Prejsť na obsah
Životný štýl

Deficit jódu a choroby štítnej žľazy

Jód je minerál potrebný na správnu produkciu hormónov štítnej žľazy. Ak sa cítite unavený, malátny, máte opuch hrdla a žijete v krajine s pôdou chudobnou na jód (Európa, južná Ázia a iné) je tu riziko, že trpíte nedostatkom jódu a zhoršenou funkciou štítnej žľazy. Tento nedostatok má na svedomí aj spomalenie metabolizmu a následné priberanie hmotnosti. Funkcie jódu a štítnej žľazy sú dôležité aj pre športové výkony, mali by ste preto nasledujúcim riadkom venovať dostatočnú pozornosť.

Jód a štítna žľaza

Štítna žľaza je malý orgán v tvare motýľa nachádzajúci sa na prednej strane hrdla. Takmer všetky bunky ľudského tela sa v každom tkanive spoliehajú na hormóny štítnej žľazy. Reč je o hormónoch tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), ktoré vznikajú práve za prítomnosti jódu. Tieto hormóny regulujú rýchlosť vášho metabolizmu, ovplyvňujú trávenie, srdcovocievny a reprodukčný systém, nervovú sústavu, kvalitu nechtov aj kože.

Jód pre mentálne zdravie

Medzi jódom a duševným zdravím existuje súvislosť. Jód pomáha zaistiť dostatok T4 a T3, vďaka ktorým mozog aktivuje kľúčové neutransmitery ako sú dopamín, norepinefrín, serotonín, GABA a acetylcholín. Bez dostatočného množstva T4 a T3 môžu ľudia trpieť nespavosťou, únavou, depresiou a ťažkosťami so sústredením. Okrem toho štúdie zistili, že nedostatok jódu môže ovplyvniť aj kognitívne schopnosti mozgu akými sú pamäť a učenie. Hormóny štítnej žľazy totiž pomáhajú vášmu mozgu rásť a rozvíjať sa.

Jód počas tehotenstva 

Dostatok jódu je zvlášť dôležitý pre tehotné a dojčiace ženy, pretože, tak ako na iné živiny, aj na jód má ich organizmus vyššie nároky. Jód vplýva na zdravý vývoj centrálnej nervovej sústavy a rast plodu aj narodeného dieťaťa. Jeho nedostatok v tehotenstve môže vyvolať až potrat, predčasný pôrod, poruchy vývoja placenty a laktácie.

Denná dávka jódu

Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča dospelým a dospievajúcim užívať 150 mcg denne. Dojčatá by mali prijať cca 110 – 130 mcg denne, deti do 8 rokov 90 mcg, do 13 rokov už 120 mcg, tehotné ženy až 220 mcg a dojčiace matky 290 mcg jódu denne. Nadmerné užívanie jódu je spojené s niekoľkými rizikami. Zdravej štítnej žľaze by nadbytok jódu nemal robiť veľké ťažkosti, ale ak jeho množstvo stúpne 10 násobne oproti odporúčanej dávke 150 mcg, môže niektorým jedincom vyvolať poruchy štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza).

Príznaky a riziká deficitu jódu

Príznaky a riziká deficitu jódu

Ako zistím nedostatok jódu? Nedostatok jódu sa prejavuje niekoľkými nepríjemnými príznakmi, ktoré môžu prerásť k závažným zdravotným problémom. Ak niektoré z nich na sebe spozorujete, mali by ste čím skôr navštíviť endokrinológa.

Symptómy nedostatku jódu 

Častým symptómom je pocit chladu z dôvodu spomaleného metabolizmu pre nedostatok hormónov štítnej žľazy. Nedostatok jódu sa môže prejaviť tiež vypadávaním vlasov, suchou pokožkou, nepravidelným menštruačným cyklom, či už spomenutými problémami s učením, únavou a priberaním na váhe.

Zdravotné riziká nedostatku jódu 

S nedostatkom jódu je spojený opuch na prednej časti hrdla, inak nazývaný struma. Je to spôsobené zväčšením štítnej žľazy, ktorá sa snaží týmto mechanizmom zabezpečiť normálnu tvorbu hormónov. Nedostatočný prísun jódu môže vyvolať zníženú funkciu štítnej žľazy, tzv. hypotyerózu. Deti narodené matkám s deficitom jódu môžu trpieť zakrpateným rastom, vážnym a nezvratným mentálnym postihnutím. Deficit jódu spôsobuje aj oslabenie imunitného systému či poruchy plodnosti.

Ako vplýva jód na štítnu žľazu a na vašu hmotnosť 

Jednou z príčin, prečo nemôžete schudnúť môže byť, že trpíte hypotyreózou. Hormóny štítnej žľazy majú zásadný vplyv na metabolizmus tukov a cukrov. Pri ich nedostatku dochádza k spomaleniu premeny energie z jedla na teplo. Čím je metabolizmus pomalší, tým vy spálite menej kalórií, čo vedie k zvýšenému ukladaniu energie do tukových zásob.

Strata hmotnosti pri problémoch so štítnou žľazou je preto veľmi náročná. Pridanie jódu do vašej stravy môže tieto negatívne dopady zvrátiť, pretože pomôže vášmu telu vytvoriť viac hormónov T3 a T4. Jód tiež pomáha odstrániť únavu, vďaka čomu budete viac aktívny a s dostatkom energie na tréningy.Jód však nie je univerzálnym liekom pri problémoch so štítnou žľazou. Nadmerné množstvo jódu môže naopak narušiť funkcie štítnej žľazy a viesť k vzniku autoimúnneho ochorenia štítnej žľazy (autoimúnna tyreoiditída alebo Hashimotova tyreoiditída). Prekračovať odporúčané denné dávky jódu by ste preto vôbec nemali. Zvlášť keď trpíte na hypertyreózu. Ide o ochorenie s nadmernou aktivitou štítnej žľazy a prejavu sa opačne ako hypotyreóza: chudnutie, hyperaktivita, neznášanlivosť tepla, potenie.

Denná dávka jódu

Vďaka povinnému pridávaniu jódu do soli dokážeme na Slovensku pokrývať potreby organizmu pri zabezpečení dennej dávky jódu. Rizikovými skupinami sú však naďalej tehotné a dojčiace ženy, vegáni či ľudia na neslanej diéte. Ak vám lekár odporučí zvýšiť príjem jódu, skúste niektorú z nasledujúcich potravín, nedostatok jódu upravíte najmä ich pravidelnou konzumáciou.

  1. Morské riasy, jeden celý list sušený: 11–1,989% ODD (odporúčaná denná dávka)
  2. Treska (85 gramov): 66% ODD
  3. Jogurt, obyčajný, 1 šálka: 50% ODD
  4. Vajce: 16% ODD
  5. Tuniak konzervovaný (85 gramov): 11% ODD
  6. 5 sušených sliviek: 9% ODD

Vitamíny a suplementy na nedostatok jódu 

Ak vám bol zistení deficit jódu, nájdete ho aj v kvalitných doplnkoch od BioTechUSA. Suplement L-Tyrosine obsahuje tiež 100 mcg jódu. Spolu pomáhajú výrazne znižovať nepriaznivé prejavy zníženej činnosti štítnej žľazy. 30 mcg jódu nájdete tiež v doplnku FAT-X, ktorý obsahuje látky podporujúce metabolizmus a spaľovanie tukov. 150 mcg jódu spolu s ostatnými stopovými prvkami vám poskytne produkt Multimineral Complex.

Čo užívať na nízko jódovej diéte?

Čo užívať počas nízko jódovej diéty?

Pretože doplnky s obsahom jódu môžu mať negatívny dopad na hypotyreózu, mali by ste ich užívanie vždy konzultovať so svojím lekárom. Okrem liekov na predpis môžu štítnej žľaze pomôcť aj ďalšie vitamíny a minerály. Sú to selén, Zinok, B-Complex a Vitamín D.

Katarína Jurčiaková