizmus začal odbúravať svalovú hmotu a z nej získaval energiu.

Stanovte si ciele

Musíme mať dlhodobý cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, rozdelený na menšie čiastkové ciele, ktoré vedú ku konečnému cieľu. Tie vám poskytnú počiatočné pocity z úspechu, a hneď bude ľahšie udržať si dlhšiu motiváciu. (Napríklad „do marca schudnem 5 kg.“) Neklaďme si nedosiahnuteľné ciele, nakoľko rýchle chudnutie sa pomstí: neskôr sa vráti oveľa viac. V prípade chudnutia v rýchlejšieho ako 1 kg týždenne sa už predpokladá odbúravanie svalovej hmoty, a je možné ho dosiahnuť len hladovaním – samozrejme s výnimkou značnej nadváhy.

Nesprávny a správny prístup k chudnutiu

Nesprávny a správny prístup k chudnutiu

1. Hladovanie – Čo sa stane, ak zvolíme tento prístup?

Vtedy sa organizmus „prepne do úsporného režimu“, čiže začne uskladňovať tuk, nakoľko organizmus získava málo výživových látok, nie je dostatočná energia, čiže sa pripraví na nedostatkové časy. Namiesto toho sa stravujme vedome, zdravo, konzumujme len o málo menej kalórií!

2. Žiadny šport

Vtedy začne organizmus odbúravať naše svaly, lebo si myslí, že je zbytočné ich udržiavať. To je nebezpečné nielen z estetického, ale aj zo zdravotného hľadiska. Napríklad odbúravanie svalov na spevnenie chrbtice môže viesť k bolestiam chrbta. Namiesto toho núťme svoje telo pravidelným športovaním na to, aby namiesto odbúravania budovalo svalstvo! Navyše aj svoju dennú spotrebu kalórií je možné vynikajúco zvýšiť cvičením, ako aj sa môžeme vynikajúco formovať, nakoľko výsledkom chudnutia bez športu ľahko môže byť ovisnutá koža.

Ádám Juhász
Tréner pre kulturistiku a fitnes