Prejsť na obsah
Životný štýl

Časté otázky o spaľovaní tuku

Keď ste sa konečne donútili hýbať sa (možno ste znova začali cvičiť), môže vás hnevať, že prešlo mnoho týždňov a mesiacov bez očakávaných výsledkov. Nechcem byť poslom zlých správ – ale niečo musíte robiť zle! Nestrácajte ešte nádej. Nemusíte zahodiť celý váš plán, len ho musíte trochu upraviť.

Časté otázky o spaľovaní tuku

Či sa vám to páči alebo nie, nájsť rovnováhu je základ. Na svete neexistuje nič, čo by mohlo dlhodobo pretrvávať v stave nerovnováhy (a platí to pre všetky oblasti života, vrátane športu). Niekedy je menej viac a málo nerobí dobro. Práve preto je celkom náročné nájsť tú správnu rovnováhu, kde sa pohybujete na tej „akurátnej“ úrovni. Keďže nie vždy ju zvládneme nájsť sami, všetko by bolo lepšie, keby ste sa mohli poučiť z vlastných chýb.

4 mýty, ktorým veríte ako začiatočník

1. „Nechcem cvičiť s ťažkými váhami, ak chcem rysovať musím používať ľahké váhy.“

Za prvé, čo myslíte tými ľahkými váhami? Nájdite najväčšiu váhu, ktorá vám umožní spraviť sériu 8 až 12 opakovaní. To je maximálna záťaž, a na spaľovanie tuku potrebujete spraviť z toho 80 až 100%. A prečo? Pravdepodobne nechcete cvičiť bicepsy 3 hodiny, aby ste konečne naštartovali metabolizmus. Život nie je len o cvičení. Okrem toho, ak cvičíte takto dlho, výrazne sa tým zvýši aj čas potrebný na regeneráciu. Našim cieľom je pravidelne cvičiť (denne alebo každý druhý deň). S primerane veľkým závažím a priemerným počtom opakovaní môžete zlepšiť percento vášho telesného tuku v prospech svalov (stanete sa viac súmerným a vyrysovaným) a naštartujete spaľovanie tuku. To ale neznamená, že by ste mali prestať trénovať hneď ako skončíte so zdvíhaním činiek.

2. „Cvičím dvakrát denne. Ráno behám, poobede robím drepy a brušáky doma/v telocvični, ale výsledky sotva vidieť.“

To na čo odkazujeme vyššie, platí taktiež tu: svaly budujete a váhu strácate nie počas tréningov, ale počas oddychu medzi nimi. Jednoducho povedané – ak doplníte správne živiny, ktoré svaly počas cvičenia strácajú, a ako dôsledok záťaže sa objavia mikro-trhliny, telo ich potom počas oddychu regeneruje tým, že ich posilňuje. Ak niečo z toho vynecháte, tento proces skolabuje. Cvičiť dvakrát denne sa odporúča pre skúsených profesionálnych bodybuilderov a športovcov, ktorým asistuje tréner. Ako bežnému človeku môže byť pre vás ťažké nájsť rovnováhu a môžete vaše telo ľahko preťažiť. Verili by ste, že s dobrým spánkom, oddychom a wellnessom môžete dosiahnuť lepšie výsledky ako s druhým cvičením?

3. „Ak z času na čas vynechám jedlo a nevypijem proteínový šejk po cvičení, bol môj tréning úplne zbytočný?

Máme množstvo článkov o aktuálnych a nerealistických účinkoch výživových doplnkov (link). Nie je to mačka vo vreci. Nie sú to elixíry. Vaše ciele môžete dosiahnuť aj bez nich. Samozrejme, sú dôležitými nástrojmi, ktoré vás nabijú energiou, nakopnú, podporia vašu snahu o redukciu hmotnosti a poskytnú výbornú alternatívu k bežnému jedlu napríklad, ak nemáte čas jesť alebo variť. Ale mali by ste si pamätať jednu vec. Tréning nikdy nie je zbytočný, každé cvičenie sa ráta! Samozrejme, ak môžete, po tréningu užite nejaký proteín a aj sacharidy (najlepšie by bolo kompletné jedlo), ale vaše svaly sa nezmenšia len preto, že raz za čas vynecháte jedlo! (Porovnala by som tento mýtus s mýtom, že „veľké závažia zo mňa spravia borca“. Verte mi, katabolizmus a rast svalov nie je otázka pár sekúnd, vyžaduje si to týždne, mesiace a niekedy dokonca aj roky tvrdej práce, lenivosti a zlých návykov!)

4. „Som chudý, pravidelne hrám futbal / volejbal / hádzanú / bicyklujem / behám a stále, moje svaly nevidno. Chcem spaľovať tuk, aby som bol vyrysovaný.“

Za prvé, gratulujem! Určite športujete už od malička. Je veľmi dôležité vyvinúť si lásku k cvičeniu a športu od útleho detstva. Neurobili ste žiadnu „chybu“. Bolo by nesprávne tvrdiť, že vám cvičenie bráni v spaľovaní tuku! Avšak, jediný trik je v tom, že vaše telo je úžasný mechanizmus, ktorý si ľahko zvykne na monotónnu a konštantnú námahu. Ak ste vo volejbalovom tíme, pripravovali ste sa na súťaže roky. To, čo by bolo pre naše telá bola obrovská výzva, to by pre vás nebolo nič zvláštne. Avšak, ak vystavíte vaše telo novým druhom námahy, uvidíte zmenu skôr ako sa nazdáte! Tréning v posilňovni by pre vás bol skvelým doplnkom k vyššie spomenutým športom. A naopak, ak ste zatiaľ cvičili len s činkami, prečo nezačnete dvakrát týždenne plávať? Môže to zlepšiť aj vašu kondičku. Choďte na to!

Necíťte sa zahanbene. Ak ste sa zasekli vo svojej premene, povedzte váš príbeh fitness blogerovi, vášmu osobnému trénerovi alebo aj nám. Naši odborníci radi zodpovedajú všetky vaše otázky.

Panna Plézer
tréner