Prejsť na obsah
Životný štýl

Ktoré vitamíny a minerály potrebujú športovci?

Vitamíny a minerálne látky sú také mikronutrienty, ktorých stačí v tele len malé množstvo na to, aby organizmus správne fungoval. Pri vyváženej, zdravej a pestrej strave dostáva náš organizmus dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok v prirodzenej forme, preto nie sú potrebné multivitamíny ako náhrada alebo doplnok stravy. Pri malom nedostatku niektorej látky je rozdiel v organizme zanedbateľný.

Mikroživiny hrajú dôležitú úlohu v ochrane organizmu pred oxidačným poškodením pri výrobe energie, syntéze hemoglobínu, udržiavaní zdravých kostí a zubov, správnej funkcii imunitného systému a zásobovaní tela ochrannými látkami.

Športovci často trpia nedostatkom vitamínov, a to najmä pri zníženom energetickom príjme počas diéty, alebo pri jednotvárnom nevyváženom jedálničku. Preto je pre nich veľmi dôležitý práve príjem vitamínov a minerálov vo forme multivitamínových doplnkov (One-a-dayDaily PackVitabolic.)

Najbežnejšie vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité nie len pre stravu športovcov sú vápnik, vitamín D, vitamíny skupiny B, železo, zinok, horčík a antioxidanty ako je vitamín C, vitamín E, beta-karotén a selén.

Vitamíny B: Tiamín, Riboflavín, Niacín, vitamín B6, Kyselina Pantoténová, Biotín, Kyselina listová, Vitamín B12

Vitamíny skupiny B sú nesmierne dôležité pri celom rade procesov v ľudskom tele, nachádzajú sa prakticky všade. Najdôležitejší je tento vitamín práve vo svaloch a v nervoch. Vitamín B komplex plní dve dôležité funkcie, ktoré úzko súvisia s tréningom. Tiamín, riboflavín, niacín, B6, kyselina pantoténová a biotín sa priamo podieľajú na výrobe energie v priebehu fyzického výkonu, zatiaľ čo kyselina listová a vitamín B6 pri produkcii červených krviniek, proteínovej syntéze a fungovaní centrálnej nervovej sústavy. Vitamín B sa hodí aj na posilnenie imunity a je doplňujúcim vitamínom pri liečbe veľkého množstva chorôb. Zvýšený prísun vitamínov B sa odporúča pre vegetariánov, vegánov, ľudí v dlhodobej redukčnej diéte, športovcov, fyzicky ťažko pracujúcich ale aj pri nadmernej psychickej záťaži. (B-Complex)

Vitamíny a minerály

Vitamín D

Vitamín D je dôležitý pre správnu absorpciu vápnika a fosforu, prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi, k udržaniu zdravých kostí, reguluje rovnováhu nervového systému a zohráva tiež dôležitú úlohu v procese delenia buniek. Podstatné množstvo vitamínu D si dokáže naše telo vytvoriť kontaktom slnečného žiarenia s pokožkou. Nedostatok slnečných lúčov, počas jesenného a zimného obdobia, môže spôsobovať nedostatok vitamínu D. Týmto môžu trpieť aj ľudia, ktorí sa zdržiavajú väčšinou doma alebo v uzavretých priestoroch, ale aj ľudia, ktorí pracujú na nočné zmeny a cez deň spia. (Vitamin D3)

Antioxidanty: Vitamín C, vitamín E, beta-karotén, selén

Hlavnou funkciou antioxidantov, je ochrana bunkových membrán pred oxidačným poškodením. Počas tréningu, nastáva zvýšená spotreba kyslíku, čo môže spôsobiť oxidačné poškodenie svalov a ďalších buniek v dlhodobom horizonte. Dobre trénovaný športovec, je schopný odolávať vyšším úrovniam svalového stresu ako bežný jednotlivci, napriek tomu je potrebná suplementácia vitamínom C a E.


Antioxidanty, ako je vitamín E, hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní zápalov po intenzívnom cvičení a v procese regenerácie svalov. Vitamín E chráni telo pred voľnými radikálmi. Spomaľuje starnutie a zvyšuje odolnosť ľudského organizmu. Predovšetkým pre vytrvalostných športovcov je zvýšený príjem vitamínu E veľmi dôležitý. (Vitamin E)

Trvalý a dlhodobý tréning zvyšuje taktiež požiadavky na vitamín C a jeho požadované množstvo, preto odporúčame jeho zvýšený príjem v tréningovom období. (Vitamin C 1000)

Minerály
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with VSCO with a6 preset

Minerály: Vápnik, železo, zinok, horčík

Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov v tele, je veľmi dôležitý v priebehu rastu pre tvorbu kostného tkaniva. Obsah vápnika v krvi napomáha regulácii kontrakcie svalov, tiež hrá dôležitú úlohu v nervových spojeniach a normálnom zrážaní krvi. Nedostatok vápnika a vitamínu D vedie k nižšej hustote kostí a vyššej pravdepodobnosti stresových zlomenín. Je nenahraditeľný pre správnu funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi.
(CA-D3-K2Calcium Zinc Magnesium)

Železo hrá dôležitú úlohu pre kyslík nesúci bielkoviny, hemoglobín a myoglobín, a enzýmy podieľajúce sa na výrobe energie. Prívod kyslíka je dôležitý pre všetky športové činnosti rovnako ako aj pre dobre fungujúci nervový a imunitný systém. Nedostatok železa sa najčastejšie vyskytuje medzi športovcami, najmä ženami. Je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, bielkoviny prenášajúcej kyslík z pľúc k pracujúcim svalom.

Zinok hrá dôležitú úlohu v raste, výstavbe a regenerácii napríklad pri metabolizme cukrov, bielkovín, podieľa sa na syntéze DNA, RNA a hemoglobínu. Dôležitú rolu hrá aj v procese delenia, rastu a regenerácie buniek, podporuje rast kostí a dobré fungovanie zraku a mozgu. (Zinc+Chelate)

Diéta s nízkym obsahom živočíšnych bielkovín, s vysokým obsahom vlákniny a vegetariánska strava zvyčajne vedie k nedostatku zinku. Príjem zinku je úzko spojený aj s úrovňou hormónov štítnej žľazy a využitím bielkovín. Štúdie preukázali vzťah medzi príjmom zinku a prácou obehového systému, a jej vplyv na svalovú silu a vytrvalosť.

Horčík je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom. Je dôležitý pre bunkový metabolizmus a v regulácii stability bunkovej membrány, pri prenose nervových impulzov, obehovom systéme, imunitnom systéme a vplýva na normálne fungovanie endokrinného systému, transportuje cukor do buniek a asistuje pri jeho premene na energiu. (Magnesium)

Sodík je kritický elektrolyt, ktorý sa z tela stráca potením. Jeho hlavnou funkciou je regulovanie distribúcie telesných tekutín a acidobázickej rovnováhy. Nedostatok sodíka spôsobuje dehydratáciu, únavu a svalové kŕče. Draslík je obsiahnutý vo vnútri buniek a je potrebný pri elektrochemických dejoch v organizme.

Ak chcete zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok, mali by ste zvážiť užívanie multivitamínových doplnkov. Riešením pre vás môže byť prípravok One-a-day