Prejsť na obsah
Životný štýl

Najdôležitejšie vitamíny pre ženy aj pre mužov

Multivitamínové doplnky pre dospelých od BioTechUSA. Pomôžeme vám vybrať ten správny.

Multivitamíny pre dospelých

Pestrá strava, pravidelné cvičenie, pobyt na čerstvom vzduchu. To sú základné predpoklady pre pevné zdravie. Ale stačí to? Nedostatok minerálov a vitamínov sa môže prejaviť u každého rôzne. Kým ženy trápia slabé a lámajúce nechty, muži sa sťažujú na svalové kŕče pri výkone. Tieto stopové prvky majú pre ľudské zdravie unikátnu a nezastupiteľnú úlohu. Ako však vybrať tie, ktoré potrebujete práve vy? V článku vám prezradíme, čím by ste sa mali riadiť pri výbere multivitamínov pre dospelých, a čomu sa vyvarovať.

Prečo by mali dospelí užívať vitamínové suplementy?

Niektorí odborníci tvrdia, že vitamínové a minerálové suplementy sú pri vyváženej strave nepotrebné. Pravdou je, že žiaden doplnok výživy nenahradí plnohodnotnú stravu a proti chorobám by sme sa mali brániť hlavne zdravým životným štýlom. Avšak, existuje niekoľko dôvodov, prečo jedna multivitamínová tabletka denne môže byť pre vás prospešná. Úlohou multivitamínov je totiž doplniť medzeru v živinách, ktorá môže vzniknúť u niektorých ľudí. Rizikovými skupinami sú:

– ženy v plodnom veku, či tehotné ženy,
– vegáni,
– starší ľudia nad 50 rokov,
– športovci,
– pacienti užívajúci lieky znižujúce absorpciu niektorých vitamínov,
– pooperačné stavy,
– ľudia s obmedzeným kalorickým príjmom.

Ako vybrať ten správny?

Multivitamíny užívame predovšetkým ako poistku. Či už aby sme sa vyhli možným dôsledkom z nedostatku vitamínov alebo aby sme chrípkové obdobie zvládli bez návštevy u lekára. Nie všetky sú však rovnaké a existujú aj také, ktoré sú pre vás určite vhodnejšie ako iné. Preto, keď budete najbližšie stáť pred kúpou nového vitamínového doplnku, majte na mysli:

1.) … vaše špecifické potreby

Mnohé výrobky sa zameriavajú na konkrétnu skupinu ľudí. Ak ste dojčiaca žena, mali by ste užívať tie výrobky, ktoré obsahujú viac kyseliny listovej. Starší ľudia by mali dbať na dostatočný obsah vitamínu D, B12 a vápnika. Mužské výrobky sú často obohatené o aminokyselinu L-arginín, ktorá zlepšuje prekrvenie.

2.) … esenciálne prvky

Aj keď sú na trhu špeciálne multivitamíny, všetky kvalitné multivitamíny by mali okrem dobre známych prvkov ako vitamín C, vápnik, magnézium, draslík, obsahovať aj:

  • vitamíny skupiny B,
  • selén a zinok,
  • vitamín E a K,
  • jód, molybdén,
  • vitamín D2 a D3.

3.) … prísady a farbivá

Uistite sa, že váš výrobok neobsahuje žiadne umelé farbivá a iné aditíva. Výrobcovia ich využívajú na predĺženie doby záruky, na atraktívnejší vzhľad tabliet alebo na zníženie ceny výroby.

4.) … alergické zložky

Pokiaľ trpíte alergiami alebo ste citlivejší na niektorú potravinu už zrejme viete, čo pred kúpou akejkoľvek potraviny a doplnku robiť – čítať o obsahu alergénov alebo ich stôp.

Multivitamíny pre dospelých od BioTechUSA

BioTechUSA nevyrába len kvalitné proteínové suplementy pre rast svalov, ale stará sa aj o celkové zdravie športovcov. Optimálny príjem vitamínov a minerálov vám pomôžu dosiahnuť nasledujúce prípravky, ktorých zloženie je navrhnuté špeciálne pre vaše potreby.

Multivitamíny pre dospelých od BioTechUSA

Multivitamin For Women – multivitamín pre ženy

Prípravok vďaka vitamínu B2, železa, mangánu a vitamínu C prispieva k normálnemu metabolizmu energie. Okrem „C-éčka“ vašu imunitu podporí aj kombinácia vitamínu A, selénu, zinku, medi a mangánu.

1. Krásna pleť, nechty a vlasy

Ku krásnej pleti a pevným nechtom dopomôžu zložky ako vitamín A, biotín, selén či zinok.

2. Antioxidanty

Prídavok polyfenolov zo zeleného čaju podporí chudnutie a zároveň pôsobí antioxidačne.

3. Zdravé močové cesty

S obsahom petržlenu a prášku z brusníc sa multivitamín stará aj o zdravie vašich močových ciest.

4. Pevné kosti

Okrem nevyhnutného vápnika Multivitamin For Women obsahuje tiež vitamín D, ktorý je potrebný k jeho ukladaniu do kostí.

Active Woman pre akčné ženy

Popri tréningoch majú mnohé dámy aj kopec ďalších povinností, ktoré zvyšujú potrebu vitamínov a minerálov. Práca, stres, rodina, domácnosť. Zvládnete to lepšie, keď dáte svojmu telu to, čo potrebuje. V jednej dávke nájdete 13 druhov vitamínov, 12 minerálov a proti oxidačnému stresu vás ochráni 15 antioxidantov. V čom sa Active Woman líši od Multivitamin For Women?

1. Rastlinné výťažky

Od predchádzajúceho výrobku sa odlišuje v tom, že je obohatený o výťažky rastlín Gingo Biloba, ženšenu a hroznových jadier.

2. Výživa zvnútra

K lepšej výžive pokožky prispeje kolagénom a koenzýmom Q10.

3. Aminokyseliny

Pre potreby športujúcej ženy boli do neho vložené aminokyseliny L-arginín a L- karnitín podporujúci spaľovanie tukov.

Multivitamin For Men

Aj mužské telo má svoje špecifické požiadavky. Okrem zdravej životosprávy mu môžeme poskytnúť taký doplnok, ktorý bude spĺňať jeho potreby. Multivitamín je zdrojom esenciálnych prvkov ako je vitamín C, vitamín A, celý rad vitamínov B a minerálov, prípravok Multivitamin For Men obsahuje tiež:

1. Biotín

Biotín podporuje vlasové folikuly a nie len to. Je dôležitým regulátorom metabolizmu a pomáha telu premieňať jedlo na použiteľnú energiu a metabolizuje tuky a sacharidy.

2. Vitamín D

Nedostatok vitamínu D môže byť jednou z príčin nízkeho testosterónu, čo môže viesť k spánkovému apnoe, spomalenému metabolizmu či k zníženiu libida.

3. Horčík

Horčík je minerál, ktorý je dôležitý pre mnohé telesné funkcie. Je rozhodujúci pre kontrolu hladiny glukózy v krvi, syntézu bielkovín a funkcie nervového systému. Suplementácia horčíkom v spojení s cvičením môže pozitívne podporovať úroveň testosterónu v krvi, rovnako tak zdravie svalov.

4. Kyselina alfa-lipoová (ALA)

Spolu s vitamínmi E a C tvoria antioxidačnú trojku. ALA podporuje regeneráciu pečene a podporuje účinok inzulínu.

Multivitamín One-A-Day

One-a-day

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, týmto multivitamínom len získate. Jedna tableta denne sa postará, aby vaše zdravie nemohlo nič ohroziť. Balenie One-A-Day obsahuje až 100 tabliet. Ide o viaczložkový doplnok výživy obsahujúci dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré sa navzájom dopĺňajú pri vstupe do vášho organizmu. Táto fantastická vitamínová zmes obsahuje 12 vitamínov, medzi nimi aj rad prospešných vitamínov B a 10 minerálnych látok, medzi ktorými nechýba vápnik, železo, horčík či molybdén.

Daily pack

Multivitamínový produkt Daily Pack je určený pre tých, ktorých požiadavky nemôže splniť bežný doplnok výživy. Bez potreby ďalších fľašiek tabliet si vystačíte s jedným doplnkom. Obsahuje 30 balíčkov so starostlivo vyberanými zložkami.

1. Chráni srdce

Želatínová kapsula s rybím olejom, vďaka omega 3 mastnej kyseline chráni srdce, udržuje cievy zdravé a podporuje činnosť mozgu.

2. Silný antioxidačný účinok

Olej z jadierok hrozna v želatínovej kapsule je považovaný za výborný antioxidant, spolu s aktívnymi zložkami kapsúl koenzýmu Q10, ktoré sú súčasťou balíčka.

3. Plný energie

Vitamíny C a B, ktoré produkt obsahuje, prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, zároveň pomáhajú redukovať únavu a vyčerpanie. Obsah cholínu v želatínovej kapsule prispieva k normálnemu metabolizmu tukov.

4. Zdravý mozog

Okrem omega 3, ku zdraviu mozgu a očí dopomáha kyselina dokosahexaenová (DHA).

Vitabolic

Multivitamínová zmes navrhnutá špeciálne pre športovcov. Pomer jednotlivých zložiek bol navrhnutý tak, aby doplnok spĺňal aj tie najvyššie požiadavky ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú aktivitu. Čím je Vitabolic výnimočný? Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré bojujú proti únave a podporujú metabolizmus. Minerály vápnik, horčík a zinok prispievajú k normálnej činnosti svalov. Ďalej obsahuje antioxidanty bojujúce proti voľným radikálom vznikajúcich pri vysokej fyzickej záťaži.

Multi Mineral Complex

Doplnok výživy bohatý na 11 základných minerálov. Hlavné prvky komplexu Multi Mineral Complex podporujú zdravý vývoj kostí, fungovanie svalov, rast a metabolizmus. Vápnik a horčík hrá zásadnú úlohu pri správnom vývoji kostí a zubov. Zinok je prítomný vo všetkých tkanivách, orgánoch a telesných tekutinách a podporuje metabolizmus a reprodukciu mastných kyselín. Chróm hrá dôležitú úlohu v normálnom udržiavaní hladiny glukózy v krvi. Molybdén pôsobí v tele na rozklad bielkovín. Funguje ako kofaktor štyroch enzýmov. Tieto enzýmy sa podieľajú na spracovaní siričitanov a rozklade odpadových produktov a toxínov v tele.

Pozor na predávkovnie

Niektoré výskumy dokázali pozitíva užívania multivitamínov. Napríklad kyselina listová a vitamíny B-komplexu môžu znížiť riziko mozgovej príhody. Štúdia lekárov, ktorú v roku 2012 uverejnili vedci z Harvardu tiež zistila, že muži, ktorí užívali denný multivitamín počas 11 rokov, mali o 8 % nižšie riziko rakoviny a o 9% nižšie riziko sivého zákalu v porovnaní so skupinou s placebom. Neznamená to však, že čím viac, tým lepšie a vždy by ste sa mali riadiť pokynmi od výrobcov. Na stránke Harvard Health Publishing sa píše o rizikách nadmerného užívania vybraných prvkov:

  • Vysoké dávky beta karoténu sú spojené s vyšším rizikom rakoviny pľúc u fajčiarov.
  • Extra vápnik a vitamín D môžu zvyšovať riziko obličkových kameňov.
  • Vysoké dávky vitamínu E môžu viesť k mozgovej príhode spôsobenej krvácaním do mozgu.
  • Užívanie vysokých množstiev vitamínu B6 po dobu jedného roka alebo dlhšie bolo spojené s poškodením nervov, ktoré môže narušiť pohyby tela (príznaky sa často znižujú po zastavení doplnkov).

Katarína Jurčiaková