Prejsť na obsah
Životný štýl

Laktózová intolerancia

Čo je to laktóza a čo to pre mňa znamená, keď mám laktózovú intoleranciu?

Mlieko

Laktózová intolerancia znamená, že telo nedokáže vôbec, alebo len veľmi ťažko tráviť prírodný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Vzniká, keď tenké črevo neprodukuje dostatočné množstvo enzýmu laktázy, ktorá je potrebná pre štiepenie laktózy.

Ak prejde laktóza cez hrubé črevo bez toho, aby bola strávená, môže to spôsobiť niektoré nepríjemné symptómy, ako sú plynatosť, nadúvanie a bolesti brucha. Sú ľudia, ktorí vďaka laktózovej intolerancii nemôžu vôbec konzumovať mliečne výrobky. Ostatní môžu konzumovať mliečne výrobky v malých množstvách bez toho, aby zaznamenali nejaké nepríjemnosti.

Laktózová intolerancia sa často objavuje až v dospelosti, ale jej príznaky sa môžu prejaviť už počas dospievania. Ľudia trpiaci neznášanlivosťou laktózy sa musia naučiť, ako doplniť príjem vápnika, ktorý je spôsobený nedostatočným konzumovaním mliečnych výrobkov. Niekedy je produkcia laktázy v tenkom čreve krátkodobo spôsobená chorobou, alebo ak časť čreva musí byť odstránená počas chirurgického zákroku, a postupne sa zoslabuje jej produkcia. Tieto problémy môžu byť dočasné, ale aj trvalé.

Je veľmi zriedkavé, že novorodenci trpia neznášanlivosťou laktózy. Ak k tomu dôjde, väčšinou postihuje predčasne narodené deti, ktoré ešte nie sú schopné produkovať laktázu. Obvykle sa deti z tohto stavu zotavia.

V závislosti na tom, koľko laktázy telo vytvára, príznaky sa môžu líšiť v intenzite, ale zvyčajne sa prejavujú cca. do 30 minút až 2 hodín po požití mliečneho výrobku.

  • nadúvanie
  • bolesť brucha alebo kŕče
  • škvŕkanie v žalúdku
  • plynatosť
  • hnačka alebo riedka stolica
  • zvracanie