Prejsť na obsah
Životný štýl

Lokálne spaľovanie tuku – aká je pravda?

„Zabijak tuku“, „lokálne spaľovanie tuku“ a „elixír na spaľovanie tuku“ – aká je o nich pravda? Spaľovanie tuku – buď je to mýtický pojem alebo nuda. Bez ohľadu na to, aký je váš názor viete, že skôr či neskôr, sa táto téma vo vašom živote objaví. Môžete mať cez 30, keď začnete pozorovať problémy s extra kilami, niektoré ženy sa budú chcieť vrátiť do formy po pôrode, iné s tým zápasia kvôli hormonálnej poruche.

Lokálne spaľovanie tuku - aká je pravda?

Nech už je dôvod akýkoľvek, určite vám padne vhod vyznať sa v obrovskej záplave informácií, ktoré sa na internete nachádzajú.

Práve preto sme zozbierali tie najväčšie a najnaivnejšie mylné názory a nezmysly týkajúce sa spaľovania tukov. Ak ste náchylný veriť reklamám a dôverovať magickým pilulkám, či jednoduchým riešeniam, je čas vás vyviesť z omylu. (Ale nebuďte na seba príliš tvrdý, všetci máme tendenciu veriť rýchlym a nenáročným riešeniam.) Nevravíme, že máte potiť krv, ale aby ste naozaj dosiahli nejaké výsledky, musíte niečo zmeniť.

Čo nerobiť?

„Zmením len svoje stravovanie.“

Veľa ľudí sa nechá zviesť faktom, že výživa prispieva k väčšiemu úbytku váhy ako cvičenie (je to zhruba 70% ku 30% ). Ak zmeníte svoje stravovacie návyky a vaše telo sa dostane do deficitu kalórií – čo znamená, že spálite viac energie ako prijmete – naozaj schudnete, ale aj z vašich svalov. Pokým nevytvarujete svaly pod tukovou vrstvou, získate nevládne a chudé telo bez poriadnej postavy, možno aj doplnené o nejakú visiacu kožu. Mimochodom, strata váhy je omnoho rýchlejšia, ak cvičíte – a taktiež to zlepší vašu náladu a motiváciu.

„Potrebujem zhodiť váhu len z bruška, tak spaľujme tuky len lokálne.“

Nikdy nepochopím, čo si mysleli výrobcovia tých kúzelných strojov, ktoré máte používať len 3 minúty denne. Sú tu dva problémy: na jednej strane môžete pracovať na vašom bruchu koľko len chcete, pokiaľ tuková vrstva nezmizne a tak sa vaše vypracované svaly neobjavia. Používajte tento stroj len 5 až 10 minút párkrát za týždeň a budete fajn, ak sa budete aj správne stravovať (áno, tento stroj, za ktorý ste zaplatili kopec peňazí je užitočný, ale nebolo by jednoduchšie kúpiť si podložku na yogu a vyskúšať planking a crunching?!?). Na druhej strane, keď stratíte tuk z brucha, vaše celé telo sa tiež začne meniť. Odkedy správny životný štýl naštartuje metabolizmus, tukové bunky sa menia na glycerín a voľné mastné kyseliny, ktoré sa dostanú do krvného obehu nie len lokálne, ale do celého tela.

Čo by ste mali robiť?

Tu sú niektoré zo základných princípov:

  • Jedzte 5 až 6 krát za deň a aby ste zabezpečili správnu hladinu energie a hormónov, robte tak v rovnaký čas (neexistuje žiadne pravidlo o jedení po šiestej, je to len otázka životného štýlu).
  • Namiesto rýchlych sacharidov zvoľte komplexné sacharidy (napr. jedzte celozrnú múku miesto bielej a erytritol miesto cukru).
  • Pite veľa vody – aj 3 až 4 litre denne. A k tomu môžete piť čistý zelený a čierny čaj či kávu.
  • Vyberajte si jedlá, ktoré sú bohaté na vlákninu, majte rozmanitú stravu a dávajte si pozor na správne prídely bielkovín, sacharidov a tuku. (Malo by to byť zhruba 50%-30%-20%, ale samozrejme to závisí aj od vášho telesného typu.)
  • Každé jedlo má svoj význam. Raňajky dodávajú telu proteíny a komplexné sacharidy, o ktoré telo v noci prišlo. Ranné občerstvenie vám doplní energiu. Obed je plné jedlo a po tréningu si môžete vziať nejaké rýchle sacharidy. Zatiaľ čo večera by mala obsahovať nejaké pomaly sa vstrebávajúce proteíny.
  • Cvičte 3 až 4 krát do týždňa, od 30 do 60 minút. Vyberte si šport, ktorý vás napĺňa a bude vás baviť. Skombinujete kardio tréning a posilňovanie – nemali by ste sa báť stredne ťažkých váh. Vaše série by mali obsahovať 8 až 12 opakovaní.
  • Počas týždňa pracujte na všetkých vaších partiách, hlavne väčšie svaly (stehná, chrbát) sú obzvlášť nápomocné pri nakopnutí spaľovacieho procesu.

Ak vás zaujímajú zavádzajúce mýty o spaľovačoch tuku, sledujte nás, aby ste si prečítali aj ďalší článok na túto tému.

Panna Plézer
tréner