Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako sa (ne)priberá na dovolenke

Prázdniny sa už začali, leto a dovolenkové obdobie je v plnom prúde a mnohí z nás si užívajú vysnívaný oddych, alebo ešte len plánujú relaxovať pri mori. Dovolenka je nielen neodmysliteľnou súčasťou leta, množstvo zážitkov, zábavy, príhod a čas strávený s dobrým kolektívom, na ktorý sa každý z nás teší celý rok, ale zároveň prináša so sebou aj množstvo príprav, vybavovania a starostí. No a hlavne tie starosti ohľadom našej postavy určite pozná každý.

Dovolenka

Pred dovolenkou riešime ako budeme vyzerať v plavkách, snažíme sa urobiť „formu“ na leto, aby sme sa pri bazéne nemuseli hanbiť vyzliecť a bez problémov si mohli obliecť akékoľvek šaty. Mnohí z nás začnú pred letom viac cvičiť, upravia si stravu, prípadne si naordinujú rýchlu redukčnú diétu, len aby boli na dovolenke tip-top. Všetka ich snaha sa zrúca ako domček z kariet hneď pri prvej večeri a pohľade na plné švédske stoly. Po redukčnej diéte do plaviek, dlhej a únavnej ceste a s pocitom, že musíme ochutnať zo všetkého, samozrejme čo najrýchlejšie, lebo všetko Vám zjedia ostatní rekreanti, sa vrhnete na všetko čo máte poruke a nakladáte si hlava-nehlava. A ako by to bolo, ak by sa príchod do hotela, prvá večera a prvý deň poriadne neoslávil. Teda nezapil nejakým sladkým koktailom, prípadne dvoma, alebo viacerými. Veď čo, na takej dovolenke sme len raz za rok, tak si musíme poriadne užiť. Áno to všetko je pekné, až kým sa na ďalší deň nezobudíte a neviete, či Vás viac bolí žalúdok, hlava alebo na Vás dopadla len únava z cesty.

Raňajky


Raňajky začínajú väčšinou už od 7:00, tak rýchlo, rýchlo treba obzrieť čo dávajú, aby nám ešte niečo ostalo. Pri myšlienke na plné raňajkové stoly zabudneme aj na bolesť hlavy a pálenie žalúdka a ešte sa ani poriadne neusadíme a už máme tanier naložený. Samozrejme, treba ochutnať zo všetkého, ako sa patrí. Sladké, slané, kyslé, horké, nejaká tá miestna špecialita aj tradičný chlebík so šunkou, ako sme zvyknutí z domu, nech telo nemá veľký šok a doprajeme si aj ovocíčko, aby sme mali dobrý pocit, že si strážime líniu. A taniere na stole iba pribúdajú a pribúdajú, a keď sa tak zadívame na ten plný stôl, uvedomíme si, že len na raňajky sme zjedli pomaly toľko ako za celý deň. No ale veď kto by nad tým rozmýšľal, keď akurát otvorili bufet na pláži a treba ísť pozrieť, čo tam dávajú a ako inak okoštovať. 

Cestou na pláž Vás už ponúkajú zmrzlinkou. Tak keď dávajú treba brať. Konečne sme dorazili na lehátko na pláži, už neostáva nič iné len rozprestrieť uterák, ľahnúť si a slniť sa. Lenže to už je 12 hodín a začína obed, ktorý si predsa nemôžeme nechať ujsť. Tak urobiť vztyk (čo je mimochodom prvá a posledná fyzická aktivita toho dňa) a poďho obedovať. Keďže sa pomaly začína prejavovať únava ešte z cesty, tak po dobrom obede si treba na hodinku, prípadne dve pospať. No a keď sa zobudíme najlepšie je nakopnúť sa kávičkou s koláčikom a trošku posedieť v bare a posurfovať na internete. Keď odpíšeme všetkým známym, poposielame domov fotky, zistíme, že sa už musíme chystať na večeru, lebo za chvíľu otvárajú reštauráciu….. No a po pár dňoch si uvedomíme, že šaty v ktorých sme prišli, sú nám nejako moc tesné a váhu nech radšej nikto ani nespomína, aby sme posledné dni strávili v pokoji a nie v depresiách, že máme o 10 kíl viac.

Teraz ruku na srdce, kto podobný scenár na dovolenke nezažil? Alebo kto sa nevracal z dovolenky so strachom postaviť sa na váhu? Ale musí to vždy tak byť? Veď dovolenka je o relaxe, oddychu a zážitkoch a nie o tom prejesť sa do prasknutia a za celý deň sa akurát tak premiestňovať medzi lehátkom a reštauráciou. Navyše práve v letnom období máme k dispozícii množstvo ovocia a zeleniny, nehovoriac o prímorských oblastiach, kde je kvalita stravy na veľmi vysokej úrovni. Čiže vyhovárať sa, že som nemal nič diétne na jedenie a preto som pribral nie je úplne na mieste.

Stavu si môžete pripraviť aj sami

Ak si na dovolenke pripravujete jedlo sami určite nebudete mať problém kúpiť si ovocie, zeleninu či ryby. Súčasťou hotelového stravovania, dnes už skoro vo všetkých hoteloch, býva „diet bufet“, kde je takmer všetko od mäsa pripravovaného na vode, dusenej zeleniny, bezlepkových výrobkov až po ryžové sucháre, takže aj tí z Vás, ktorí by chceli držať na dovolenke prísnu redukčnú diétu, by tu nemali najmenší problém. Ak by ste náhodou takéto vymoženosti nemali, skúste požiadať hotelový personál o možnosť diétneho stravovania alebo vami požadovanú úpravu jedla. Verím tomu, že vždy sa dohodnete alebo nájdete akýsi kompromis.

Pri stravovaní sa vždy dá nájsť riešenie a nakoniec otázka priberania nezáleží len od toho čo jete, ale aj od veľkosti porcií a pravidelnosti. Viem, že plné stoly a všetky tie dobroty lákajú každého a je ťažké im odolať, hlavne ak chceme vyskúšať všetko. Majme však na pamäti, že si nemusíme za každú cenu nakladať plné taniere. Najskôr si pozriem čo je k dispozícií, premyslím si načo mám chuť, naberiem si vždy menej a radšej sa vrátim neskôr dobrať si. Pozor by sme si mali dávať hlavne na veľkosť porcií a jedávať pravidelne päťkrát denne, aby to naozaj nedopadlo tak, že hneď na ráno zjeme celodennú dávku.

Netreba zabúdať ani na pitný režim, ktorý je hlavne v lete veľmi dôležitý. Určite o tom viete, ale pre istotu pripomeniem, že všetky sladené nápoje a limonády obsahujú množstvo cukru a poskytnú vám akurát veľa zbytočných kalórií a nedoplnia potrebné tekutiny. Preto najlepšie ako si udržať denný príjem tekutín pod kontrolou, je mať pri sebe vždy čistú vodu, prípadne si do nej vyžmýkajte citrón. Taktiež by som chcela upozorniť, že pitie ľadových nápojov je síce veľmi osviežujúce a hlavne počas horúcich dní populárne, no pokiaľ možno, vyhýbajte sa pitiu čohokoľvek studeného, lebo môžete urobiť telu veľký šok a vyvolať si zbytočné zdravotné problémy. Vždy uprednostnite nápoje izbovej teploty a osviežte sa radšej kúpeľom v mori. 

Tréning na dovolenke

Nezabúdajte na cvičenie.

Ako je známe, nielen strava, ale aj pohyb a cvičenie úzko súvisí s peknou postavou a priberaním. To, že na dovolenke nemáte k dispozícií fitness centrum neznamená, že musíte celý čas len ležať na pláži. Existuje množstvo iných aktivít , ktorými možno plnohodnotne nahradiť tréning v posilňovni. Či už je to ranný beh po pláži, plávanie, potápanie sa, cvičenie s vlastným telom, plážový volejbal alebo len chôdza po piesku. Dôležité je, aby ste sa hýbali a aký šport si vyberiete je len na Vás. Ak sa chce, cvičiť sa dá vždy a všade. Aj pre tých z Vás, ktorí nie sú športovými nadšencami, odporúčam zaradiť aspoň prechádzku po pláži, či plávanie. Nielenže je to relax, ale urobíte niečo aj pre svoje zdravie a zároveň sa zvýši Váš denný výdaj energie, čo zabráni priberaniu. Majte na pamäti, že akýmkoľvek pohybom telo spaľuje kalórie, ktorých príjem je na dovolenke väčší. Ak nechceme, aby sa nám uložili vo forme tuku, treba tento zvýšený príjem vykompenzovať. Čiže všade, kde môžete, choďte peši, nepoužívajte výťah, naordinujte si aspoň jednu športovú činnosť za deň, aby bol váš výdaj energie čo najväčší. Nech si môžete dopriať aj dáky ten sladký prehrešok s čistým svedomím, že ho spálite. 

Zhrňme si teda tie najdôležitejšie veci, na ktoré si musíme dať pozor, aby sme po týždni dovolenky nemuseli mesiace zhadzovať prebytočné kilá. 

Dávajte si pozor na:

  1. Pravidelnú stravu (jesť 5 krát za deň)
  2. Veľkosť porcií
  3.  Pitný režim (piť 3-5 litrov čistej vody denne )
  4. Kvalitu stravy (uprednostňovať zeleninu, ovocie, šaláty, ryby, biele mäso)
  5. Spôsob úpravy jedla (vyhýbať sa pečeným, vyprážaným jedlám)
  6. Sladkosti, dezerty, zmrzlinu, koláče, zákusky ( Nikto nechce, aby ste na dovolenke boli na mäse na vode a ryžových chlebíkoch. Zmrzlina, zákusok či letný koktail neodmysliteľne patria k dovolenke, avšak pozor na primerané množstvo.)
  7. Skryté cukry (sladené nápoje, alkohol, koktaily, dresingy, marinády, pečivo, fastfoody, konzervy, polotovary)
  8. Pravidelný pohyb (akákoľvek športová aktivita aspoň raz za deň)

Všetko je len a len na Vás. Pamätajte, že treba len chcieť a všetko sa dá. Kto chce, hľadá spôsoby, kto nie, dôvody. 

Dominika Multáňová