Prejsť na obsah
Životný štýl

Deficit jódu a choroby štítnej žľazy

Pohľad na príznaky nedostatku jódu, dôležitého minerálu, ktorý pomáha k správnemu fungovaniu štítnej žľazy a jej hormónov. Prečo je pre naše zdravie dôležitý?

Deficit jódu a choroby štítnej žľazy

Jód je minerál potrebný na správnu produkciu hormónov štítnej žľazy. Ak sa cítite unavený, malátny, máte opuch hrdla a žijete v krajine s pôdou chudobnou na jód (Európa, južná Ázia a iné) je tu riziko, že trpíte nedostatkom jódu a zhoršenou funkciou štítnej žľazy. To má na svedomí aj spomalenie metabolizmu a následné priberanie hmotnosti. Funkcie jódu a štítnej žľazy sú dôležité aj pre športové výkony, mali by ste preto nasledujúcim riadkom venovať dostatočnú pozornosť.

Úloha jódu v ľudskom tele 

Jód a funkcie štítnej žľazy

Štítna žľaza je malý orgán v tvare motýľa nachádzajúci sa na prednej strane hrdla. Takmer všetky bunky vášho tela sa v každom tkanive spoliehajú na hormóny štítnej žľazy. Reč je o hormónoch tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), ktoré vznikajú práve za prítomnosti jódu. Tieto hormóny regulujú rýchlosť vášho metabolizmu, ovplyvňujú trávenie, srdcovocievny a reprodukčný systém, nervovú sústavu, kvalitu nechtov a kože.

Jód pre mentálne zdravie

Medzi jódom a duševným zdravým existuje súvislosť. Jód pomáha zaistiť dostatok T4 a T3, vďaka ktorým mozog aktivuje kľúčové neutransmitery ako sú dopamín, norepinefrín, serotonín, GABA a acetylcholín. Bez dostatočného množstva T4 a T3 môžu ľudia trpieť nespavosťou, únavou, depresiou a ťažkosťami so sústredením. Okrem toho štúdie zistili, že nedostatok jódu môže ovplyvniť schopnosti ako pamäť a učenie. Hormóny štítnej žľazy totiž pomáhajú vášmu mozgu rásť a rozvíjať sa.

Jód počas tehotenstva 

Dostatok jódu je zvlášť dôležitý pre tehotné a dojčiace ženy, pretože, tak ako na iné živiny, aj na jód má ich organizmus vyššie nároky. Jód vplýva na zdravý vývoj centrálnej nervovej sústavy a rast plodu aj narodeného dieťaťa. Jeho nedostatok v tehotenstve môže vyvolať až potrat, predčasný pôrod, poruchy vývoja placenty a laktácie.

Aké je odporúčaná denná dávka jódu? 

Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča dospelým a dospievajúcim užívať 150 mcg denne. Dojčatá by mali prijať cca 110 – 130 mcg denne, deti do 8 rokov 90 mcg, do 13 rokov už 120 mcg, tehotné ženy až 220 mcg a dojčiace matky 290 mcg jódu denne. Nadmerné užívanie jódu je spojené s niekoľkými rizikami. Zdravej štítnej žľaze by nadbytok jódu nemal robiť veľké ťažkosti, ale ak jeho množstvo stúpne 10 násobne oproti odporúčanej dávke 150 mcg, môže niektorým jedincom vyvolať poruchy štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza).

Príznaky a riziká deficitu jódu

Príznaky a riziká deficitu jódu

Nedostatok jódu sa prejavuje niekoľkými nepríjemnými príznakmi, ktoré môžu prerásť k závažným zdravotným problémom. Ak niektoré z nich na sebe spozorujete, mali by ste čím skôr navštíviť endokrinológa.

Symptómy nedostatku jódu 

Častým symptómom je pocit chladu z dôvodu spomaleného metabolizmu pre nedostatok hormónov štítnej žľazy. Nedostatok jódu sa môže prejaviť tiež vypadávaním vlasov, suchou pokožkou, nepravidelným menštruačným cyklom, či už spomenutými problémami s učením, únavou a priberaním na váhe.

Zdravotné riziká nedostatku jódu 

S nedostatkom jódu je spojený opuch na prednej časti hrdla, inak nazývaný struma. Je to spôsobené zväčšením štítnej žľazy, ktorá sa snaží týmto mechanizmom zabezpečiť normálnu tvorbu hormónov. Nedostatočný prísun jódu môže vyvolať zníženú funkciu štítnej žľazy, tzv. hypotyerózu. Deti narodené matkám s deficitom jódu môžu trpieť zakrpateným rastom, vážnym a nezvratným mentálnym postihnutím. Ďalej jeho deficit spôsobuje oslabenie imunitného systému či poruchy plodnosti.

Ako vplýva jód na štítnu žľazu a na vašu hmotnosť 

Jednou z príčin, prečo nemôžete schudnúť môže byť, že trpíte hypotyerózou. Hormóny štítnej žľazy majú zásadný vplyv na metabolizmus tukov a cukrov. Pri ich nedostatku dochádza k spomaleniu premeny energie z jedla na teplo. Čím je metabolizmus pomalší, tým vy spálite menej kalórií, čo vedie k zvýšenému ukladaniu energie do tukových zásob.

Strata hmotnosti pri problémoch so štítnou žľazou je preto veľmi náročná. Pridanie jódu do vašej stravy môže tieto negatívne dopady zvrátiť, pretože pomôže vášmu telu vytvoriť viac hormónov T3 a T4. Jód tiež pomáha odstrániť únavu, vďaka čomu budete viac aktívny a s dostatkom energie na tréningy.

Jód však nie je univerzálnym liekom pri problémoch so štítnou žľazou. Nadmerné množstvo jódu môže naopak narušiť funkcie štítnej žľazy a viesť k vzniku autoimúnneho ochorenia štítnej žľazy (autoimúnna tyreoditída alebo Hashimotova tyreoditída). Prekračovať odporúčané denné dávky jódu by ste preto vôbec nemali. Zvlášť keď trpíte na hypertyerózu. Ide o chorenie s nadmernou aktivitou štítnej žľazy a prejavu sa opačne ako hypotyeróza: chudnutie, hyperaktivita, neznášanlivosť tepla, potenie.

Jedlá bohaté na jód

Jedlá bohaté na jód 

Vďaka povinnému pridávaniu jódu do soli dokážeme na Slovensku pokrývať potreby obyvateľstva naň. Rizikovými skupinami sú však naďalej tehotné a dojčiace ženy, vegáni či ľudia na neslanej diéte. Ak vám lekár odporučí zvýšiť príjem jódu, skúste niektorú z nasledujúcich potravín.

  1. Morské riasy, jeden celý list sušený: 11–1,989% ODD
  2. Treska (85 gramov): 66% ODD
  3. Jogurt, obyčajný, 1 šálka: 50% ODD
  4. Vajce: 16% ODD
  5. Tuniak, konzervovaný (85 gramov): 11% ODD
  6. 5 sušených sliviek: 9% ODD

Vitamíny a suplementy pri nedostatku jódu 

Ak vám bol zistení deficit jódu, nájdete ho aj v kvalitných doplnkoch od BiotechUSA. Suplement L-Tyrosine obsahuje tiež 100mcg jódu. Spolu pomáhajú výrazne znižovať nepriaznivé prejavy zníženej činnosti štítnej žľazy. 30 mcg jódu nájdete tiež v doplnku FAT-X, ktorý obsahuje látky podporujúce metabolizmus a spaľovanie tukov. 150 mcg jódu spolu s ostatnými stopovými prvkami vám poskytne produkt Multimineral Complex.

Čo užívať na nízko jódovej diéte?

Čo užívať na nízko jódovej diéte?

Nakoľko doplnky jódu môžu mať negatívny dopad na hypotyerózu, mali by ste ich užívanie vždy konzultovať so svojím lekárom. Okrem liekov na predpis môžu štítnej žľaze pomôcť aj ďalšie vitamíny a minerály. Sú to selén, Zinok, tyrozín, B-Complex a Vitamín D.

Jód je nevyhnutnou živinou. Vaše telo ho používa na výrobu hormónov štítnej žľazy, ktoré sú potrebné na výrobu energie a reguláciu metabolizmu. Ak si myslíte, že nemáte dostatok jódu, porozprávajte sa svojím lekárom. „Zlatá stredná cesta“ prináša úspech vždy, a najmä v zdraví, kde každý extrém má mnoho rizík.

Katarína Jurčiaková