Prejsť na obsah
Životný štýl

Čo je tajomstvom účinnej diéty?

Existuje nespočetné množstvo diét. Tento fakt svedčí o tom, že každý človek je iný, jedinečný a na každého funguje nejaká iná technika. V tomto článku nechceme poukázať ani na jednu z nich. Len vás chceme upozorniť na veci, na ktoré si treba dávať pozor. Taktiež treba spomenúť to, vďaka čomu bude vaša diéta účinná.

Tajomstvo úspešnej diéty

Nelámte si hlavu nad tým, ktorá z diét je tá správna, z ktorej schudnete čo najrýchlejšie a dosiahnete najlepší želaný efekt. Najprv si treba uvedomiť čo pojem „správna diéta“ vlastne znamená. Diéty môžu často ohroziť naše zdravie, preto je veľmi dôležité vyberať si podľa určitých kritérií. Tými môžu byť napríklad vek alebo schopnosti.

Jednou z najdôležitejších vecí je dosiahnutie viditeľných výsledkov v čo najkratšom čase. Tí z Vás, ktorí už chudnúť skúšali, presne vedia, či si vybrali správnu diétu. To znamená, že výsledky bolo vidno už po prvom týždni. Pri správnej diéte môžeme očakávať úbytok hmotnosti cca 0,5-1 kg za týždeň. Tento efekt dosiahnete len pri presnom pláne cvičenia a stravovacom pláne (ak budete menej jesť, ale aj v inom zložení ako predtým).

Podľa čoho si treba vybrať správny stravovací plán?

Oplatí sa vybrať si diétu, ktorá obsahuje zväčša jedlá, ktoré zvyčajne konzumujete a obľubujete ich. Neskôr sa týmto postupom vaše telo oveľa rýchlejšie prispôsobí na zdravý životný štýl. Ak si zvolíte drastickú STAR diétu je dosť pravdepodobné, že po jej skončení sa dostaví neželaný jojo efekt, vďaka ktorému získate takú istú váhu ako pred diétou.

Úspešná diéta musí byť zdraviu prospešná. Počas diéty nesmiete zabúdať na neustály prísun nevyhnutných vitamínov, minerálnych látok, bielkovín a stopových prvkov. Bez prísunu týchto látok nám síce váha môže ukazovať úbytok váhy, ale telu budú tieto látky chýbať.

Tajomstvom úspešnej a účinnej diéty nie je nič iné, len to že musí byť zdraviu prospešná.

Úbytok na hmotnosti môžete dosiahnuť len tým, že znížite príjem sacharidov a tukov. Účinnosť diéty možno zlepšiť pravidelným tréningom. Okrem týchto dôležitých živín má pre telo veľký význam aj správny príjem tekutín. Počas trvania diéty je nevyhnutné prijímať primerané množstvo tekutín, najlepšie vody. Voda je potrebná k správnemu fungovaniu organizmu a metabolizmu. Preto je dôležité vedieť, že denný príjem tekutín nezahŕňa napríklad zeleninovú polievku alebo kávu. Tieto tekutiny tiež obsahujú látky, ktoré je potrebné stráviť. A k tomu je tiež potrebná voda.

Pitný režim

Odporúča sa vyhýbať sladeným nápojom, pretože v porovnaní s vodou obsahujú viac kalórií. Denná spotreba vody je 2,5-3 litre, nielen počas diéty, ale aj mimo nej. Môžete naraz vypiť aj pol litra vody, ktorá Vás zasýti, oddiali pocit hladu a zároveň udržuje správnu funkciu obličiek. Ak Vás už voda omrzí môžete začať piť bylinné čaje, ale len bez cukru. Ich veľkým negatívom je, že sú poväčšine kyslasté, avšak môžete si ich osladiť sladidlom.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že diéta znamená cestu ako zmeniť životný štýl. To znamená, že si musíte dávať pozor na prijaté živiny, množstvo prijatej a spotrebovanej vody, kontrolovať príjem sacharidov a&nbsptukov. K tejto zmene životného štýlu patrí aj pohyb. Pri výbere pohybovej aktivity sa treba informovať o dostupných možnostiach na základe vášho veku, postavy, voľného času a zabehnutého životného rytmu.