Prejsť na obsah
Životný štýl

Gluténová intolerancia

Divíte sa, prečo sa cítite po jedle nafúknutý? Viete o neznášanlivosť lepku a jeho príznakoch?

Chlieb

V prípade neznášanlivosti lepku alebo celiakie, telo má neprirodzenú reakciu na lepok. Problém je spôsobený gliadínom, zložkou lepkového proteínu, ktorý môžeme nájsť v pšenici, jačmeni, raži a častokrát aj v ovse. Celiakia sa často prejavuje už počas detstva s príznakmi, ako sú chronická hnačka, strata hmotnosti, únava a nadúvanie.

Keď človek trpiaci touto chorobou konzumuje potraviny, ktoré obsahujú lepok, dochádza k zápalu tenkého čreva. Výsledkom je, že živiny nemôžu byť dostatočne absorbované a spracované v tráviacom systéme. Výsledkom je, že príliš veľa tekutiny a polo-strávenej potravy sa dostáva do hrubého čreva, kde nedochádza takmer k žiadnemu vstrebávaniu, preto stolica zostáva kvapalná a telu chýbajú živiny. Bohužiaľ, zatiaľ neexistuje žiadny liek na citlivosť a neznášanlivosť lepku. Jediným spôsobom liečby je, že nebudete konzumovať potraviny ktoré obsahujú lepok.

V dôsledku prísnej bezlepkovej diéty sa zastavia gastrointestinálne zápaly. Ľudia trpiaci neznášanlivosťou lepku musia presne vedieť, ktoré potraviny obsahujú lepok.

Je potrebné sa vyhnúť pšenici, raži, otrubám, obohatenej múke, bulguru, jačmeňu a koláčom, cestovinám, sušienkam a ďalším hotovým jedlám, ktoré obsahujú tieto obilniny. Nemali by ste piť pivo, alebo alkoholické nápoje z obilnín. Bohužiaľ, ovos musí byť tiež odstránený z vášho jedálnička. Je preto nutné venovať zvýšenú pozornosť polotovarom, ako sú konzervy, šalátové dresingy, zmrzlina, čokoláda, instantná káva, kečup, horčica, nárezy atď.

Neliečená citlivosť na lepok je často spojená aj s neznášanlivosťou laktózy a preto by ste mali venovať pozornosť mliečnym výrobkom.

Môžete konzumovať kukuricu, cirok, ryžu, divokú ryžu, rovnako ako aj amarant, quinou a pohánku. Zemiaky, banány a maniok sú tiež bohaté na sacharidy a nemusíte sa báť ich konzumácie.

Ak ste citliví na lepok, je odporúčané užívať vitamíny a minerálne doplnky, aby ste nahradili chýbajúce látky zo stravy.