Prejsť na obsah
Životný štýl

Meditácia: Moderná metóda, ako sa zbaviť stresu a zlepšiť svoj spánok

Meditácia je v súčasnosti pomerne známou technikou, no zároveň sa s ňou spája aj niekoľko omylov a mýtov. Tie majú za následok, že túto populárnu a úspešnú techniku nevyužívame vo svoj prospech, aj napriek jej výhodám. Jej základné princípy sú pritom mimoriadne jednoduché, nevyžaduje si žiadne náradie ani pomôcky a jej pozitívne účinky sú pomerne výrazné. 

Meditáciou sa dokážeme efektívne zbaviť moderného neduhu – stresu, vieme zlepšiť koncentráciu a zdravý spánok. To je len malý výpočet pozitív, ktoré meditácia prináša. Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu o meditácii, vyvrátili sme najčastejšie mýty a ponúkneme vám aj niekoľko užitočných rád, ako s meditáciou začať. 

Mýty o meditácii

Mýty o meditácii

S meditáciou sa spája niekoľko nepravdivých mýtov. V prípade, že vás meditácia zaujala a chceli by ste ju aj vyskúšať, zbavíme vás pochybností a nepravdivé mýty a mylné predstavy vyvrátime hneď na začiatku. 

 • Cieľom meditácie je zaspať. Nie je pravda, že meditácia má skončiť spánkom, práve naopak. Skutočným cieľom je niečo iné. 
 • Je to náboženský rituál. Aj tento mýtus je nesprávny. V skutočnosti sa meditácia nespája sa so žiadnym náboženstvom. Pravdou ale je, že vychádza zo starých, pôvodne náboženských techník. V súčasnosti sa ale neviaže k žiadnemu vierovyznaniu, ani filozofii.
 • Lotosová pozícia je jediná správna. Nie je pravdou, že lotosová pozícia je jediná, v ktorej možno meditáciu vykonávať. Jedná sa o mylnú predstavu. V tomto článku vám ukážeme, aké rôznorodé môžu byť meditačné polohy.
 • Musí trvať dlho. Aj niekoľko minút denne môže priniesť pozitívne účinky. Dôležité je meditovať pravidelne a nájsť si čas, ktorý je pre vás vhodný.
 • Musíte mať prázdnu myseľ. Toto je jedno z najčastejších nedorozumení. Meditácia neznamená mať prázdnu myseľ. Cieľom meditácie nie je potlačiť myšlienky, ale skôr sústrediť sa na prítomný okamih, na svoje myšlienky a pocity. Myšlienky v meditácii môžu prichádzať aj odchádzať.

Význam meditácie

Meditácia sa dá definovať rôzne, najčastejšie sa však uvádza definícia, že sa jedná o vedomú zmenu stavu vedomia, v ktorom sa jedinec odpútava od vonkajších impulzov a myseľ aj telo prechádza do stavu sústredenia. Inými slovami je meditácia akési zastavenie sa, spomalenie a ponorenie sa do svojho vnútra. 

Meditácia prináša mnoho pozitívnych vplyvov na naše duševné, emocionálne, fyzické aj sociálne blaho a preto má veľký význam. Faktom je, že meditácia má význam nielen kvôli zlepšenej psychike, má pozitívne účinky aj na naše telo. 

Ako začať s meditáciou

Meditácia je individuálnou praxou, preto neexistuje jeden univerzálny a „správny” spôsob. Každý človek môže mať odlišný prístup k meditácii a nájsť si vlastnú metódu, ktorá najlepšie vyhovuje jeho potrebám a preferenciám. Tie sa totiž časom môžu meniť a vyvíjať – tak, ako sa postupne vyvíja a mení každý z nás. Existujú isté základné rady, ktoré sú užitočné najmä pre začiatočníkov a záujemcov o meditáciu:

 1. Nájdite si tiché miesto. Vyberte si tiché miesto bez rušivých vplyvov. Môžete si vytvoriť malý rituál, ako zapálenie sviečky alebo zapnutie jemnej hudby, aby ste si vytvorili relaxačnú a pokojnú atmosféru.
 2. Zaujmite vhodnú pozíciu. Môžete sedieť na zemi s prekríženými nohami (lotosová pozícia) alebo vám môže vyhovovať sedenie na stoličke s nohami položenými na zemi. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a mali vyrovnanú chrbticu.
 3. Zamerajte sa na dýchanie. Meditáciu začínajte koncentráciou na pravidelné a hlboké dýchanie. Najprv hlboko vdýchnite a pomaly vydýchnite. Sústreďte sa na pohyb vášho brucha aj hrudníka počas celej meditácie. Ak vaša myseľ začne blúdiť a odbiehať k rôznym myšlienkam, vrátite sa jednoducho – koncentráciou na dýchanie.
 4. Zamerajte sa na prítomný okamih. Snažte sa byť úplne prítomný v aktuálnom okamihu. Sústreďte sa na svoje pocity, zvuky a vedomie svojho tela. Buďte pozorovateľom, nie sudcom.
 5. Meditujte pravidelne. Iba pravidelné meditácie prinášajú tie najlepšie výsledky. Snažte sa meditovať každý deň, hoci len na niekoľko minút.
 6. Buďte trpezlivý. Meditácia je zručnosť, ktorá sa rozvíja s praxou a potrebuje čas. Na začiatku nemajte prehnané očakávania v podobe okamžitých „zázrakov”. Každá meditácia bude iná a to je v úplnom poriadku.
 7. Využite rôzne typy meditácie. Skúste rôzne techniky meditácie, ako je meditácia sústredená na dýchanie, vizualizáciu, chôdzu vedomia, alebo na sústredené opakovanie slov (mantra). Nájdite si spôsob, ktorý vám vyhovuje najviac.
 8. Snažte sa neupadnúť do spánku. Cieľom meditácie nie je zaspať. Z tohto dôvodu neodporúčame voliť pozíciu v ľahu. Ak máte tendenciu zaspávať, zvoľte radšej inú dennú dobu, najlepšie ráno po prebudení. 
Výhody pravidelnej meditácie

Výhody pravidelnej meditácie

V prípade, že ste sa práve rozhodujete, či s meditáciou začnete, určite vám pomôžu informácie o konkrétnych a vedecky overených výhodách pravidelnej meditácie. Ich zoznam je pomerne pestrý, vybrali sme pre vás tie najzásadnejšie. Aj tu platí poznanie z úvodu – výhody sa netýkajú len psychiky, majú pozitívny dopad aj na fungovanie nášho tela. 

 • Zvýšená koncentrácia a pozornosť. Pravidelná meditácia môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa a zvýšiť pozornosť. Pomáha trénovať myseľ, aby bola menej roztržitá a viac koncentrovaná.
 • Stres a úzkosť. Meditácia je uznávaná ako účinný nástroj na zníženie stresu a úzkosti. Praktizovanie meditácie umožňuje upokojiť myseľ a telo, zmierniť napätie a nájsť vnútorný pokoj.
 • Zlepšenie sebadôvery. Meditácia môže pomôcť objaviť a uvedomiť si vnútorné hodnoty. Pomáha rozvíjať pozitívny vzťah k sebe a zlepšiť sebadôveru.
 • Fyzické zdravie. Meditácia má pozitívny vplyv na fyzické zdravie. Pomáha znižovať krvný tlak, zlepšuje imunitný systém, pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a znižuje zápal v tele.
 • Lepšia kvalita spánku. Meditácia môže pomôcť zmierniť nespavosť a zlepšiť kvalitu spánku. Pomáha uvoľniť myseľ a telo pred spaním, čo podporuje lepší a hlbší spánok a zvyšuje tak mieru regenerácie po ťažkom fyzickom, alebo psychickom výkone.
 • Podporuje kreativitu. Meditácia podporuje uvoľnený a otvorený prístup k mysleniu, čo môže podporiť kreativitu a inovatívne myslenie.