Prejsť na obsah
Životný štýl

Alternatívne spôsoby stravovania – Paleo diéta

V predchádzajúcom článku sme si predstavili diétu založenú na prerušovanom pôste, v tomto sa oboznámime so základmi ďalšieho spôsobu stravovania, paleolitickej diéte. Jej základná myšlienka hovorí, že z evolučného hľadiska stravy a životného štýlu sme stále pravekí lovci, naša dna a dna jaskynných ľudí je identická.

Paleo diéta

Všetky civilizačné choroby sú výsledkom, podľa zástancov palea, úplného odklonu spoločnosti od prirodzeného jedenia a žitia. Prelomový bod v našich dejinách je neolitická revolúcia, kedy človek – lovec začal pestovať obilie a stal sa človekom – farmárom. Paleo jedlíci tvrdia, že i napriek niekoľko tisícom rokov sa ľudský organizmus stále neprispôsobil strave bohatej na sacharidy, „éčka“ či sedavý spôsob života. Narastajúci počet ľudí trpiacich na rôzne choroby, ako sú cukrovka, alebo dokonca rakovina, si vysvetľujú práve čoraz väčším a agresívnejším odchýlením od životného štýlu pravekého človeka.

Aký bol vlastne životný štýl „jaskynných“ ľudí? Po dobu 2,6 milióna rokov boli naši predkovia zberači a lovci. Základom ich stravy boli najmä tučné potraviny, ako mäso, vnútornosti a vajcia, príležitostne ich jedálníček spestrilo bobuľovité ovocie, orechy či hľuzy. Ich organizmus dokázal v čase núdze metabolizovať vlastný tuk, aby ochránil svaly, ktoré potrebovali na ulovenie koristi. Tukový metabolizmus im zabezpečoval stáli prísun energie, nejedli niekoľko krát denne, a predsa vládali skoliť bizóna či mamuta. Človeka z paleolitu si nepredstavujme ako maratónskeho bežca, ale skôr ako zdatného šprintéra s dostatočne rozvitou muskularitou.

Moderný paleo lovec

Éra takýchto obyvateľov zeme skončila pred 10 000 rokmi neolitickou revolúciou, kedy sa ľudstvo zmenilo na usadlú spoločnosť, ktorá sa venuje najmä poľnohospodárstvu. Začali sme pestovať jačmeň či pšenicu, tým sa zmenila od základov naša pôvodná skladba potravy. Do popredia sa dostali sacharidy. Došlo k radikálnej zmene stravovacích návykov a rozšíreniu mnohých ochorení, ktoré boli v minulosti skôr výnimkou- obezita, diabetes II. typu, Alzheimerova choroba,…)

Moderný paleo lovec však neje surové mäso, ani nechodí s oštepom na medveďa. Paleo stravovanie sa podstatne líši od v médiách prezentovaného životného štýlu. V reklamách vídať vysmiatych členov rodiny pri raňajkách, mlieko lejúce sa do misky s cereáliami, rastlinné maslo kĺzajúce sa po plátku chleba. Tuky tvoria vrchol známej potravinovej pyramídy, čo znamená ich nízke zastúpenie v jedálníčku moderného človeka. Slanina, maslo a vajíčka sú považované za hlavné príčiny srdcovo cievnych ochorení. Postupne sa však ukazuje, že tak ako sa lekári mýlili v obsahu železa v špenáte, i teraz urobili krok vedľa. Naopak, zvýšený príjem rastlinných tukov, nízkotučných výrobkov a sacharidov nie je cestou k trvalému zdraviu.

Skladba jedálnička paleo stravníka

Paleo pyramída

Ako vyzerá skladba jedálnička paleo stravníka? Tuky tvoria 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-30%. Rozdielny je aj prístup ku cvičeniu, či k dennému režimu vôbec. Ako som písala vyššie, naši predkovia neboli vytrvalostní bežci, svoju korisť ulovili vďaka rýchlemu a silnému útoku, nie že si okolo nej dávali svoju hodinku kardia. V súčasnej dobe je veľmi populárny cross-fit. No len málokto vie, že pravý cross-fit nadšenec je zároveň aj paleo stravník. Sila, rýchlosť, zdatnosť, to všetko sa rozvíja práve vďaka cross-fit tréningom. Silní, rýchli a zdatní boli aj lovci z minulosti. Bežné je aj dodržiavanie pôstu, no nie je podmienkou.

Súčasťou paleo diéty je stav ketóza. Ide o stav, ktorý je možné vyvolať prísnou hladovkou alebo príjmom sacharidov pod 50 g na deň. Pri paleo diéte sa využíva ten druhý- zdravší a efektívnejší spôsob. Pri dlhodobom nedostatku sacharidov v strave a naopak, vysokom príjme tukov, organizmus prepne väčšinu svojich buniek tak, aby boli schopné namiesto glukózy využívať ketóny- sú to látky, ktoré začne pečeň vytvárať z tukov pri nedostatku glukózy. Prechod do ketózy trvá aj 8 týždňov, a vyžaduje si pripravenosť jedinca na bolesti hlavy, studené končatiny, či búšenie srdca. No i napriek zdĺhavej adaptácii metabolizmu väčšina ľudí tvrdí, že im to stálo za to. Ketózu možno chápať aj ako podpornú liečbu epilepsie, autoimúnnych ochorení, inzulínovej rezistencie. Keďže väčšina rakovinových buniek využíva na svoj rast glukózu, nutričná ketóza môže pomôcť v boji aj proti takémuto závažnému ochoreniu a to z toho dôvodu, že rapídne znižuje objem dostupnej glukózy v krvi, vďaka čomu zastaví prísun výživy rakovinovým bunkám.

Paleo diéta

Životný štýl Paleo

Ak sa rozhodnete pre paleo stravovanie, musíte počítať s radikálnou zmenou jedálnička. Do nákupného vozíku už viac nedáte nič čo obsahuje lepok, sóju, strukoviny, konzervanty, dochucovadlá, žiaden cukor. Dopriať si môžete dostatok zeleniny, tučných rýb, mäsa, orechov, semiačok, bobuľového ovocia a samozrejme kvalitných olejov a tukov. Vhodným doplnkom výživy pre Paleo diétu je aj Beef Protein, ktorý je vyrobený z hovädzieho mäsa, bez pridaného kreatínu, bez laktózy a sóje.

Samotné paleo má viac verzií, jedna, ktorá dovoľuje konzumovať zemiaky, bataty, ryžu a mliečne výrobky, a druhá, čo tieto potraviny odmieta. Jedno majú však spoločné – tuky tvoria najväčší percentuálny podiel stravy. Veľký dôraz kladú aj na pôvod potravín. Uprednostňujú mäso z bio alebo domácich fariem, ani vajíčka či zelenina nie sú výnimkou. Tak ako v minulosti jedli naši predkovia jedlo z prírody a nie jedlo zo skúmaviek, tak i moderný človek, by mal hľadieť najmä na kvalitu a nie kvantitu.

Paleo je skôr životný štýl než diéta. Vďaka vylúčeniu lepku sa mnohým ľuďom zlepšil zdravotný stav, znížil sa cholesterol, zmiernili alergie, upravili sa hormonálne reakcie v tele. Nie je to len pomôcka na schudnutie do nových riflí, ale najmä cesta ako žiť kvalitnejší a zdravší život.

Katarína Jurčiaková