Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako začať so zmenou životosprávy?

Zmena životosprávy je pomalým procesom, je k nej potrebná značná sila vôle a samozrejme trpezlivosť. Ako sa hovorí, začiatky sú ťažké a každým dňom to bude len ľahšie a ľahšie. Ale ako vôbec začať?

Vynechajte cukor a bielu múku!

Nezľaknite sa, ak v spočiatku budete túžiť po hriešnych sústach. Bohužiaľ, rafinovaný cukor a múka rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi a vyvolávajú rýchlu inzulínovú reakciu. Práve preto ich dlhodobá konzumácia zvyšuje riziko ochorenia na cukrovku. Oplatí sa konzumovať pomaly sa vstrebávajúce zložené sacharidy, ktoré pre váš organizmus poskytujú energiu priebežne, preto aj potláčajú pocit hladu. Samozrejme, nemusíte preto vylúčiť z vášho života sacharidy úplne. Po cvičení konzumuj tie rýchlo sa vstrebávajúce, z dôvodu ich rýchlej absorpcie!

Ako začať so zmenou životosprávy?

Nevynechajte sacharidy úplne!

Viacerí sa snažia chudnúť tak, že úplne vynechajú konzumáciu sacharidov. Prečo to neodporúčam? Jednak sacharidy potrebuje organizmus aj počas redukčnej diéty či už z hľadiska prísunu energie alebo v záujme vhodného fungovania nervového systému a bez sacharidov nebudú také účinné ani cvičenia. Na druhej strane príde k poklesu bazálneho metabolizmu, čo spôsobuje príčinu efektu „spočiatku som chudla veľa, ale teraz som prestala“. Bazálny metabolizmus si vyžaduje 60-70% našej kalorickej potreby, čo je potreba nášho organizmu v pokoji. Ak budete prísun sacharidov udržovať na nízkej úrovni, zníži sa aj váš bazálny metabolizmus a tým sa spustí nekonečný kruh.

Nebojte sa požiadať o pomoc!

V záujme zdravého a účinného formovania tela je pre úplného začiatočníka vhodné vyžiadať si radu osobného trénera alebo dietetika. Väčšina trénerov môže odporučiť aj výživové doplnky, ktorých sa absolútne nemusíte obávať. Samozrejme používanie spaľovačov tukov môže byť účinné, ale ako základnú výbavu si po cvičení zaobstarajte rýchlo sa vstrebávajúce bielkoviny z mliečnej srvátky alebo hovädzie bielkoviny a k nim multivitamín (ostatné sú voliteľné, ale tieto dva sú povinné). Nakoľko diétna strava zvyčajne predpisuje nižší prísun sacharidov, preto aminokyseliny tvoriace bielkoviny zabezpečujú chudnutie z tukov a nie zo svalov. A multivitamíny je potrebné konzumovať nielen v záujme vyhýbania sa chorobám, ale aj kvôli našim metabolickým procesom a tým aj vstrebávaniu bielkovín.

Postupujte po jednotlivých krokoch!

Podľa môjho názoru je najdôležitejšie, aby ste na to šli postupne. Vytýčte si reálne ciele, veď nie každý je schopný za tri mesiace dosiahnuť súťažnú formu. Menšie zmeny a dosiahnutie menších cieľov môžu motivovať viac, ako keď človek naháňa surrealistické ciele. Prvoradým hľadiskom musí byť vaše zdravie a v súlade s tým postupujte ďalej. Nenúťte sa do drastických diét a zvoľte si len taký druh športu, ktorý sa vám aj páči. Veď podstatou je, aby ste prostredníctvom zlepšenia kvality vášho života žili šťastnejší život ako doteraz!

Kővágó Heni